Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Všichni na zákaz pití kašlou? Zakážeme ho znovu a víc

Michal Kašpárek | 12. 2. 2016 | Vstoupit do diskuze – 16 komentářů

České zákony potírají opilství už teď přísně. Pokud se ty staré nezačnou vymáhat, nové nic nevyřeší.

Všichni na zákaz pití kašlou? Zakážeme ho znovu a víc

Jakmile v jedné větě zazní slova „pivo“ a „zakázat,“ začne to smrdět lidovým povstáním. Na Nově to vědí a z návrhu nového protipijáckého a protikuřáckého zákona ždímají, co jenom jde: „Byli jste zvyklý [sic] si na dětském karnevalu dát skleničku vína nebo se v horkém počasí na dětském dni osvěžit oroseným pivem? Tohle bude možná už brzy minulostí,“ varuje článek Poslanci hrozí: Zakážeme alkohol na dětských akcích i na fotbale!

Špatná zpráva pro rodiče, kteří potřebují udržovat hladinku: navržený zákon opravdu zakazuje „prodávat nebo podávat alkoholické nápoje […] na akci určené převážně pro osoby mladší 18 let.“

Dobrá zpráva pro rodiče, kteří potřebují udržovat hladinku: v zákoně 379/2005 najdete totéž. „Zakazuje se prodávat nebo podávat alkoholické nápoje […] na všech akcích určených osobám mladším 18 let.“

Všimli jste si, že byste na karnevalu nedostali sklenku vína a na dětském dni orosené pivo? Nevšimli, protože je to deset let všem jedno: pořadatelům, hostům, úředníkům, policistům. A takový rozdíl mezi teorií a praxí tady můžete pozorovat u všech pokusů o prevenci.

Jak se pije

Konzervativnost českých konzumentů je dávno pryč. Starší ročníky se sice už asi nezmění, ale mladé generace chtějí zkoušet neustále něco nového. Podívejte se, co se na trhu děje v oblasti piv. Před deseti lety by si nikdo nedokázal představit, jaký rozkvět tady budou mít minipivovary nebo ovocná piva.

Alkoguru: Dávno nejsme konzervy

Na papíře prohibice, v praxi oktoberfest

Teorie: lidem pod osmnáct se nesmí nalévat, hrozí za to dokonce uzavření podniku. Praxe: kontroly se v barech provádějí svátečně a policejní mluvčí na razie někdy dokonce upozorňují dopředu. I vinou toho má 94 procent českých patnáctiletých zkušenost s alkoholem. To je nejvíc ze všech zemí OECD. Pro srovnání: v Nizozemsku 45 procent, v Irsku 38 procent.

Teorie: zjevně podnapilé osoby mají zákonem č. 379/2005 Sb. zakázaný vstup do dopravních prostředků. Praxe: viz pražské noční tramvaje nebo brněnské rozjezdy.

Teorie: alkohol se podle stejného zákona nesmí prodávat ani podávat „v prostředcích výlučně určených pro vnitrostátní hromadnou dopravu osob“. Praxe: v autobusech Student Agency dostanete pivo. Neškodnou malou desítku, mrk mrk – ale pořád pivo.

Teorie: mnoho měst zakazuje vyhláškou pití alkoholu na veřejnosti. Praxe: je to neskrývaný bič na bezdomovce, a dokud budete mít správnou délku vousů, dopřávat si můžete.

Anketa

Kdy jste se prvně opili?

Teorie: jakýkoliv prokazatelný alkohol v krvi stojí české řidiče body a papíry. Praxe: v roce 2014 zemřelo 63 osob při 4637 nehodách zaviněných pod vlivem alkoholu. O pětinu menší Rakousko zaznamenalo ve stejném roce 32 mrtvých při 2213 nehodách, přestože se v něm toleruje půl promile.

Opak ideálu

České zákony nejsou měkké. Na rozdíl od většiny evropských zemí vyznávají nulovou toleranci k alkoholu za volantem i na jízdním kole. Na rozdíl od sousedního Německa neumožňují šestnáctiletým pít pivo a víno.

Zásadní problém je v tom, že se téměř nevynucují. Zažíváme opak ideálu, podle kterého by pravidla měla být co nejjednodušší – a zároveň by je měla doprovázet jistota, že jakmile je někdo překročí, bude s ním zle. Teoreticky žijeme v poloviční prohibici, v praxi se může nacamrat kdokoliv kdekoliv. Tenhle stav nevyřeší aktivita ministrů a poslanců, ale aktivita policistů a úředníků.

Můžeme jim to zkusit vysvětlit, až se s nimi potkáme u výčepu na dětském dni.


Autor je rodič, který potřebuje udržovat hladinku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 16 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 12. 2. 2016 12:08

Není zločinu bez oběti!

http://neviditelnypes.lidovky.cz/pravo-stihat-zlocin-bez-obeti-je-zlocin-fc0-/p_spolecnost.aspx?c=A140705_224454_p_spolecnost_wag

A na druhou stranu oběti (případně pozůstalým) je myslím docela jedno, zda ji někdo zavraždil pro peníze, pro zábavu, z rasového důvodu, opilý nebo střízlivý.

To samé u autonehody. Pokud mi někdo způsobí 200tis škodu na vozidle + náklady na ošetření + bolest + ztrátu výdělku díky pracovní neschopnosti, zajímá mne předně, kdy a jak (a bohužel dnes i ZDA) mi škodu uhradí a ne to, zda před jízdou něco pil či kouřil, jestli telefonoval či ladil rádio, nebo zda je jen od přírody nepozorný, roztěkaný, neinteligentní, nepředvídavý, slabozraký, atd... Nějaké body či vězení (které bych mu musel ještě platit) mne zajímají o poznání méně.

Ono kdyby lidé opravdu důsledně museli nést následky svého chování, působilo by to dostatečně preventivním a odstrašujícím způsobem.

A stejně tak myslím, že to "přirozené právo" máme v sobě víceméně zakódované (protože je logické a umožnilo rozvoj společnosti, mírovou koexistenci a plodnou spolupráci jednotlivců - tzn. je v nás zakódováno i evolučně, dříve se říkalo "jistá nezadatelná práva od Boha"). A pokud jsou některá legislativní opatření (záměrně nepíšu právo, protože tím nejsou!) generovaná vládnoucí vrstvou v přímém rozporu s tímto přirozeným právem, s elementárním chápáním spravedlnosti, tak jej lidé mají tendenci ignorovat, obcházet, atd... samozřejmě s tím negativním efektem, že se částečně snižuje i respekt k té legislativně, které je víceméně v souladu s přirozeným právem.

Ale divit se, že lidé kradou (když na institucionalizované krádeži je založen celý politický systém), to je "hluboké nepochopení".
Stejně tak je zvláštní divit se například existenci korupce, když:
1) Je na ní založena celá demokracie (dejte mi svůj hlas a já vám zaručím pastelkovné a porodné za peníze pilnějšího souseda)
2) Politici a byrokracie porušuje elementární přirozená práva lidí (např. postavit si na vlastním pozemku dům) a nejrychlejší a nejlevnější cesta k jejich znovunabytí je někde položit obálku (a člověk zkrátka nemá morální povinnost k tomu cíli jít tou delší byrokratickou cestou, když sama byrokracie je zde viníkem)

+26
+
-