Přežijí jen firmy, které se přizpůsobí evoluci, varuje expert na digitalizaci

Adam Štěpánek
Adam Štěpánek | 11. 5. 2023 | 1 590
byznysdigitalizaceFinmagpodcastpodnikáníPodnikavé Česko

Honza Páv je expertem v oblastech automatizace firemních procesů a digitalizace firem, v nichž školí jednotlivce i celé podniky. „Digitalizace je hodně o růstu. Malé a střední podniky díky ní dokážou věci, které předtím nezvládaly,“ říká spoluzakladatel výzkumné agentury Makevision v podcastu mentoringového programu DoToho!

Přežijí jen firmy, které se přizpůsobí evoluci, varuje expert na digitalizaci

Honza Páv (vpravo) a moderátor podcastu DoToho!, sám podnikatel a majitel agentury Czech Promotion či e-shopu Bikero Jan Coufal

Zdroj: DoToho!

Digitalizace společně s umělou inteligencí v současnosti patří mezi deset nejmíň oblíbených témat na internetu. Problém je, že řada lidí ani pořádně neví, co si pod tímto pojmem představit. „Pro někoho je digitalizace cesta, jak se zbavit papíru, ačkoliv je to jen její malá část,“ vysvětluje Páv.

O čem je tedy digitalizace hlavně? „Pro byznysmeny je zajímavé, že hodně o růstu,“ říká Páv.

„Pokud chce firma růst, tak v určitých chvílích narazí na nějaké limity. Možná na limity toho, že nespolupracuje úplně efektivně. A digitalizace je prostředek růstu, v principu odbourává jeho překážky,“ přidává Páv s tím, že vhodnější je podle něj používat termín digitální transformace (s důrazem na druhé slovo).

Firmy často na investici do digitalizace mají, ale nechce se jim investovat, když nevědí, kolik jim to přinese.

Přínosy pro malé a střední firmy

Cesta k onomu růstu ale není jednoduchá. V praxi to nefunguje tak, že si firma zavede nějaký software a díky němu hned poroste.

Přesně tak si to ale některé firmy představují. Pozvou si školitele, který jim představí nějaký nástroj na řízení práce, proběhne školení a ve firmě si pak myslí, že je tím všechno vyřešené.

Páv přiznává, že už narazil na několik příkladů firem, které do roka přestaly systémy na řízení práce používat. Klíčová je podle něj v tomto smyslu hlavně pozice lídra a vize firmy. Ve chvíli, kdy firma naráží na výše zmíněné limity, tak nestačí jen vzít a implementovat nějaký nástroj, ale zásadní je změnit přemýšlení uvnitř firmy.

DoToho! by Opero

Mentoringový program DoToho! pomáhá malým a středním podnikům posouvat jejich byznys vpřed. Je otevřen pro všechny podnikatele a podnikatelky, kteří chtějí růst a řeší, jakým směrem se vydat a na koho se obrátit.
 
V projektu se spojují přední tuzemští podnikatelé, manažeři a další experti, kteří předávají své zkušenosti a znalosti malým a středním firmám. Individuální propojení podnikatele (účastníka) a mentora umožňuje řešení konkrétních problémů a má reálné dopady na fungování podniku. 
 
Součástí programu jsou konzultace s experty, praktické workshopy na byznysová témata a pravidelné networkingy v rámci vytvořené komunity. Díky nim získávají účastníci nové kontakty a obchodní příležitosti.
 
Program už úspěšně absolvovaly stovky firem z celé ČR a z různých oborů. 
 
Projekt funguje díky podpoře partnerů: Mastercard Strive™ Česko, Google, Česká spořitelna, PRE, AMSP a Finmag. A díky stovkám mentorů a expertů, kteří účastníkům věnují svůj čas a zkušenosti pro bono.
 
Více informacií: www.dotoho.pro

V čem tedy tkví hlavní přínos digitalizace pro firmy? „Pro malé a střední firmy je to často o tom, že dokážou dělat věci, které předtím nezvládaly,“ tvrdí Páv a hned přidává příklad. „Když máte deset lidí a dva z nich se věnují obchodu, tak pokud máte nějaký rozumný systém, který vám umožňuje personalizovat komunikaci s klientem, jste schopní efektivně rozeslat tisíce relevantních e-mailů,“ říká Páv s tím, že před deseti lety bylo na takovou práci potřeba pět lidí a před patnácti přes dvacet lidí. Dnes to zvládnou jeden až dva lidi, například ve spolupráci s virtuálním asistentem.

Kromě větší efektivity je plusem digitalizace i to, že firmám umožní dělat věci líp a také schopnost se rozhodovat na základě dat. „Nemyslím si, že by se malé a střední firmy měly rozhodovat čistě na základě dat, ale mít je vedle zkušeností a intuice je mnohem lepší, než je nemít vůbec,“ říká Páv.

Pávova agentura Makevision se v nedávné době podílela na kvalitativním výzkumu, který se zaměřoval na to, jakým problémům čelí malé firmy, které o digitalizaci stojí. Firmy si podle Páva často stěžovaly například na velkou administrativní zátěž ze strany státu, který má sám v digitalizaci mezery.

Dalším problémem pro malé podniky často bývá i finanční negramotnost z pohledu řízení firemních financí. „Firmy často na investici do digitalizace mají, ale nechce se jim investovat, když nevědí, kolik jim to přinese,“ podotýká Páv.

Ideální předpoklad je podle Páva takový, že pokud budou firmy digitalizovat, tak budou růst. V Česku to ale často funguje úplně opačně, kdy k digitalizaci přistupují až „odblokované“ firmy, které jsou na růst připraveny.

Podnikavé ČeskoFinmag.cz

Firmám, které se chtějí změnit, jde digitalizace dobře. S těmi, které se změnit nechtějí, ale nehne ani stádo volů.

Digitální propast

A jak na tom tedy české firmy jsou? Daří se jim dostat digitalizaci do svého DNA? „Firmy mají výhodu v tom, že pokud přijde majitel s vizí, tak je schopen ji strhnout a opravdu ji v tomto směru posunout. Lidi se ale málokdy chtějí úplně změnit,“ všímá si Páv. Možná jim ale nic jiného nezbyde. „Alespoň základní digitální gramotnost dnes vyžaduje 54 procent pozic ve firmách. V roce 2030 to bude 94 procent,“ upozorňuje expert na digitalizaci.

Anketa

Může podle vás firma růst i bez digitalizace?

„Firmám, které se chtějí změnit, jde digitalizace dobře. S těmi, které se změnit nechtějí, ale nehne ani stádo volů,“ podotýká Páv. Podle něj není podnikání pro každého: „Podnikání je o tom, že řešíš problémy a musíš je řešit vhodným způsobem. Pokud jsi zaseknutý na tom, že něco nějak děláš dvacet let a ono to nějak funguje, tak to dál prostě fungovat nebude.“

U firem je to podle Páva podobné jako u lidí. I mezi nimi existuje digitální propast, která se neustále zvětšuje. „Přežijí ty firmy, který se přizpůsobí evoluci,“ uzavírá.

Na co v podcastu ještě přijde řeč?

  • Jakým krokem by měly firmy začít proces digitalizace?
  • Měla by se firma přizpůsobit softwaru, nebo software firmě?
  • Budou ještě ve firmách dělat lidi, nebo jejich práci převezme umělá inteligence?
  • Jaká je návratnost digitalizace pro firmy?

Kam dál? Podnikavé Česko na Finmagu:

JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.

FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara

MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná

Autor článku

Adam Štěpánek

Adam Štěpánek

Editor Finmag.cz. Začínal ve sportovních redakcích, poté se přeorientoval na byznys a jako redaktor a posléze editor působil na webech týdeníků Euro a Hrot. Zajímá se o zahraniční politiku a rád se nervuje u sledování svých oblíbených sportovních týmů, ať už ze světa fotbalu (i amerického) či basketbalu.