Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy ztrácejí

Nepříznivý vývoj na trzích se podle předpokladů odrazil v nižším zájmu o podílové fondy.

Objem majetku, který investorům spravují fondy členů Asociace pro kapitálový trh (AKAT), klesl ve 3. čtvrtletí z 296,19 na 283,95 mld. Kč, tedy o 12,24 mld. Kč. Hodnota celkových aktiv, která obhospodařují klientům správci majetku sdružení v AKAT, naproti tomu v témže období stoupla o jedenáct miliard na takřka 731 mld. Kč.

Vysvětlení je prosté. Jak řekl Finmagu šéf ČSOB Investiční společnosti Jan Bárta, jde zřejmě o nové peníze, které spravují asset manažeři penzijním fondům. A možná i prostředky, které pravidelně plynou do některých pojišťoven. Většina jejich aktiv je v dluhopisech. Pokud je, jak je u těchto institucí zvykem, drží do splatnosti, mohou se vyhnout aktuálním potížím s jejich oceněním.

Nejvíc spravuje ČSOB

Největším správcem majetku (fondů i individuálně obhospodařovaných portfolií) byla koncem září se 171,87 mld. Kč skupina ČSOB. Generali PPF Asset Managementu s ČP Investem spravovaly klientům majetek za 159,10 mld. Kč a skupina České spořitelny ve výši 147,48 mld. Kč. Za nimi s odstupem následují skupiny ING, jejichž majetek ve správě činí 85 mld. Kč, a Komerční banka s takřka 71 mld. Kč.

Běžného investora zajímají spíše výsledky podílovými fondů. Jak ukazuje tabulka Asociace pro kapitálový trh, která sdružuje největší správce aktiv, všechny typy fondů, kromě nemovitostních a zajištěných, ve třetím čtvrtletí ztrácely.

Platilo to i u fondů peněžního trhu, v nichž mají domácí investoři navzdory poklesu jejich majetku stále nejvíc peněz. Jejich aktiva klesla ve třetím čtvrtletí ze 107,52 na 105,35 mld. Kč, tedy asi o dvě procenta.

Objem majetku v zajištěných fondech mírně vzrostl, a to z 65,89 na 66,08 mld. Kč, naproti tomu akciové fondy zaznamenaly propad téměř o 16,50 %, z necelých 39 na 32,50 mld. Kč. Zatímco aktiva dluhopisových fondů mírně klesla na necelých 30 mld. Kč, smíšené fondy, v nichž mají investoři 31,40 mld. Kč, ztratily 7,48 %. 

O něco nižší (-5,63 %) činil pokles majetku u fondů fondů, které koncem září spravovaly majetek za 17,23 mld. Kč. Hodnota portfolií nemovitostních fondů naopak vzrostla, činí však zatím zanedbatelných 1,70 mld. Kč.

Cizí fondy dohánějí domácí

Zatímco majetek fondů domácích správců od července do konce září klesl ze 175 na 144 mld. Kč, správci fondů založených podle jiné než české legislativy si polepšili ze 139 na 140 mld. Kč. Dál tak dohánějí náskok investičních společností, které spravují domácí fondy. Jejich aktiva činí 144 mld. Kč.

Je otázkou, zda má toto dělení – většina domácích investičních společností patří zahraničním vlastníkům – ještě smysl. Důvod, proč se tato data  vyrovnávají, spočívá nejspíš v rozsáhlejší nabídce zahraničních zajištěných a akciových fondů. Do zahraničních fondů asi víc investují sofistikovanější investoři, kteří tolik nepodléhají emocím a výkyvům trhů.

Menší odliv z těchto fondů může souviset i s větší minimální částkou investice, kterou požadují některé fondy, a vyššími vstupními poplatky při jejich nákupu. Část investorů mohou odrazovat od zpětného odkupu podílových listů fondu.

Podle dat americké Investment Company Institute klesla v USA v září aktiva veškerých sledovaných fondů z 11,59 na 10,63 bilionu dolarů, tedy o 8,3 %. Koncem loňského prosince spravovaly přitom klientům majetek ve výši 12,02 bilionů dolarů. O nejvíc – a to o více než 12 % – přišly podle předpokladů akciové fondy, majetek smíšených fondů klesl o 9,4 %. Podobně je tomu i v zemích EU.

Nepříjemná překvapení končí?

Říjnový odliv peněz z podílových fondů se v ČR ještě zrychlil. Jak uvedla agentura ČTK s odvoláním na data firmy KZ Finance, minulý měsíc přišly tyto fondy o dalších takřka 12 mld. Kč. Na počátku vlny zpětných odkupů byly hlavně ztráty řady fondů peněžního trhu, spojené hlavně s investicemi do dluhopisů Lehman Brothers a islandských cenných papírů. K tomu se přidala řada dalších faktorů. Velmi negativní vliv měla panika investorů snažících se kvůli potížím Maďarska zbavit dalších středoevropských aktiv.

Podle jednoho ze správců aktiv, který si nepřál být jmenován, je domácí trh s dluhopisy dál víceméně zamrzlý a reálné ocenění dluhopisů problematické. Správci fondů čelí dvojímu tlaku. Vlna odkupů je nutí vyprodávat řadu aktiv. Prodejnější jsou obligace s vyšším ratingem, jejichž cena pak ale logicky klesá a fond na transakci prodělá.

Na trh se snad vrátí likvidita během několika týdnů, uvedl dále citovaný správce. Je otázka, zda za těchto okolností realizovat ztrátu, nebo dát na slova správců fondů, podle nichž se výnosy fondů – díky reálnému (rozuměj vyššímu) ocenění jejich aktiv, postupně vrátí normálu.

Minulý a začátek tohoto týdne zatím dávají za pravdu spíše optimistům, kteří nejspíš nakupují. Opatrnější investoři budou asi dál preferovat spořicí účty. Snad se situace skutečně vrací k normálu a přiměje je, aby časem investovali agresivněji.

Nepříliš uspokojivé výsledky fondů jistě také přimějí řadu investorů k úvahám, jak dál. Ve hře může být rozsáhlejší využití investičních certifikátů, ale i jiných investičních instrumentů. Doba nahrává jednoduchosti a „méně zapeklitým“ strukturám.

Rozumného investora nejspíš finanční krize přiměje k tomu, že se po uklidnění trhů znovu zamyslí nad svou dosavadní investiční strategií, horizontem, diverzifikací portfolia, investičním profilem a dalšími důležitými otázkami.

Foto: Profimedia.cz

Komentáře

Celkem 4 komentáře v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK