Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Čau, lidi! Nemáte vakcínu? Zavolejte, osobně dovezu!

Pavel Jégl | 21. 12. 2020 | Vstoupit do diskuze – 13 komentářů

V létě se Andrej Babiš postavil do čela týmu, který dohlížel na přípravu chytré karantény. Teď se chystá osobně řídit očkování proti covidu. Skončí to jako vždycky?

Čau, lidi! Nemáte vakcínu? Zavolejte, osobně dovezu!

Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock

Očkování je jediný reálný způsob, jak se dostat z kleští covidu a vrátit se k normálnímu životu. Je to jediná možnost, jak se stýkat s přáteli a blízkými bez omezení, jak zase chodit do práce, do školy, do kina, na koncerty, do hospod, jak znovu cestovat… Očkování dává šanci nastartovat ekonomiku, zachránit firmu nebo živnost, vydělávat peníze.

Na covid neexistuje účinný lék, nic jiného než vakcína nás z bryndy nevytáhne. Nemůže tedy být jiná priorita než očkovat. Platí to ale pro českou vládu a státní aparát?

Andrej Babiš se rozhodl takové pochyby utnout. Poté, co v září zboural protiepidemický plán, který počítal s návratem roušek, a poslance vyzval, aby neřešili covid, ale zahrádkářský zákon, se pasoval za vládního zmocněnce pro očkování.

Dezinformace, koronavirus

Jmenování Babiše Babišem oznámil Babiš v neděli ve stylu „terazky som majorom“. „Protože já mám svoje zkušenosti s ministerstvem zdravotnictví, celoroční, takže jsem se rozhodl, že to budu já,“ pravil.

Kolika lidem v této zemi se po těchto slovech ulevilo? A kolika přitížilo?

Leckdo se možná jeho „rozhodnutí“ podivil, protože o vládním zmocnění by přece měla rozhodovat hlasováním vláda. Ústava to aspoň předpokládá. Jenže korona nesmí „projet“, a tak není čas lámat si hlavu takovým detailem.

Potíže s očkováním

Stříkačka
Zdroj: Shutterstock

„Nepředpokládám, že by vakcína éru omezení a nejistot ukončila, natož rychle. Ke skepsi mě nevede antivaxerství, ale opět zkušenosti s fungováním veřejných institucí,“ psal jako vždy přesný Michal Kašpárek před dvěma měsíci. 

Vakcína na dohled, pojďme si to co nejvíc zkomplikovat

Však oni Němci počkají

Zatím každopádně platí to, co před týdnem oznámilo ministerstvo zdravotnictví: Během prvního čtvrtletí příštího roku chce stát zvládnout vakcinaci 1,2 milionu lidí vesměs očkovacími látkami od společností Pfizer, Moderna a AstraZeneca. 

Takové sdělení sotva někoho uklidní. Britové, Němci, Rakušané a Francouzi například plánují kapacity na to, aby do konce března byli schopni vakcinovat zhruba čtvrtinu nejzranitelnější části populace. Proč tento ctižádostivý plán nemá česká vláda?

Pravda, není jisté, jestli dodávky vakcín budou dostatečné k tomu, aby se dostalo na čtvrtinu obyvatel. Nahlíženo naléhavostí vakcinace je však odpovědné mít takový projekt připraven.

V českém měřítku by to znamenalo očkovat před Velikonocemi 2,5 milionu lidí. Vakcíny od zmíněných společností, se kterými se počítá, jsou přitom rozděleny do dvou dávek, takže by bylo nutné provést pět milionů očkování. To je zhruba 55 tisíc očkování denně.

Jistě, máme hustou síť nemocnic (teď i dvě polní covidové) a dvě desítky očkovacích center. Jenže ta jsou zařízena na běžnou agendu – vakcinaci proti chřipce, anebo proti tropickým nemocem. Očkování proti covidu je ale jiná kategorie.

Němci postavili nejen zvláštní očkovací centra, ale i očkovací buňky, aby očkování bylo co nejblíž lidem a aby se vyhnuli jakémukoli zpoždění. Obeslali zdravotníky na penzi, aby s vakcinací vypomohli. Už týdny mají sestaveny mobilní očkovací týmy, které budou objíždět zařízení pro seniory.

Finmag v novém!

