Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Dotazník budoucího europoslance: Petr Mach, Svobodní

| 7. 5. 2014

Představujeme kandidáty do europarlamentu. Tedy ne všechny. Tucet lídrů kandidátek, které podle nás mají šanci nebo nám přijdou zajímavé. Dnes náš dotazník vyplňuje předseda Strany svobodných občanů Petr Mach.

Dotazník budoucího europoslance: Petr Mach, Svobodní

Stejně jako Jana Kellera, jehož odpovědi jsme přinesli včera, znají i Petra Macha naši čtenáři minimálně z pátečních anket Očima expertů. To je ovšem zhruba asi to jediné, co oba pány spojuje. Jan Keller je levičák, jako když vyšije, Petr Mach je pravicový liberál. Býval členem ODS (a poradcem Václava Klause), v roce 2007 ji ale opustil, když získal přesvědčení, že rezignovala na svoje původní ideje – a na myšlenky vůbec. V roce 2009 založil Stranu svobodných občanů, kterou již vedl do několikerých voleb – nyní usiluje o místo v Evropském parlamentu, přestože by Česko nejraději viděl zcela mimo Evropskou unii.


+6
+
-

Proč kandidujete do Evropského parlamentu? Kterým třem věcem byste se chtěl v Bruselu věnovat v první řadě? 

Chceme se především postavit všem možným euronesmyslům, které Evropská komise neustále Evropskému parlamentu předkládá. Od zákazu žárovek přes objem splachovadel po kvóty na výrobu cukru nebo solární elektřiny.

+8
+
-

Měla by podle vás Česká republika přijmout euro? Pokud ano, tak kdy? 

Euro by nám uškodilo. Je potřeba vyjednat výjimku do smlouvy, abychom nemuseli euro zavést.

+6
+
-

Jaký je váš pohled na direktivní rušení roamingových poplatků, regulaci mezibankovních poplatků a na podobná opatření ze strany Evropské unie? Měla by Unie podobným způsobem zasahovat do volného trhu? 

Je to europopulismus, kterému bude asi většina lidí tleskat. Sníží se tím poplatky za mezinárodní hovory, ovšem doplatí na to lidé, kteří volají převážně doma. Dosud ceny za domácí hovory klesaly, s tím teď bude nejspíš konec. 

+6
+
-

Měla by Evropská unie důrazněji bojovat proti daňovým rájům? A pokud ano, tak jakým způsobem? 

Evropská unie by neměla bojovat s jinými zeměmi. Daňové ráje – země jako Švýcarsko, Monako, Hongkong – nám dávají příklad, jak lze spravovat stát s nízkými daněmi. Měli bychom je obdivovat a napodobovat, ne se je snažit zničit.

+6
+
-

Souhlasíte s tím, aby měla Evropská unie společnou armádu? Neznamenalo by to příliš velké finanční zatížení? 

Evropské země by měly dobrovolně spolupracovat, například v NATO, nebo jinak. Měla by to být ale spolupráce jednotlivých armád. Neměla by se vytvářet armáda nová. 

+8
+
-

Jaký je váš pohled na volný pohyb zaměstnanců v rámci Evropské unii? Jste pro volný pracovní trh, nebo by členské státy měly mít možnost omezit zaměstnávání občanů z jiných zemí Unie? 

Evropská unie by měla sdružovat země, které vyznávají hodnotu volného cestování a volného pohybu pracovních sil. 

+8
+
-

Měla by být v celé Evropské unii jednotně určená hranice minimální mzdy vzhledem k průměrné mzdě v daném státu? 

Ne! To by bylo zničující. Kdyby u nás měla být stejná minimální mzda jako v Německu nebo Lucembursku, nikoho by se tu nevyplácelo zaměstnávat. 

+6
+
-

Měla by EU zavést/zvýšit/zrušit dovozní cla pro výrobce mimo Evropskou unii? 

Evropská unie by měla přinejmenším zrušit cla pro země v nejbližším okolí, jako je Ukrajina, Rusko nebo Maroko.

+8
+
-

Měla by podle vás Evropská unie pokračovat v dotování zadlužených států, jako jsou například Řecko nebo Kypr? 

