Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Články na téma: mezinárodní obchod

Další články na téma mezinárodní obchod najdete na Peníze.cz.

Německo sípe, bankrotů přibývá. Evropská velmoc nám ukazuje, kudy se (ne)vydatkomentář
 14 156

Německo sípe, bankrotů přibývá. Evropská velmoc nám ukazuje, kudy se (ne)vydat

Ekonomický vývoj v Německu nepůsobí dobrým dojmem. Počet firemních bankrotů vzrostl v roce 2023 o 22,1 procenta. Přispěl k tomu hospodářský útlum, vysoká inflace a růst úrokových sazeb. A letos se bankrotů čeká ještě víc; čtvrtina firem se potýká s růstem objemu špatných úvěrů. Mají se snad Češi začít bát?

Pavel Kohout21. 3. 2024
Instatní polévka je instantní polévka. Klient ocení hlavně upřímnost, říká expertka na značkyBrandInsight

Instatní polévka je instantní polévka. Klient ocení hlavně upřímnost, říká expertka na značky

V minulosti český design pokulhával za západními trendy, dnes už to neplatí. Podle Any Maselli, generální ředitelky brandingové agentury Unity, si lidé už nenechají reklamou jen tak něco namluvit. Ve světě propagace mají stále silnější slovo otevřenost a čest. A aktuálně i retro vlna.

Jitka Šorfová21. 12. 2023
Teror versus byznys. Jak zvěrstva Hamásu ovlivnila české exportéry?byznys

Teror versus byznys. Jak zvěrstva Hamásu ovlivnila české exportéry?

Konflikt na Blízkém východě mezi Izraelem a hnutím Hamás se zatím nerozšířil do ostatních blízkovýchodních ekonomik. Čeští podnikatelé geopolitickou situaci pozorně sledují a doufají, že co nejdřív dojde k uklidnění celé situace, kterou začátkem října vyvolal teroristický útok Hamásu. Zatím téměř vše běží v zaběhnutých kolejích.

František Novák13. 12. 2023
Krvavý obchod s bílým zlatem. Za kšefty se slonovinou se dodnes platí životem

Krvavý obchod s bílým zlatem. Za kšefty se slonovinou se dodnes platí životem

Navzdory zákazům má globální obchod se slonovinou ročně hodnotu 23 miliard dolarů, tedy víc než 505 miliard korun. I dnes kvůli němu každý rok umírají desítky ochránců a zhruba dvacet tisíců slonů. Některé země se snaží restrikce nahradit přísnější regulací prodeje předmětů ze sloního klu, u jiných ale stále převládá ekonomický zájem a zákazy chtějí naopak zcela zrušit.

František Kalenda14. 6. 2023
Hrozba paktu Ruska s Čínou. Západ by měl zbystřit hned z několika důvodů
 12 983

Hrozba paktu Ruska s Čínou. Západ by měl zbystřit hned z několika důvodů

Sbližování Moskvy a Pekingu je velkým tématem poslední doby. Západ se obává, že Čína do Ruska posílá i zbraně. Asijská velmoc oficiálně odmítá, že Putinovi vojensky pomáhá, existuje ale i řada komponentů, které by mohly ruský zbrojní průmysl posílit. Čína zase může těžit z ruské pomoci v jaderné energetice.

František Novák10. 5. 2023
Vyšší příjmy i životní úroveň. Popusťme uzdu volnému obchodu a zbohatneme

Vyšší příjmy i životní úroveň. Popusťme uzdu volnému obchodu a zbohatneme

Podpora volného obchodu už vyšla z módy. V bohatých zemích kvůli němu lidé údajně přicházeli o práci, a tak od něj politici upustili. Procentuální podíl obchodu na celosvětové ekonomice se dlouho zvyšoval, vrcholu dosáhl v době světové finanční krize, od té doby ale klesá. To je škoda, protože zajištění volnějšího obchodu se ukazuje jako jeden z nejlepších nástrojů rozvoje ve světě.

