Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Firmy budou muset dostat lidi zpátky do kanceláří, říká Bajgar

Petr Schwank
Petr Schwank | 13. 8. 2021 | 3 945
covidkancelářenemovitostinemovitostní fondypodcastreality

Jak zamávala pandemie koronaviru s miliardami korun v realitních fondech? Ovlivnila rozhodování šéfů fondů o dalších investicích? A jak dopadne boj firem a zaměstnanců o home office? Hostem dalšího vydání Finmag podcastu byl Radim Bajgar, partner investiční skupiny Mint Investments.

Firmy budou muset dostat lidi zpátky do kanceláří, říká Bajgar

Zdroj: Petr Schwank

Radim Bajgar působí už 18 let v čele investiční skupiny Mint Investments, která řídí nemovitostní investice řady globálních institucí a velkých privátních investorů z Česka. Hodnota aktiv v její správě dlouhodobě převyšuje 15 miliard korun. Zažil zakolísání realitního trhu během hospodářské krize po roce 2008, ale krize, kterou s sebou přinesl covid je přece jen jiná. Hlavním tématem dalšího Finmag podcastu je dlouhodobý dopad pandemie na trh nemovitostí a realitních fondů. 

„Koncem prvního čtvrtletí roku 2020 jsme opravdu netušili, co pro nás bude černá labuť v podobě pandemie covidu-19 ekonomicky nebo tržně znamenat,“ přiznává Bajgar na úvod. Trh se prakticky zastavil. „Většina investorů nevěděla, co má čekat, jaké budou dopady na úrokové sazby, jaké budou dopady na reálnou ekonomiku, na nezaměstnanost... Zažili jsme několik měsíců skoro nulové aktivity, kdy primárně velcí mezinárodní a globální investoři upravovali svoje strategie na míru covidové a postcovidové době.“ Současně skupina musela s  nájemci jednat o možných odkladech splátek a plateb. „U malého zlomku nájemců i o nějakých úlevách,“ zmiňuje Bajgar.

Situace se podle Bajgara změnila po létě 2020. „Spíš tedy ve čtvrtém kvartálu 2020, kdy jsme viděli u podstatné části velkých institucionálních investorů hlavně ze zahraničí, ze západní Evropy, určité posuny budoucích investičních alokací, co je zajímá, do čeho chtějí investovat," vysvětluje, co nejvíc ovlivňovalo nastavení trhu pro letošní rok.

Radim Bajgar

Partner investiční skupiny Mint Investments. Narodil se v roce 1973. Vystudoval Vysokou škulu ekonomickou v Praze. Pracoval pro Deutsche Bank v Londýně a také pro společnost ING Barings. Dnes má v Mint Investments na starost investice a development větších realitních komplexů.

Kanceláře nepadnou

Nejistota na trhu pak ovlivnila i další vyhodnocování projektů, ve kterých má skupina Mint Investment své zájmy nebo na které dál cílí. „Museli jsme reagovat na dotazy investorů, co covid znamená z hlediska našich kancelářských portfolií, jaký je dopad zavádění home office u našich velkých a středně velkých nájemců, protože primární část našeho portfolia jsou kancelářské projekty v Praze."

Partner skupiny Mint Investments upozorňuje, že pro mnoho firem bude v nejbližších měsících velká výzva dostat zaměstnance z home office zpátky do kanceláří. „Ať už na permanentní pozici, nebo na nějaké rotované pozice, které zase nenahradíte, protože daný kancelářský prostor potřebujete," dodal Bajgar a odhadl, kdy (a zda vůbec) se podle něj vrátí situace do starých kolejí.

Podzimní volby se blíží...

Finmag srpen 2021Zdroj: Finmag

Ivan Bartoš: Nevyměknu! Co když Piráti budou vládnout? Na co se máme připravit? Ač titulky hlásaly něco jiného, zvyšování daní to prý není

Téma čísla: medicínaPavel Jégl: od pazourku ke gama noži • Iva Brejlová a startup Diana Technologies, kde vymýšlejí, jak nově vymýšlet léky • Dominik Stroukal učí investovat do postelí a Jaroslav Šura do zdravotnických firem

Vítězná družstva? Vyřeší bytová družstva nedostatek bytů? Peter Bednár vysvětlí, proč ne teď a ne u nás. Ale potěší: díky nim nebude v architektuře a urbanistice nuda

FIN. Před 50 lety skončil zlatý standard. Teď, říká Josef Tětek, končí to, co přišlo po něm • Má volnonožec někdy volno? ptáme se s Robertem Vlachem • Investice do private equity • Rádce Petra Kučery, šéfa Peníze.cz

Autor článku

Petr Schwank

Petr Schwank

Tvůrce podcastů a spoluzakladatel a šéf společnosti EP mediální vydavatelství.