Evropská unie by měla toto dotování ukončit a naopak by měla těmto státům umožnit přechod zpět k národní měně.

+6
+
-

Jakými cizími jazyky hovoříte? Respektive v jakých jazycích jste schopný vést odbornou politickou debatu?

Mluvím plně anglicky, anglicky můžu vést i odbornou debatu, v angličtině přednáším. Na základní úrovni se domluvím také francouzsky.

Petr Mach

Anketa

Jak se vám líbí odpovědi Petra Macha?

Dotazníky budoucích europoslanců

Odpovědi zveřejňujeme v pořadí, v jakém přicházejí do redakce.

Náš drahý europarlament

Pokud bychom na jednu misku vah postavili všech 766 europoslanců, na misku druhou navršili cihly ze žlutého kovu a jazýčky vah nechali ustálit v rovnovážné poloze, pak cena za zlato bude zhruba odpovídat ročnímu rozpočtu Evropského parlamentu. Ale pozor! Poslanci nakonec spolehlivě převáží, nejsou voleni na rok, ale na pět let a funkční období si nezkracují. Jak jinak.

Pavel Jégl: Volíme europoslance. Dají se vyvažovat zlatem!

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (23 komentářů)

Czech Fiend | 9. 5. 2014 11:29

Kvalita kandidáta je především o jeho osobní integritě. Shoduje se jeho jednání se slovy a s ideály, které zastává? Díky tomu se dá odvodit, zda bude schopen skutečně naplňovat svou politiku.

U Macha mi vychází jednoznačné NE a proto je pro mne nepřijatelný.

P.S. Postoj Strany SVOBODNÝCH občanů k Putinovu Rusku je víc než výmluvný a varující.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jaroslav Krátký | 8. 5. 2014 11:43

Dobrý, až na ten volný pohyb pracovních sil. Totiž nekontrolovaný "pohyb pracovních sil" by také mohl znamenat, že se sem může nastěhovat např. z Afriky každý, kdo hladoví. Nejsme nijak přitažlivá země, ale např. UK už má v tomto smyslu problémy, a to stačilo otevřít hranice 485 milionům "Evropanů".
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 11. 5. 2014 16:58
reakce na Jaroslav Krátký | 8. 5. 2014 11:43

Další z problémů způsobených státem.
Kdyby neexistovala žádná erární půda a veškerá byla soukromá, tak kam by asi takový nezvaný běženec šel a jak dlouho by ho tam ochranka či pojišťovna vlastníka nechala?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 7. 5. 2014 12:14

Tohle je tedy to nejmenší zlo, jediná jakž takž (s přimhouřením obou očí) akceptovatelná partaj.
Je to smutné.
Volba je však jasná: buď principiálně odmítat jakékoli zlo (a tudíž nevolit, nepodílet se na té režimně legitimizační frašce), nebo zvolit toto nejmenší zlo.
Já ještě rozhodnut nejsem. Ale v srdci stojím za slovy H.H.H. :
http://www.libinst.cz/Files/KqLFy4r2/profile/2438/hoppe_omyly.pdf
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 8. 5. 2014 04:45
reakce na Jan Altman | 7. 5. 2014 12:14

To jsem se zasmál. Tomu fakt věříte, že to, co popisuje Hoppe na konci svého článku, se někdy stane? Pár měsíců poté, co by v Evropě vznikly jím navrhované svobodné mini(ne)státečky a okresy, by se staly obětí anexe libovolného velkého státu s dostatečnou chutí na majetek a ženy.
Přeju příjemné čekání na Godota. Možná přijde i kouzelník.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 8. 5. 2014 12:29
reakce na Martin Brezina | 8. 5. 2014 04:45

Nějak podobně povýšeně a blahosklonně obhajovali minulý režim uvědomělí svazáci a podobně "intelektuálně" si dělali legraci z víry, kapitalismu, demokracie, chaosu bez centrálního plánování, atd... Ta paralela je očividná.

