Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Finanční fair play: UEFA bere šejkům hračky

| 16. 9. 2014

Nechutně zazobaní šejkové a oligarchové si v Evropě kupují hračky – fotbalové kluby. Jenže zavilí bafuňáři jim kazí radost, nechtějí dovolit, aby své miliardy cpali do klubů, jak si zamanou.

Finanční fair play: UEFA bere šejkům hračky

Přivřete oči, představte si, že se topíte v miliardách a chcete si dopřát rozptýlení, posílit svou prestiž a utratit peníze. Koupíte si tedy fotbalový klub a budete s ním chtít do dvou tří let vyhrát Ligu mistrů. Abyste tento cíl zhmotnil, musíte rychle nakoupit špičkové hráče. Peníze na to máte. Evropská fotbalová asociace vám ale nákup překazí.

Rozezlí vás to?

Mnozí z vlastníků evropských klubů tenhle pocit zakusili letos v létě, kdy v přestupním termínu nemohli nakoupit vybrané fotbalové klenoty, protože by tím porušili „finanční fair play„ a vystavili se sankcím. Někteří dokonce museli hráče prodat, aby splnili kritéria, která nastavila UEFA.

Je taková regulace fotbalového byznysu férová? Vždyť miliardy, které za fotbalisty utratili investoři z Východu, zvedly úroveň klubů.

No jo, je ale správné, když klub dosáhne úspěch výlučně nákupem hotových hvězd za peníze z jiného byznysu?

Fiskální pakt na zeleném pažitu

Finanční fair play je vlastně fotbalovou obdobou fiskálního paktu Evropské unie. Vyhlašuje stejný cíl: vynutit rozpočtovou disciplínu a udržet finanční stabilitu.

Motivy, které UEFA vedly k tomu, aby přijala rozpočtovou regulaci klubů, shrnuje její zpráva Club Licensing Benchmarking Report z roku 2009. Píše se v ní o růstu zadlužení fotbalových týmů v sezoně 2008/2009, kdy vykázalo ztrátu 56 procent sledovaných týmů, o devět procent víc než v sezoně předchozí. Na rozdíl od státních dluhů ale příčinou dluhů klubových nebyla recese. Příjmy klubů se nepropadly, jejich tržby vzrostly o 4.8 procenta. Zato dvojnásobně stouply náklady. Důvodem byly nákupy a platy hráčů.

Kluby hrající v soutěžích UEFA vystupňovaly bitvu o nejlepší plejery, což vedlo k tomu, že v průměru 70 procent jejich tržeb spolykaly platy fotbalistů. V některých klubech platy hráčů dokonce tržby převýšily. V běžných obchodních společnostech by takový stav nebyl myslitelný. UEFA na to reagovala usnesením, podle něhož bude dohlížet na to, aby žádný klub neutrácel víc, než vydělá.

Začíná to varováním, končí vyhazovem

Pravidla finanční fair play, která asociace přijala v květnu 2010, striktně vyrovnaný rozpočet nenařizují. Za sezony končící v letech 2014 a 2015 může klub vykázat schodek 45 milionů eur. V dalších sezonách se však nůžky mezi náklady a výnosy budou postupně uzavírat.

Schodek přitom klub nemůže pokrýt půjčkou, jak to dělají vlády, pouze nenávratným vkladem majitele do základního kapitálu. Neměly by se tedy opakovat případy, kdy majitel klub zadluží a zmizí.

Break-even point (bod zvratu, ve kterém nevzniká zisk ani ztráta) je ve finanční fair play definován jako rovnováha „relevantních“ nákladů a výnosů. Do první kategorie řadí UEFA náklady na platy, amortizaci pořizovacích cen hráčů nebo náklady na prodané zboží, ne však investice do stadionů, tréninkových zařízení nebo mládežnického fotbalu. Relevantními výnosy jsou zejména tržby z prodeje vysílacích práv, ze vstupného, z prodeje hráčů, příjmy z účasti v soutěžích UEFA, z reklamy a ze sponzorství. Sponzorské dary od společností napojených na vlastníky se však do příjmů nepočítají.

Pro kluby, které pravidla nedodrží, vymyslela Evropská fotbalová asociace tresty odstupňované podle míry provinění a míry recidivy. Začínají varováním, pokračují pokutou, končí vyloučením ze soutěží UEFA – Ligy mistrů a Evropské ligy, případně odebráním trofejí.

