Lakování narůžovo skončilo, inflace v lednu skokově vzrostla. Brzy ale bude líp

Štěpán Křeček
Štěpán Křeček | 10. 2. 2023 | 8 221
energetikainflacenázorspotřebitelské cenyveřejné financevláda

Zatímco inflace v závěrečných měsících minulého roku byla vylepšována administrativními zásahy, v lednu došlo k jejich ukončení, což vedlo ke skokovému navýšení cen. Navíc někteří obchodníci zvolili strategii prodávat míň s vyšší marží, což se odrazilo v přecenění na začátku roku.

Lakování narůžovo skončilo, inflace v lednu skokově vzrostla. Brzy ale bude líp

České spotřebitelské ceny v lednu narostly o 17,5 % meziročně. (ilustrační foto)

Zdroj: Shutterstock

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v lednu 2023 na úroveň 17,5 procenta, meziměsíčně ceny vzrostly o šest procent. Prudký růst cen byl způsoben ukončením úsporného tarifu a přeceňováním na začátku roku. Někteří obchodníci evidentně zvolili strategii, že toho raději budou prodávat míň při vyšších maržích. To potvrzuje, že inflační tlaky v naší ekonomice jsou stále velice silné.

Ještě vyšší inflaci brání silný kurz koruny, který zlevňuje dovoz do České republiky. Tím je tlumena dovážená inflace ze zahraničí, která se týká například ropy, elektřiny a zemního plynu. Lze očekávat, že v následujících měsících začne inflace klesat a v průběhu roku se dostane na jednocifernou úroveň. Stále však bude dosahovat násobků inflačního cíle.

Vývoj meziroční inflace v ČR

K prudkému růstu ceny dochází kvůli zrušení úsporného tarifu u elektřiny. Místo prosincového poklesu o 21,2 procenta byl tak v lednu vykázán růst o 36,4 procenta. Cena vodného se zvýšila o 16,3 procenta a cena stočného dokonce o 30,3 procenta. Rovněž ceny tepla a teplé vody zaznamenaly mohutné zdražení o 44,7 procenta. Zmírnění růstu ceny je evidováno alespoň u zemního plynu, který však meziročně zdražil o 87 procent.

Výrazné zdražování se nadále týká základních potravin. Například cena rýže stoupla o 35,1 procenta, cena mouky o 44,2 procenta, cena vepřového masa o 36,8 procenta, cena drůbežího masa o 32,4 procenta, cena mléka o 39,5 procenta, cena vajec o 85,0 procenta a cena cukru o 84,7 procenta. Růst cen potravin se pak pochopitelně odráží i ve zvyšování ceny stravovacích služeb. Ty dražily o 23,8 procenta.

Kam dál? Inflace na Finmagu:

PRVNÍ FINMAG V ROCE 2023. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Fotbal mi pomohl přežít ty nejhorší roky mého dětství a puberty. Dostával jsem sežrat, že jsem zrzavý a pihatý,“ přiznal Petru Lukáčovi v rozhovoru Marcel Gecov.

FIN. Krypto už dnes nikdo nezakáže, říká šéf kryptoburzy Coinmate • Pavel Riegger řídí firmu Trask z březového háje na Pankráci • Tuzemské nemovitosti jsou přebrané a drahé, čím dál víc lidí sází na byt u moře • Robert Vlach o kouzlu networkingu • Pravidla pro home office se mají zpřísnit – hlavně pro firmy • V hlavě ředitele Siko koupelen Tomáše Valy

MAG. Ondřej Přibyla vede tým projektu Fakta o klimatu • Čárový kód: Vynález, který měl usnadnit lidem za kasou práci, je o ni do pár let připraví • Jestli chcete poznat Jordánsko, zkuste pronájem Jeskyně přes Airbnb • Vy si to hybridní esúvéčko od Porsche prostě zasloužíte!

Autor článku

Štěpán Křeček

Štěpán Křeček

Hlavní ekonom společnost BH Securities. Vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, na které aktivně pedagogicky působí. Odborně se zaměřuje především na analýzu české ekonomiky, sociální systémy a veřejné rozpočty. Při svém studiu strávil nějaký čas na London School of Economics a díky studiu MBA si rozšířil své znalosti a dovednosti také v oblasti byznysu.