Ostatně svého času i zastánci monarchie (nevolnictví, otroctví) měli tisíc "dobrých" argumentů, proč to ani jinak být nemůže a jak jsou jejich kritici naivní a hloupí. Také si mysleli, že demokraticko-kapitalistický stát bude impotentní, nikdy se na ničem neshodne a semele ho libovolný sousední monarcha či diktátor. Jenže jednak to nebyla pravda a hlavně: i kdyby byla, stále to neospravedlní monarchii, diktaturu, nevolnictví či otroctví. Tzn. klidně si na svém pozemku provozujte libovolné zřízení, v tom vám nikdo nebrání.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 8. 5. 2014 15:39
reakce na Jan Altman | 8. 5. 2014 12:29

Ten vtip je v tom, že demokratický, umírněně kapitalistický systém opravdu existoval a fungoval, a tak pokud si z něj někdo utahoval z komunistických zemí, tak stačilo ukázat na to, jak se na Západě opravdu žije. A to tam ani nemuseli lidi jezdit, stačilo koukat se na německou nebo rakouskou televizi.

Problém toho vašeho anarchokapitalistického ráje je v tom, že ho nikdy nikdo neviděl. Hoppe a vy spoléháte na to, že když se lidem přestane líbit umírněný kapitalismus, tak skočí nadšeně na kapitalismus 100%tní. Opak bude pravdou. Pokud by se něco zásadního podělalo, tak lidi už kapitalismus nebudou chtít vůbec. Kdybyste měli zdravý rozum, tak budete chtít zachovat a vylepšit aspoň to, co je tady dnes.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 9. 5. 2014 06:41
reakce na Martin Brezina | 8. 5. 2014 15:39

Pane Březina v 17. století také nikdo neviděl všelidovou demokracii a jak nám tady dneska kvete. Tehdejší Březinové o ní mluvili stejně, jako vy dnes o Hoppem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 9. 5. 2014 09:06
reakce na Josef Fraj | 9. 5. 2014 06:41

No, nerad dělám chytrého, ale v 17. století, ba i v 18. století (na jehož konci demokracie začínají ve Francii a v USA), samozřejmě měli povědomí o fungování demokracie, protože znalosti antických dějin a antického myšlení byly tehdy mezi vzdělanými lidmi mnohem rozšířenější, než jsou dnes. A antika, řecká i římská - nemusím snad zdůrazňovat - s demokracií, stejně jako s dalšími formami vlády a státu, experimentovala dost a dost. Jen ten anarchistický, volnotržní ne-stát v dějinách hledám marně. Pokud pominu řídce osídlený Island ve středověku a snad i nějaká fáze z (opět populačně řídkého) osídlovány Ameriky puritány. .
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 14. 5. 2014 17:54
reakce na Martin Brezina | 9. 5. 2014 09:06

Asi jste přehlédl slovo "všelidovou", to žádná z vámi jmenovaných nebyla.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Jeřábek | 9. 5. 2014 10:14
reakce na Martin Brezina | 9. 5. 2014 09:06

Vážně vám musíme vysvětlovat, že všechno je jednou poprvé, nebo si z nás děláte jenom srandu? Opravdu nevidíte, že argument "dříve se nevědělo a dnes to funguje" se dá posunout kamkoliv do historie?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 9. 5. 2014 10:59
reakce na Michal Jeřábek | 9. 5. 2014 10:14

Je potřebný tenhle tón?
Už jsem tady dříve napsal, že nemám nic proti tomu libertariánský režim vyzkoušet. Kontrolovaně, na omezeném prostoru. Klidně v ČR.

Já jsem přece v tomhle vlákně psal o něčem jiném. Reagoval jsem na článek, který pan Altman linkoval ze stránek libinstitutu.

Totiž to, s čím spojuje své naděje Hoppe (a zjevně i pan Altman), je zhroucení stávajících režimů v Evropě, s představou, že místo toho vzniknou jimi vítané svobodné tržní mini ne-státy. Myslím, že to je zcela falešná a riskantní idea. Spíš po případném kolapsu umírněně liberálních demokracií bude poptávka po silné ruce, která vzniklý chaos bude schopná zvládnout. Čili, pravý opak toho, co si libertariáni přejí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 9. 5. 2014 12:25
reakce na Martin Brezina | 9. 5. 2014 10:59

Jenže vy nevidíte tu dynamiku.
Není tady žádný konstantní liberálně-demokratický kapitalismus.
Stát a byrokracie má vrozenou tendenci růst, posilovat svou moc, přerozdělování, atd...
Srovnejte si USA či Británii před 200, 100, 50ti lety s dneškem. Srovnejte si původní nedodatkovanou US Ústavu s její dnešní ododatkovanou verzí (a v mnohém uvidíte obrat o 180°).