Šejkové se kají a platí za hříchy

Za porušení break-even začala UEFA trestat letos v květnu a doplatilo na to devět hříšníků. Nejvyšší pokuty dopadly na Manchester City a Paris Saint-Germain. První klub vlastní Abú Dhabí United Group, přesněji člen královské rodiny a vicepremiér šejk Mansúr, druhý Qatar Sports Investment, kterou řídí šejk Chelajfí.

Kluby musí zaplatit po 60 milionech eur. UEFA je také přiměla k pokání: jejich šéfové se zavázali, že dva roky nezvýší mzdové prostředky a omezí výdaje na nákup hráčů. Pokud tyto cíle splní, dvě třetiny pokuty jim UEFA vrátí.

Postihy za prohřešky vůči finanční fair play se mezitím začaly promítat do trhu s fotbalisty. V letním přestupovém období, které skončilo počátkem září, byznys s hráči rozkvetl, ale rekordy (v objemu obchodů i částkách za hráče) nepadly. Patrně i proto, že se Manchester City i Paris Saint-Germain pod tlakem UEFA držely při zdi – loni v létě vydaly na nákupy 240 milionů eur, letos utratily polovinu této částky.

Předpokládám, že miliardářské šejky od nákupů neodradila hrozba pokut, můžou si je dovolit. Spíš je děsí vidina vyloučení z Ligy mistrů. To by pro kluby, ale především pro šejky samotné, byla pohroma.

Avšak zpět k přestupové bilanci: Kluby z lig velké pětky (Anglie, Španělsko, Itálie, Německo, Francie) i bez zásadního příspěvku Manchester City a Paris Saint-Germain v letním termínu utratily za hráče 2,3 miliardy eur. Nejdražším nákupem byl Uruguayec s tvrdou střelou a silným stiskem čelistí Luis Suárez. Barcelona ho koupila od Liverpoolu za 81,25 milionu eur. Druhé místo patřilo kolumbijskému talentu Jamesi Rodríguezovi, za kterého Real Madrid vysázel Monaku rovných 80 milionů eur.

Přestupová bilance Barcelony a Realu se tak dostala do červených čísel, avšak ztráty nejsou horentní. Tyto kluby hráče nejen nakupovaly, ale také prodávaly a půjčovaly. Barcelona například za 33,6 milionu eur poslala Španěla Cesca Fabregase do londýnské Chelsea a Real udal Argentince Ángela di Maríu za 74,95 milionu Manchesteru United.

Di María byl přitom v hledáčku Chelajfího, šéfa trestaného Paris Saint-Germain. Co víc, tým s Eifellovkou ve znaku byl jeho volbou. Skončil však mezi rudými ďábly v United. Chelajfí pravil, že je příliš drahý. Jak by ne, musí se krotit, když jeho Paris Saint-Germain je „v podmínce“.

Pařížský klub ustoupil i od zamýšleného nákupu Petra Čecha. Potom uvažoval, že si ho od Chelsea aspoň půjčí. Ani to neklaplo, a tak gólman tvrdne v Londýně na lavičce náhradníků.

Finanční regulace byla nepochybně i za přestupem Rodrígueze do Realu. Nejlepší střelec šampionátu v Brazílii tam přišel z AS Monaco, které vlastní Rus Dmitrij Rybolovlev. Ve stopách tohoto „hnojivového krále“ vyrazili hlídací psi z UEFA, proto v létě namísto nákupů pořádal výprodej, aby bilanci klubu dostal do rovnováhy.

Utečou od fotbalu k formuli?

Cíle finanční fair play jsou pochopitelné: Stabilizovat finance klubů, zajistit klubům udržitelný růst a posílit jejich identitu omezením přestupů a podporou výchovy vlastních hráčů. Leč libertarián je povinen namítnout, že soukromníci nemají být omezováni v rozhodnutích, za co utratit své peníze. Miliardáři, kteří chtějí do klubů investovat, zase musí upozornit: Když chcete z týmu udělat evropskou extratřídu, musíte do něj zpočátku vložit mnohem víc, než vám vydělá.

Je patrné, že kdyby se Roman Abramovič s koupí londýnské Chelsea zdržel o deset let, nedokázal by, to co v roce 2004. Tehdy dal ropný oligarcha z Čukotky průměrný tým do takové fazony, že s ním už druhý rok po svém příchodu vyhrál Premier League. Dnes by však nemohl za hráče utrácet tak horentní sumy, protože by nepřešel přes break-even point a UEFA by ho nepustila do evropských soutěží.

„Pokud pravidla odrazují od příchodu nových investorů, je to špatná zpráva pro fotbal. Investoři si najdou jiný sport,“ varuje šejk Chelajfí. Šéf Paris Saint-Germain předpokládá, že místo fotbalových klubů budou miliardáři kupovat například týmy ve Formuli 1.