Bjørn Lomborg5. 4. 2023
U plynu to nekončí. Vyděračské Rusko cítí potenciál i v surovinách
 24 984

U plynu to nekončí. Vyděračské Rusko cítí potenciál i v surovinách

Ukrajinci kvůli ruské agresi sklidili letos o čtyřicet procent míň obilí než loni. Obilnice světa proto nebude moci uspokojit všechny, kdo jsou na ní závislí. Rusko tak zvyšuje napětí nejen na hranicích Evropy, ale i na Blízkém východě a v Africe, které z ukrajinského obilí z velké části žijí.

Petr Fischer13. 10. 2022
Rekviem za globalizaci aneb Jak válka na Ukrajině změní celý svět
 28 413

Rekviem za globalizaci aneb Jak válka na Ukrajině změní celý svět

Ruská invaze na Ukrajinu zasadila poslední ránu rostoucí globalizaci. Výsledkem bude víc pracovních míst v západních ekonomikách, větší rozdíly mezi vyspělými a rozvojovými zeměmi a větší chudoba pro všechny. Nemusíme ale zoufat. Vlna globalizace, kterou jsme zažili, není první a patrně nebude ani poslední. Jen ta další bude zase trochu jiná a může přijít až za desítky let.

Marek Hudema13. 4. 2022
Jde do tuhého, Biden chce zkrotit Čínu. Horká linka Washington-Peking
 23 878

Jde do tuhého, Biden chce zkrotit Čínu. Horká linka Washington-Peking

Když americký prezident žádá o zavedení „červené linky“ do Pekingu, možná začíná jít do tuhého. A možná se tím potvrzuje jenom to, že o skutečný konflikt mezi dvěma světovými velmocemi nejde.

Petr Fischer22. 7. 2021
Americe došel kečup. Apokalypticky vyznívající krize, která by vás měla zajímat
 25 391

Americe došel kečup. Apokalypticky vyznívající krize, která by vás měla zajímat

Amerika bez kečupu? Žádný praštěný výmysl, ale realita, do které se Američané na začátku dubna probudili. A která na některých místech trvá dodnes. Jen teď kromě kečupu došly také cereálie a někde dokonce i benzin.

Michael Durčák19. 5. 2021
Nikaragujci sní o Eldorádu. Doplují tam průplavem?

Nikaragujci sní o Eldorádu. Doplují tam průplavem?

Do kanálu můžete peníze vyhodit. Anebo je do něj investovat jako čínský magnát Wang Ťing.

Pavel Jégl25. 8. 2014
Poprava Řecka a Švýcarsko č. 2 v Krkonoších

Poprava Řecka a Švýcarsko č. 2 v Krkonoších

Diskuze kolem Řecka vytěsnily z veřejné pozornosti podstatnější záležitosti. Na Řecko jen k jeho smůle připadla role obětního beránka. Záchrana tohoto státu je ve skutečnosti veřejnou ekonomickou popravou. Propaganda se snaží přesvědčit Evropany, že jejich kontinent stojí a padá s rozpočtovou zodpovědností. Kdo neposlechne, bude popraven.

Pavel Kohout28. 2. 2012
O dvanácti obchodních řetězcích

O dvanácti obchodních řetězcích

V pohádce Boženy Němcové o dvanácti měsíčkách se kromě povinného morálního ponaučení, že zlo bude potrestáno, což se koneckonců dozvíme v každé pohádce, skrývá ve skutečnosti poselství o důležitosti mezinárodního obchodu.

Aleš Tůma9. 1. 2012
O ctnostech, neřestech a spořivosti

O ctnostech, neřestech a spořivosti

Dnešní příspěvek se ponese v lehce abstraktním duchu, neboť chci popsat problém globálních nerovnováh a navrhnout, jak by se postižené státy mohly přizpůsobit. Debata o základních příčinách globálních nerovnováh je pořád stejně bouřlivá a zmatená. Na klidu jí nepřidává početná armáda moralistů, kteří rádi porovnávají pracovitost a šetrnost domácností v zemích s vysokou mírou úspor s leností a konzumerismem domácností v zemích s vysokým podílem spotřeby na DPH. Tvrdí přitom, že svět se nevrátí k rovnováze, dokud si ti druzí nevezmou příklad z těch prvních.

Michael Pettis2. 8. 2011