Takže tady to vůbec není o tom, zda raději neriskovat, spokojit se s polosvobodnou demokracií, protože změna by mohla vést k ještě horšímu. Je to tak, že ta demokracie evolučně směřuje k horšímu. Ke státnímu intervencionismu a k socialismu. A ten zase nutně směřuje k hospodářskému kolapsu.

Evropské státy demokratického socialismu samozřejmě nezkolabují proto, že si to přeje libertariánská minorita. Ony zkolabují jaksi z důvodu zákonitého historického vývoje. Takže si tu můžeme libovolně diskutovat, ale i kdyby na příští setkání členů mises.cz přišlo 5x tolik lidí, zákonité směřování systému to urychlí tak max o hodiny. Podle mne ani aktivity chartistů neovlivnily příchod r.1989 nějak zásadně, prostě tam ten systém neodvratně směřoval a svou roli hrály i vnější události (v případě EU např. boom Asie a časem např. odchod evropských vědeckých a technických elit a největších poplatníků tamtéž).

Já jako libertarián jen říkám:
A) připravme se na to (nebuďme těmi, kteří si to vyžerou nejvíc, nenechme si černého Petra). Maximalizujme osobní zajištění a zajištění našich rodin, minimalizujme jakoukoli závislost na systému.
B) nemá žádnou velkou cenu tu agónii oddalovat (např. volbou o něco méně socialistických stran), protože docílíme jen toho, že ten kolaps nepřijde, až nám bude 50, ale až nám bude 60 a to ho budeme snášet ještě mnohem hůře. A už vůbec nemá cenu ve prospěch oddálení katarze cokoli osobně obětovávat, to by byla vyloženě pošetilost (nicméně pokud je někdo jiného názoru, tak nechť si za své samozřejmě oddaluje dle libosti).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 9. 5. 2014 12:48
reakce na Jan Altman | 9. 5. 2014 12:25

To je dobrý nápad, zajišťovat se, pokud má přijít kolaps. Aspoň budete mít co novému autoritativnímu režimu odevzdat. Opravdu nežijete na středověkém Islandu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 9. 5. 2014 15:03
reakce na Martin Brezina | 9. 5. 2014 12:48

Nemá cenu se hádat, uvidíme za 20 let, zda na tom bude lépe ten, kdo spoléhal na státní pilíře, nebo ten, kdo si pořídil asijskou a americkou akcii, ve Švýcarsku deponoval nějaké zlato, zkusil třeba koupit pár BTC a pod jabloň zakopal nějaké stříbro.

O čem má cenu se hádat je to, zda někdo má právo někoho, kdo chce variantu B, nutit násilím do varianty A. Resp. ani nemá cenu se hádat - podle mne člověk má právo rozhodnout, co se svým životem a majetkem udělá (pokud tím neútočí na život a majetek někoho jiného) - jedinou otázko je, jestli člověk této svobody může dosáhnout po dobrém, nebo jestli si jí musí vybojovat i za použití násilí (tak to zkrátka v historii často bývá), nebo jestli je praktičtější "překážku podlézt" a tu svobodu si prostě "nějak zařídit" počesku, našedo, potichu (tak to řeší většina běžných lidí).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Jeřábek | 9. 5. 2014 11:36
reakce na Martin Brezina | 9. 5. 2014 10:59

V tomto s vámi souhlasím.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 8. 5. 2014 17:08
reakce na Martin Brezina | 8. 5. 2014 15:39

Že jsem tak smělý, on systém mnoha malých států, které žádný Brezina nedokázal ovládnout (a obvykle mnohem menších než dnešní "národní státy"), v Evropě neexistoval po dlouhá staletí?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 8. 5. 2014 17:21
reakce na Jan Pozner | 8. 5. 2014 17:08

Mno, a nebylo to náhodou tak, že ty malé státy byly obvykle součástí nějakého většího soustátí - např. Svaté říše římské národa německého (s mnoha králi, ale s jedním císařem) - anebo byly s těmi většími spojeny pouty dynastických sňatků a rodových pokrevenství?

