Před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny jsme představitelům vybraných stran pokládali sadu vždy stejných otázek. Snažili jsme se hledat zejména takové, které souvisí obecně s hospodařením státu a s tím, nakolik stát ovlivňuje hospodaření jednoho každého z nás. Rádi bychom něco podobného jako říjnové volební dotazníky zopakovali i s kandidáty na českého prezidenta. Přímý vliv prezidenta na budoucí podobu daní, důchodů, státního rozpočtu není veliký nebo rozhodující, počítá se přece, že je především reprezentantem. Jak ale víme, nepřímo může prezident ovlivnit ledacos. Zvlášť pokud ke psaným i nepsaným pravidlům přistupuje tvůrčím způsobem. A jeden velmi přímý nástroj má nakonec k dispozici – prezidentské veto.
Dámy nic, mládí vzad
Ze seznamu známých kandidátů to vypadá jasně: vyhraje Miloš Zeman, Mirek Topolánek nebo obrýlené vajíčko, každopádně plus minus Pražák nebo naturalizovaný Pražák ve věku, v jakém se před sto padesáti lety páni oslovovali velebný kmete. Rakušáci měli v šesti prezidentských kandidátech nesrovnatelně pestřejší nabídku než Češi v devíti.
Stárnoucí pražská konzerva na Hrad!
K vymýšlení otázek pro prezidentské aspiranty jsme tentokrát chtěli přistoupit trochu jinak. V diskuzích pod říjnovými volebními dotazníky jsme zahlédli inspirativní nápady, na co jsme se ještě měli partají vyptat, které otázky jsme měli líp formulovat, které byly zbytečné. Takže teď přinášíme pár tipů z redakčního brainstromingu, ty můžete hodnotit plusy a minusy, především ale můžete jejich množství rozšířit dole v diskuzi. Vaše nápady budeme bedlivě sledovat. Pokud je něco, co jste chtěli o budoucím prezidentovi vědět, ale báli jste se zeptat, můžete to zkusit nechat na nás. Možná se budeme taky bát, ale třeba taky ne.