Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Plať učitele oříšky, svěř děti opičkám

Michal Kašpárek | 29. 1. 2016 | Vstoupit do diskuze – 8 komentářů

Strach o to, abychom náhodou učitele nepřeplatili, je v důsledku strachem o to, aby se náhodou příští generace neměly moc dobře.

Plať učitele oříšky, svěř děti opičkám

Slovenští učitelé tento týden stávkovali za zvýšení platů. Podle informací Deníku N jich v pondělí protestovalo přes 11 tisíc, celkem se do stávky zapojilo 731 škol, z nichž asi 300 zůstalo zavřených. Čísla v následujících dnech klesala.

Když se zalistujete do poslední zprávy OECD o vzdělávání, která pracuje převážně s údaji z roku 2013, začne vám vrtat hlavou, proč učitelé nestávkují taky v Česku. Jejich platy jsou ještě méně motivující než na Slovensku: v zemích OECD vydělávají v průměru 78 až 82 procent toho, co srovnatelně vzdělaní zaměstnanci, v Česku je to ale jen 52 až 56 procent (tabulka D3.2a). Podle údajů OECD vzroste za celou kariéru plat českého učitele jen o necelou čtvrtinu, mezinárodní průměr jsou dvě třetiny (tabulka D3.3a). Už samotné nástupní platy tu přitom patří k nejnižším, a to i po přepočtu podle parity kupní síly (graf D3.2).

Pokud vás to netrápí kvůli učitelům samotným, pak by mělo kvůli generacím dětí a mladých lidí, které učí a vychovávají. Podle jiné zprávy OECD totiž dosahují v mezinárodních srovnávacích testech PISA nejlepších výsledků žáci a studenti z těch zemí, které peníze vynaložené na školství investují spíš do učitelů než třeba do snížení počtu žáků ve třídách.

Anketa

Chtěli byste dneska chodit do školy?

Zkušenosti potvrzují pořekadlo, že kdo za práci platí v oříškách, pro toho budou pracovat opičky. Což samozřejmě neznamená, že na českých školách neučí kvanta vynikajících pedagogů, kteří to dělají hlavně pro to, že jim to dává smysl. Jenomže pokud se musí za pocit vlastní užitečnosti platit až několika desítkami tisíc měsíčně na nákladech ušlých příležitostí, nadšení prokazatelně nevytrhne úroveň školství. Převládne demotivovaná a ne moc kvalitní pracovní síla, která má zásadní vliv na to, jak budou další generace přemýšlet o světě, komunikovat s druhými a řešit problémy.

Investujeme špatně – a navíc málo

Na lepším ohodnocení učitelů by se při tom na rozdíl od jiných témat nemusel rozjet tradiční střet levice a pravice. Levicové strany by takto měly strážit ideál rovných příležitosti: děti, jejichž rodiče nemají dost peněz na jazykové školy a zahraniční pobyty, mají s podhodnocenými učiteli výrazně ztíženou možnost naučit se plynule cizí řeči; a tenhle problém se samozřejmě neomezuje jen na výuku jazyků. Pravice může téma pojmout jako podporu osobní autonomie: čím kvalitnějšího vzdělání člověk dosáhne, tím větší je šance, že se v životě bude rozhodovat zodpovědně a stráví méně času odkázaný na cizí pomoc.

Technokrati na obou stranách pak můžou vždycky tvrdit, že se investice do vzdělání vrátí v růstu ekonomiky. Pádné argumenty najdou třeba ve dva roky staré studii Daniela Münicha a Tomáše Protivínského, která opět vychází z analýz OECD.

Ostudou je už samotná skutečnost, že Česká republika investuje do školství ve srovnání s jinými vyspělými zeměmi mimořádně málo veřejných i soukromých peněz. Je to jen 4,4 procenta HDP, zatímco v celém OECD o skoro celý procentní bod víc (tabulka B2.3 v prvním odkazovaném dokumentu). Než se ale nějaká progresivnější vláda odhodlá k nápravě, stálo by za to aspoň změnit perspektivu. Myslet na to, že o tom, jací z dětí a studentů vyrostou lidé, nerozhoduje velikost tělocvičny, multimediální vybavení tříd, velkolepost kampusů ani další věci, do kterých plyne taková část nákladů na školství – ale hlavně učitelé.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 8 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Marcel Baláš | 29. 1. 2016 10:20

Vetsiny ucitelu, stejne tak jako vetsiny doktoru, mi nijak zvlast ohledne jejich platu lito neni. Zatim jsem nevidel zadnou vetsinove podporovanou petici ci stavku/vzpouru zamestnancu techto oboru, ktera by volala kdyz ne po odstatneni, tak aspon po mensi moci statu. Nikdy. Na cem se ale shodnou, to je zvyseni tabulkovych platu. Tedy tech platu, ktere jsou naprosto demotivujici pro kazdeho aktivniho cloveka nove prichoziho do oboru.

Az se budou ucitele a studenti ucitelskych oboru bourit proti tabulkovym platum, ktere pritahuji zejmena pohodlne lidi, kteri maji radi tu svou jistotu prumernosti, podporim je i ja. Do te doby jsou mi ukradeni.

A 2 drobne poznamky:
1. ad "srovnatelně vzdělaní zaměstnanci" -- cest vyjimkam, ale na ucitelske obory chodili zpravidla ti, kteri by jinak prislusny obor na vedecke fakulte vystudovali jen stezi. Neni titul jako titul. Dost mozna, ze bez pajdaku a prace ve skolstvi, by ti ucitele meli v jinych oborech penez jeste mene.

2. Prestoze vsichni tvrdi, jak je skolstvi podfinancovane, tak se v nem zaroven neuveritelne plytva. Plati pro nej to same, co pro jine statni instituce. Zeptejte se ucitelu, jak na konci roku _museji_ utracet a nakupovat doslova nepotrebne kraviny, jen aby se vycerpal rozpocet.

---

Dokud nebudou za skoly platit rodice (ci pozdeji pripadne i samotni studenti) a nebudou to oni, kdo bude kontrolovat, jak se s jejich penezi naklada, nic se nezmeni. Dokud to nebude reditel, kdo je zodpovednej za chod skoly, a kdo primo zodpovida jeji "vykonnost", nikam se nepohneme. Za to dam ruku do ohne. Jenze zatim to spis vypada tak, ze veskera rozhodnuti o smerovani skoly, poctu zaku, rozlození zaku, prijimacim rizeni (jeho slozeni, minimalní delce), vyuce, zaverecných zkouskach, strave, a samozrejme platu ucitelu -- to vse bude mozno nalezt v ministrovych tabulkach a narizenich. Domaci vzdelavani zakazeme, viceleta gymnazia omezime, kominiky a zubare podporime.

Jenze centralni planovani _nikdy_ nefungovalo a nikdy ani fungovat nebude. V ekonomice jsme tady takovej rezim uz meli -- a skoncilo to prebytkem lokomotiv a nedostatkem hajzl papiru. Ve skolstvi mozna skoncime v prebytku kominiku a nedostatku kriticky uvazujici inteligence.

+22
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 1. 2016 11:50

Učitel jakožto zaměstnanec obce se nemůže divit že má plat jako metař nebo jiný komunální pracovník.

-4
+
-