Neboli, kolik malých, skutečně samostatných států, byste vlastně ve středověké Evropě napočítal?
A druhá věc. Ono je něco jiného dobývat státy na koních a něco jiného prostor vyčistit nějakou tou chemií nebo biologickým sajratem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tom Novak | 9. 5. 2014 13:34
reakce na Martin Brezina | 8. 5. 2014 17:21

Neodpustím si ještě poslední poznámku.

„A druhá věc. Ono je něco jiného dobývat státy na koních a něco jiného prostor vyčistit nějakou tou chemií nebo biologickým sajratem.“

Jak odpůrcům postupně docházejí argumenty, využívají i ty nejjednodušší z nich a tedy zastrašování.

Jistě jak jsem se mohli mnohokrát přesvědčit, některé z těchto metod jsou stále účinné, ale ať už je autoritativní režim sebedestruktivnější, vládci absolutističtější a víra v něj neochvějná, jejich kouzlo postupně vyprchává a nelze takto lhát vlastním lidem opakovaně bez ztráty účinku. Ať už to nazvou jako „humanitární bombardování“ nebo neexistující zbraně hromadného ničení (Sadám) apod. Jak úspěšně může režim svrhávat vlády a podněcovat nepokoje (Ukrajina) tam, když většina obyvatel žije spokojeně? Jistě ideologické nebezpečí, které by takto fungující společnost představovala je pro diktaturu smrtící, ale lze tím ospravedlnit masovou vraždu kooperujících jedinců na cizím území (kteří žádný útok po vzoru křižáků, tentokrát však proti souvěrcům „zvláštní víry“ zcela jistě nechystají)? Něco takového si zatím v totálním měřítku nedovolí ani Čína vůči Tibetu a to má v tomto směru daleko méně svázané ruce než západ.

Zůstává pak jediná možnost, zakázat volný pohyb zboží a osob. Což poškozuje obě strany tzn. pravděpodobnost použití by byla nízká.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Honza Moudrý | 8. 5. 2014 15:15
reakce na Jan Altman | 8. 5. 2014 12:29

A stejně nekriticky snili o budoucí utopii náckové a bolševici, než se jim jejich sen splnil. Ta paralela je očividná.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 9. 5. 2014 12:28
reakce na Honza Moudrý | 8. 5. 2014 15:15

Ano. A některým bolševikům se to plní dodnes.
Evropská komise je jich plná a z Marxova Komunistického manifestu je dnes většina bodů splněna.
Nakonec myslím, že i plno fašistů by dnes bylo se situací docela spokojeno, korporativismus je v rozpuku a Pevnost Evropa jen vzkvétá.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 9. 5. 2014 12:28
reakce na Honza Moudrý | 8. 5. 2014 15:15

Ano. A některým bolševikům se to plní dodnes.
Evropská komise je jich plná a z Marxova Komunistického manifestu je dnes většina bodů splněna.
Nakonec myslím, že i plno fašistů by dnes bylo se situací docela spokojeno, korporativismus je v rozpuku a Pevnost Evropa jen vzkvétá.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tom Novak | 7. 5. 2014 23:59
reakce na Jan Altman | 7. 5. 2014 12:14

Přesně tak, Hoppeho tesat do kamene a hned za ním pana Jana Altmana. Za sebe říkám srdcem i rozumem, přesně to co Hoppe tak brilantně popsal, jen škoda, že libertariáni nejsou konzistentní a dost důslední, to jim láme vaz. Takhle sám nemám koho volit, i když jsem Svobodné už dvakrát volil, tentokrát mi za ten čas nestojí..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Ondřej TůmaOndřej Tůma
Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Absolvoval půlroční studijní pobyt ve Frankfurtu nad Mohanem na Johann Wolfgang Goethe...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!