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

Kasaštyk. „V pondělí to vymyslíme, v úterý a ve středu se na tom dělá a ve čtvrtek to můžeme spustit. Jinde se do čtvrtka nesejde vedení.“ Tak vaří bří Kasové Pilulku.

Stříbrná. Téma čísla stáří. Pavel Jégl o nemilém průvodním jevu dlouhého života: dlouhém stáří. Jirka Hovorka spočte domovy pro seniory, pečovateláky a pečovatele. Co to stojí? Robert Vlach ví, proč volnonožci vydělávají do osmdesáti.

FIN.Finanční část magazínu poví, koho sledit na Twitteru, jak zbohatnout sběrem kamení či psích h., jak neřídit automobilku a na co mají majitelé bitcoinů pět let, jestli se o ně nechtějí bát.

S mate- a dramatikem Reném Levínským mluvil Michal Kašpárek. I o tom, že na covid nestačí opsat německé recepty. Nejsme Němci.


Mají také propracovaný systém registrace očkovaných, který zajistí, aby si lidé přišli pro druhou dávku vakcíny ve správný čas. Dá se to snad říct o Česku?

Česká strategie očkování proti covidu, obdobně jako německá, počítá s jistou mobilizací. Nemocnicím a dalším zdravotnickým zařízením mají poskytovat pomoc ministerstvo vnitra, kraje, armáda, distributoři léčiv. Když ale zpravodajové ČT telefonovali do nemocnic, vyšlo najevo, že řada z nich se ještě nezačala na vakcinaci připravovat. Nedostaly instrukce a nevědí, jaké místo v očkovací strategii jim bude přiděleno. A distributoři se začali hledat teprve minulý týden.

Není divu, na ministerstvu mají plné ruce práce s přípravou nových, a ještě novějších protiepidemických regulací, s vymýšlením výjimek, výjimek z výjimek a se škrtáním nesmyslů, které se v tom fofru do nařízení dostanou. Jejich symbolem se stal zákaz prodeje kávy z výdejového okénka. Neuměl ho vysvětlit ani premiér, jehož vláda ho odhlasovala.

Koordinátor očkování na ministerstvu zdravotnictví Zdeněk Blahuta přesto zůstává v klidu. Přiznává, že Česko má v přípravě vakcinace zpoždění, ujišťuje ale, že ho během dvou až tří měsíců dožene. Že by na nás Němci počkali?

Babiš spěchá, Brusel zdržuje

Andrej Babiš si před několika dny ve sněmovně posteskl: „Proč Spojené státy schválily vakcínu Pfizeru, proč Izrael očkuje? Evropa zatím neočkuje… Je to jenom byrokracie.“

Nahlíženo ze země, jejíž vláda selhala při zajištění obyvatel a zdravotníků rouškami a respirátory během nástupu první vlny koronaviru, se ale angažmá unijní byrokracie při schvalování a rozdělování vakcín dá pokládat za štěstí v neštěstí.

Jak by to asi dopadlo, kdyby smlouvy s farmaceutickými giganty sjednávalo ministerstvo zdravotnictví, potažmo vláda?

Předpokládám, že vakcíny by se v takovém případě dostaly do Česka někdy na jaře. A nebyly by to vakcíny od Pfizeru, Moderny nebo AstraZeneky, ale vakcína Sinovac z Číny, kterou by premiér s dalšími členy vlády vítal na letištní ploše. 

Pavel Jégl

Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a dvě desítky let pracoval... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 13 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 21. 12. 2020 09:08

My toho StB Bureše (a jeho Juldu) nemít...
Ono to vlastně lze brát i opačně: Julda je takový StB Bureš ekonomické teorie :-)

Němci a Rakušani pilně staví očkovací centra a rádi by měli doočkováno do konce září. Bureš to možná stihne do přespříštích Velikonoc. Mezi tím si on a jeho boyz namastí kapsy na předražených (zrychleně v rámci nouzového stavu rozhodnutých) nákupech zdravotnických potřeb.
A do doby proočkování na nás svět bude koukat jako na riziko, občani ČR se nedostanou na služební cestu či na dovolenou, do letadla nás nepustí, atd...

+60
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Boris Otokar Hodlak | 24. 12. 2020 17:29

No jo! Jak teď bude moct český neočkovaný chytrolín jezdit do proočkovaných zemí vysvětlovat, že to jde i bez očkování a že my Češi jsme - chrchly chrchly - vsadili na svobodu a kolektivní promoření.

-6
+
-

Doporučujeme