Kdo ví. Nevěřím však na fotbalový trucpodnik miliardářů, který předpovídají někteří analytici. Nedokážu si představit, že by nějaká čukotsko-katarská liga mohla konkurovat Lize mistrů.

Nekamenujte regulovčíky z UEFA

V posledních letech se prosazovaly rychlokvašené týmy složené z přeplacených legionářů. Nebyly soběstačné, podporovalo je málo fanoušků, proto si jejich majitelé museli kupovat fotbalové úspěchy za výnosy z jiného byznysu.

Bylo by však skvělé, kdyby ve fotbale zase vyhrávali jen ti, kteří mají hodně fanoušků, vysoké příjmy ze vstupného a z fotbalového byznysu vůbec a také ti, kteří dbají na výchovu vlastních fotbalistů.

Proto mám pro práci regulovčíků z UEFA a jejich finanční fair play pochopení.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

Jan Daniel | 17. 9. 2014 11:55

V diskusích fotbalových fanoušků na toto téma jsem si všiml, že velká část lidí nepochopila zcela základní věc: UEFA není stát, ale soukromá asociace a její regule nejsou státní regulace. UEFA si může svobodně stanovovat pravidla pro pořádaní svých soutěží, ale na rozdíl od státu nemá nástroje aby někoho nutila, aby v těch soutěžích startoval. Pokud se miliardáři rozhodnou založit si konkurenční spojenou superligu Perského zálivu a Čukotky, UEFA jim v tom nemůže zabránit. Naopak myšlenka, že by se UEFA měly její nápady zakázat, je ryze etatistická - kdo jiný by jim to teď zakázal než státní moc?
Ale zpět do reality: pro Mansúra je nějaká pokuta k smíchu. 60 milionů EUR je hodnota tak jednoho špičkového a jednoho průměrného fotbalisty. Pokud jim opravdu nehrozí vyloučení z LM, nebude to mít účinek. Zda to UEFA myslí vážně, to teprve uvidíme.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Shenkawski | 16. 9. 2014 16:37

Uplne tomu mozna nerozumim, ale neni UEFA nahodou soukroma spolecnost? V tom pripade at si regulujou jak chteji a delaji si s tim co chteji. Pokud se to nekomu nezda, at si zalozi konkurenci a pokusi se ty kluby pretahnout, aby hrali s jeho pravidly.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Josef Fraj | 16. 9. 2014 15:47

píšete: "Nevěřím však na fotbalový trucpodnik miliardářů ..."

Není to náhodou nejčistější řešení, aby ti, kteří mají pocit, že mají právo utrácet svoje peníze podle vlastního uvážení, tak mohli opravdu činit. Jak majitelé klubů, tak diváci. Fanoušci si jistě umí vybrat, komu budou fandit i bez "regulovčíků". A jestli si někdo pořídí klub plný hvězd, aby hráli třeba jen pro něho samého, tak je to věc jenom jeho a těch hvězd. Regulátoři všech zemí spojte se!

Nabízí se ale pro majitele klubů schůdnější řešení, totiž koupit si bafuňáře UEFA stejně, jako byli koupeni ti z FIFA, MOV a podobně. UEFA je svým způsobem monopol a třeba tak jeho funkcionáři jenom zvyšují svoji cenu :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Molik | 16. 9. 2014 15:05

Celkem souhlasím. Myslím, že i velký liberál by asi nepropagoval neomezené utrácení ve sportu, tedy činnosti, která je z principu již extémě regulována pravidly hry a kde týmy soupeří (v lize) dle jediného kritéria (body). Zatímco na trhu jogurtů může působit kolos jako Danone vedle malého producenta biojogurtů a oba mohou prosperovat a expandovat, tak ve sportu je ten druhý prostě jenom první nevyhrávající. Na rozdíl od byznysu nemá malý klub stejné možnosti jako malá firma, která rychleji inovuje, obsluhuje jenom určité typy zákazníků atd. Malý fotbalový klub, který by chtěl inovovat třeba ignorováním ofsajdu a soustředit se místo gólů na počet rohových kopů by patrně dlouho nefungoval.

Jasně, že dobrý trenér a sehraná parta můžou posunout výsledky o pár příček, ale stejně jako Vrba s Plzní neměl na Bayern, tak Fulham asi nebude útočit na ligový titul v Anglii. Druhý extrém jsou pak americké soutěže, jako NBA, NHL a NFL, které jsou kartely jako prase s pevnými podmínkami. Tady je platový strop, tady si od nejhoršího k nejlepšímu rozeberte mladé kluky v draftu a hrajem. Není to žádný volný trh, ale zase má realistickou šanci na výhru Superbowlu třeba deset týmů a ne čtyři jako v anglické lize.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 16. 9. 2014 16:40
reakce na Petr Molik | 16. 9. 2014 15:05

Liberál by v první řadě neřešil, za co někdo jiný utrácí svoje peníze.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Molik | 16. 9. 2014 17:37
reakce na Josef Fraj | 16. 9. 2014 16:40

A proč by prosím mělo být neomezené utrácení svaté právo neregulovatelné evropskou fotbalovou "samosprávou" tedy UEFA, když kluby dobrovolně dodržují tolik jiných pravidel? Stejně jako nemůže jeden tým ignorovat offside nebo postavit 13 hráčů, nevidím nic špatného na tom, když UEFA, která již předepisuje na vrcholové úrovni všechno možné od barvy dresu až po parametry stadionu pro zápasy Ligy mistrů (které jsou také pro některé menší kluby těžko splnitelné) předepíše nějaké pravidlo pro platový strop pro hráče na soupisce. Hlavně UEFA se nemusí Manchesteru City a PSG doprošovat - to oni chtějí hrát v Lize Mistrů organizované UEFA a ne naopak. Oba kluby mohou Ligu mistrů svobodně odmítnout a hrát mezi sebou třeba 10x za rok o nějakou vlastní trofej a třeba se přidají další. A třeba se jim to povede, jako když v Americe vznikla ABA jako konkurence NBA a AFL jako konkurence NFL. Totéž v baseballu. Šejkům v tom přece nikdo nebrání, tak směle do toho a můžou si určit pravidla jaká chtějí. To je podle mě vrcholně liberální.

Fakt nevím, jak se požadavek: "Chceš hrát v soutěži oraganizované UEFA, tak dodržuj pravidla UEFA" liší od požadavku: "Chceš podnikat v USA, tak dodržuj místní zákony". Liberál má samozřejmě plné právo to odmítnout a jít podnikat do Singapuru a nebo přijmout americká omezení a pak prosazovat jejich zrušení.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 16. 9. 2014 18:23
reakce na Petr Molik | 16. 9. 2014 17:37

Neomezené a neregulované utrácení je "svaté právo" majitele peněz. Liberálové, které si berete do úst, to formulují v tezi: "každý má právo nakládat se svým tělem a majetkem podle svého svobodného uvážení". Pro ty, kteří mají problém s logikou se k tomu dodává: "aniž by porušoval stejné právo druhých".

Mně je srdečně jedno, co se děje v UEFA. Šejkové si mohu zřídit vlastní ligu a může být časem populárnější než ta uefácká. V boxu se to stalo opakovaně, takže dnes máme, jestli se nepletu, tři různé šampiony v jedné váze a není to problém.

Reagoval jsem původně na vaše prohlásení: "Myslím, že i velký liberál by asi nepropagoval neomezené utrácení ve sportu,... ".

Tato vaše věta je popřením liberalismu, té teze, kterou uvádím na začátku. Spor z mé strany není o UEFA, ale o podstatu liberalismu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal Weinfurtner | 16. 9. 2014 14:48

Nejlepší by bylo „všechny ty internety zakázat“. Hráče reamaterizovat. Ať žije Klapzuba !
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Krejčí | 16. 9. 2014 09:20

S fotbalovými penězi je to podobné jako s hudbou nebo filmem - kdyby stát přestal na naše náklady vymáhat smyšlená "práva", byly by nejbohatší týmy, které mají největší návštěvy (+nejlepší merchandize), muzikanti, kteří nejvíc koncertují a herci, kteří nejvíc hrají. Majetkové poměry "hvězd" by se přesunuly zpět na zem směrem k divadelním hercům, muzikantům z filharmonií a cirkusovým akrobatům. A kromě toho by nejvíc ostrouhali ti největší šmejdi, kteří se kolem toho vždycky točí (ale nehrají).
Současný stav má jedinou výhodu - pomáhá přesunovat peníze od zbohatlých primitivních diktátorů směrem k naší civilizaci. Lepší, než kdyby za ty peníze kupovali fabriky nebo technologie.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 17. 9. 2014 12:27
reakce na Jan Krejčí | 16. 9. 2014 09:20

Když oni ti držitelé "práv" tak ochotně projevují vděčnost (a zdání legitimity) těm, kdo jim ty prebendy zajistil...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel JéglPavel Jégl
Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!