Pro získání bankovní licence do konce roku uděláme maximum, říká Borkovec

Martin VlnasAdam Štěpánek
Martin Vlnas, Adam Štěpánek | 21. 9. 2022 | 8 663
byznysFinmaginvesticeKdo hýbe miliardamiMiliardy v pohybuPartners

Finančně-poradenská společnost Partners už rozjela vlastní pojišťovnu, penzijní společnost i nemovitostní fond. Teď řeší dosud nejambicióznější projekt: vlastní banku. Kdy by mohla být a v čem bude jedinečná? Detaily se dozvíte v dalším Finmag podcastu, tentokrát s Petrem Borkovcem, generálním ředitelem a jedním ze zakladatelů Partners.

Pro získání bankovní licence do konce roku uděláme maximum, říká Borkovec

Jeden ze zakladatelů finanční skupiny Partners Petr Borkovec ve Finmag podcastu

Zdroj: Marek Potužník

Žádost o bankovní licenci podávala skupina Partners koncem roku 2020. Petr Borkovec se svými spolupracovníky brzy zjistili, jak náročné ji bude získat.

„ČNB je u schvalování licence na banku mnohem důslednější a přísnější a chce mít ten projekt mnohem dál než u ostatních licencí,“ říká Borkovec. „Nemám z toho ale pocit, že by tam dělali něco špatně. Přístup ČNB není šikanózní, jenom tam jsou přísnější,“ dodává smířlivě.

Schvalovací proces komplikuje například fakt, že banka by měla plně fungovat v cloudu, což s sebou přináší velké množství scénářů, co se může stát a jak na to banka zareaguje. „Procesů, které banka kontroluje, je mnohem víc než třeba u pojišťovny,“ podotýká Borkovec. Zároveň ale věří, že se vše podaří zdárně dotáhnout do konce roku.

Ohledně budoucnosti jsem pozitivní, takže si myslím, že se naše děti v některých oblastech budou mít lépe. Bojím se ale klimatu.

Budoucnost? Vidím to pozitivně

Ve Finmag podcastu, kam Petr Borkovec dorazil se svou patnáctiletou dcerou Eliškou, hovořil i o tom, zda si dokáže představit, že by firmu v budoucnu řídil někdo z rodiny.

„Může se stát, že někdo projeví talent a vypracuje se zespodu. Nechci ale, aby to někdo podědil a začal firmu řídit z pozice ‚Jsem tady, jsem syn (nebo dcera) a budu to tu řídit.‘ Managment je vždycky stejný. Je to people business a je to o tom, jestli mě to baví, mám na to talent a chci se rozvíjet a vzdělávat v praxi,“ říká spoluzakladatel skupiny Partners, pod níž spadá i vydavatelství NextPage Media a tedy i Finmag a Finmag.cz.

Ke kafi ku poslechu máme...

Mikrofounek
Zdroj: Shutterstock

Nebaví snad číst? Nevadí! Co oči nebaví, uši napraví! Finmag podcast: Reality, investice a zajímaví hosté. Uvařte si kafe, sedněte si, a zaposlouchejte se. Dobrou chuť!

Ohledně současné složité ekonomické situace v Česku i ve světě si Borkovec udržuje nadhled. „Inflace nebo ceny nemovitostí, to jsou jen takové vlnky. Inflace je nepříjemná, pro spoustu rodin to bude extrémně bolestivé, na druhou stranu je to cena za to, jak jsme se měli posledních deset let, kdy reálné mzdy rapidně rostly. A pořád se máme dobře. O prázdninách tu nikdo nebyl. Kdo si chce najít práci, tak ji má. Dokud se nezmění pracovní trh, tak to bude dobré,“ předpovídá.

Optimismus zachovává i při otázce, kam se svět posune v příštích patnácti až 25 letech: „Ohledně budoucnosti jsem pozitivní, takže si myslím, že se naše děti v některých oblastech budou mít lépe. Bojím se ale klimatu a co z toho bude vyplývat. Na druhou stranu mám obrovskou důvěru v lidstvo, že si pokaždé se vším dokázalo poradit. Vždycky je to o míře motivace.“

Jsem otevřený, rychlý a upřímný a přijde mi, že politika vyžaduje úplně něco jiného.

Influencer bez politických ambic

V posledních letech se Borkovec našel na sociální síti LinkedIn, kde má jeho působení velký ohlas. „Vzniklo to nevědomě, postupně,“ říká o svém postavení „influencera“. „Říkal jsem si, že bych si měl vybrat jednu síť, kde budu propagovat Partners. Pak jsem zjistil, že LinkedIn funguje i na nábor, ale řekl jsem si, že tomu pomůžu i tím, že budu vytvářet obsah. Reálně komunikuji tři linie: jak podnikám a jak přemýšlím o práci, co děláme v Partners a třetí linie je komentování nekorektních věcí, které se dějí na finančním trhu.“

Anketa

Využíváte finanční poradenství?

Na LinkedIn Borkovec často komentuje i současnou politickou situaci, o kterou se v posledních letech začal mnohem víc zajímat. Nedávno dokonce podpořil prezidentskou kandidátku Danuši Nerudovou půl milionem korun.

Sám však politické ambice nemá. „Mě osobně politika neláká vůbec, nedovedu si to představit. Byl bych na to strašně špatný, protože u mě platí, že co na srdci, to na jazyku. Nedokážu být diplomat. Jsem otevřený, rychlý a upřímný a přijde mi, že politika vyžaduje úplně něco jiného. Třeba to, že člověk některé věci zkrátka nemůže říct. A já rád prodávám všechny možné vize,“ uzavírá.

O čem Petr Borkovec v podcastu ještě mluví?

  • Jak to mají jeho děti s kapesným
  • Proč nevyšel nákup Expobanky
  • Jak se Partners dostali z období temna po počátečním extrémním růstu
  • O projektech Rentea, Simplea a Trigea
  • O tom, jestli ho vystihuje věta ‚Na co žít, když můžu pracovat‘

Kam dál? Podcast na Finmag.cz:

FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?

„Všechny ty kecy o bohémství jsou na nic. Musíte makat!“ Martin Krajc ve svém vinohradském ateliéru vysvětlil Ireně Jirků, proč s partou výtvarníků založil FIRMU.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?

BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden

STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor

HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?

Autor článku

Martin Vlnas

Martin Vlnas

Vystudoval politologii, sociologii a mediální studia na FSS MU v Brně. Rok studoval v Jižní Koreji. Během studia publikoval reportáže v Reflexu, Respektu nebo Týdnu, kariéru ale začal jako portýr. Od roku 2009 byl editorem Finmagu, od roku 2010 jeho šéfredaktorem, o rok později se ujal i obsahu webu Peníze.cz. Od roku 2012 je jednatelem společnosti NextPage Media, která vydává Peníze.cz, Finmag, Heroine a Football Club.

Autor článku

Adam Štěpánek

Adam Štěpánek

Editor Finmag.cz. Začínal ve sportovních redakcích, poté se přeorientoval na byznys a jako redaktor a posléze editor působil na webech týdeníků Euro a Hrot. Zajímá se o zahraniční politiku a rád se nervuje u sledování svých oblíbených sportovních týmů, ať už ze světa fotbalu (i amerického) či basketbalu.