Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Konečně. Inflace dramaticky klesla, začíná se blížit ke dvouprocentnímu cíli

Redakce Finmag.cz
Redakce Finmag.cz
15. 2. 2024
aktuality

Meziroční míra inflace dosáhla v lednu na 2,3 procenta a vrací se tak do tolerančního pásma. Otevírá se tím prostor pro další snižování úrokových sazeb.

„Spotřebitelské ceny v lednu výrazně oslabily svůj meziroční růst na 2,3 %, což je nejnižší hodnota od března 2021. Tento vývoj byl ovlivněn především cenami bydlení a potravin a rovněž vyšší srovnávací základnou v loňském roce,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Oproti loňskému prosinci klesla meziroční inflace o 4,6 %, meziměsíčně pak narostla o 1,5 %. Ceny u potravin a nealkoholických nápojů klesly meziročně o 3,9 %, směrem nahoru inflaci naopak nejvíc táhlo stravování a ubytování (8,9 %) a vzdělávání (6,8 %).

„Lednová statistika inflace představuje výrazné pozitivní překvapení, což dokumentuje i reakce kurzu koruny, která okamžitě vůči euru oslabila o zhruba deset haléřů do okolí EUR/CZK 25,50. Trh tím vyjadřuje přesvědčení, že takto nízká hodnota inflace bude zřetelným signálem pro Českou národní banku (ČNB), aby pokračovala ve snižování tuzemských úrokových sazeb,“ okomentoval vývoj spotřebitelských cen hlavní ekonom Cyrrus Vít Hradil.

Kurz koruny k euru za poslední týden

Zdroj: peníze.cz

S dalším snižováním úrokových sazeb počítá i hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. „Díky nízké inflaci lze očekávat, že ČNB bude pokračovat ve snižování úrokových sazeb, což pomůže nastartovat českou ekonomiku. Při snižování úrokových sazeb však může docházet k oslabování kurzu koruny. V takovém případě by mohlo docházet k navyšování cen dovážených produktů,“ upozorňuje.

ČNB na svém únorovém zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,5 procentního bodu na 6,25 %. Úrokové sazby tak snížila podruhé v řadě, na konci minulého roku o 0,25 procentního bodu. Předtím se rok a půl držely na sedmi procentech.

„Rychlejší pokles sazeb a související zlepšení úvěrových podmínek by mělo vést k oživení domácí spotřeby, a to jak v případě domácností, tak i firem,“ očekává hlavní ekonom holdingu Roklen Pavel Peterka, podle něhož teď řada domácností vstoupí na trhy s nemovitostmi s poptávkou po vlastním bydlení, což povede ke zrychlení růstu cen nemovitostí.

Vývoj inflace v Česku

Daňové přiznání online

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Jak jde dohromady byznys a medicína? Dočtete se v novém Finmagu

Je medicína byznys? Jak pro koho. „Frustraci mladých lékařů chápu. Nemají ani na chůvu, aby jim pohlídala děti, když pracují,“ říká přednosta chirurgické kliniky Robert Lischke.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

MEDICÍNA A BYZNYS

Jak venkovští praktici nepřicházejí o iluze • Ženy mění medicínu • Nejstarší pražská nemocnice objektivem Alžběty Jungrové • Nejdražší léky na světě • Obézních přibývá, Česko dohání USA.

BYZNYS JE HRA

„Investice do umění se do tabulek nevtěsná,“ říká Pavlína Pudil z Kunsthalle • Nejdražší materiál roku 2023? Hrst štěrku z vesmíru za miliardu dolarů • Ekologie musí být podle Tomáš Nemravy, výrobce dřevěných domů, ekonomická.

Ohodnoťte článek

-
1
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Redakce Finmag.cz

Redakce Finmag.cz

O podnikání píšeme v souvislostech, inspirujeme, poukazujeme na klíčové problémy podnikatelů a živnostníků. Úspěch nechceme glorifikovat jen skrze peníze, ale i společenské dopady podnikání. Píšeme o lidech,... Více

Související témata

aktualityČeská národní bankaekonomikafinanceinflacespotřebitelské cenyúrokové sazby
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo