Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akciové trhy v roce 2010 – fakta a čísla

| 14. 1. 2011

Akciové trhy mají za sebou druhý růstový rok v řadě. Tentokrát byl nárůst pozvolnější než v roce 2009, přesto se vývoj značně lišil od Srí Lanky se skokem o 74 % až po Řecko s pádem o 46 %. Pojďme si zrekapitulovat výsledky.

Akciové trhy v roce 2010 – fakta a čísla

Za rok 2010 ceny akcií ve světě v průměru (měřeno indexem MSCI World) stouply o 8 %, po přepočtu do korun o 11 %. Naproti tomu akcie českých firem poklesly o 6 % (v tabulce modrou barvou). Akcie rozvíjejících se trhů zakončily rok o 12 % výš, po přepočtu do korun činí nárůst indexu MSCI Emerging Markets ještě o šest procentních bodů více, tedy 18 %.

Graf 1: Vítězové – relativní vývoj indexů MSCI Sri Lanka, Argentina a Estonia

Zdroj: MSCI

Vítězové a poražení za rok 2010

Vítězem za rok 2010 se stal akciový trh na Srí Lance, jenž si připsal k dobru po přepočtu do korun 74 %. Hned v závěsu následuje Argentina a třetí příčku obsadil trh v Estonsku. Mezi trojicí vítězů je ale podstatný rozdíl. Zatímco akcie na Srí Lance rostou do nebe, v Argentině pouze dohnaly ztráty po „finanční krizi“ a v Estonsku ještě neumazaly ani polovinu ztrát.

Mezi deseti nejhoršími trhy za rok 2010 najdeme všech pět „prasátek“ aneb největší rozpočtové hříšníky EU ohrožující existenci společné měny euro (v tabulce červenou barvou). Na jaře investorům zatápělo Řecko, na podzim se o pomoc hlásilo Irsko. Ve vzduchu ale visí problémy s dalšími třemi zeměmi, jejichž dluhová past je daleko hlubší.

Graf 2: PIIGS – relativní vývoj indexů MSCI Portugal, Ireland, Italy, Greece a Spain

Zdroj: MSCI

FINEZ Investment Management uveřejňuje každý měsíc přehled vývoje na akciových, komoditních a měnových trzích. Zde najdete přehled za prosinec 2010.

Favorit pro rok 2011: Brazílie, Rusko a frontier markets

Z velkých emerging markets trhů (v tabulce zelenou barvou) bych aktuálně preferoval Brazílii a Rusko. Zaprvé jsou fundamentálně levnější než Čína a Indie, ruský akciový trh patří dokonce k nejlevnějším na světě s P/E 9. Zadruhé se v obou případech jedná o přední světové exportéry komodit a zatímco ceny komodit letí půl roku nahoru, akcie brazilských a ruských těžebních firem stouply jen nepatrně. Ruský akciový trh navíc výkonnostně zaostává za trojicí brášků z BRIC (viz graf 3).

Graf 3: BRIC – relativní vývoj indexů MSCI Brazil, Russia, India a China

Zdroj: MSCI

Velký potenciál skýtají takzvané frontier markets aneb méně rozvinuté rozvíjející se trhy. Mezi frontier markets je řazena většina arabských zemí (Katar, Omán, Kuvajt, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Libanon…), dále některé asijské a latinskoamerické trhy (Jamajka, Vietnam, Srí Lanka, Bangladéš…), většina postsovětských a postjugoslávských trhů (Srbsko, Bosna a Hercegovina, Estonsko, Litva, Ukrajina, Kazachstán…) a prakticky celá Afrika (Keňa, Nigérie, Ghana, Botswana…)

Graf 4: Svět – relativní vývoj indexů MSCI World, Emerging a Frontier

Zdroj: MSCI

Frontier markets jsou fundamentálně levnější než emerging markets (nižší P/E), a ačkoliv v roce 2010 vzrostl index MSCI Frontier Markets o necelé tři procentní body více než index MSCI Emerging Markets, na dvouleté periodě velmi zaostává, a to dokonce i za celosvětovým indexem MSCI World. Frontier markets tedy podobně jako ruský akciový trh mají co dohánět (viz graf 4).

Akcie stojí před korekcí

Ceny akcií rostou již dva roky. I zarytí pesimisté vyčkávající na dvojité dno začínají chápat, že prováhali obrat a akcie jsou skutečně v býčím trendu[gp1] . Najednou všichni predikují akciím růst. To je signál, že hrozí výraznější korekce – ideální čas realizovat zisky. Viz článek Akcie před korekcí – čas realizovat zisky.

I tak můžete mít nadále většinu portfolia v akciích, ale pouze pokud pečlivě vybíráte jednotlivé akcie, u kterých očekáváte růst bez ohledu na celkovou náladu na trzích, nebo pokud držíte akcie na věky kvůli dividendám (pravidelná renta) nebo pokud investujete pravidelně s dlouhým horizontem. Obávám se však, že rok 2011 bude pro většinu investorů ztrátový.

Vývoj akciových indexů MSCI jednotlivých zemí za rok 2010 (po přepočtu na koruny) najdete zde.

Autor je ředitelem a hlavním investičním manažerem FINEZ Investment Management.

Foto: profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

Aleš Müller | 15. 1. 2011 11:49

Nejlepší rok josu za námi. Před námi je rok až několik malého růstu, pak přijde zase nějaká vichřice. Ale nemyslím si, že letos nebude růst. 5 až 10 % většina trhů vyroste a některé tituly ještě výš. Ale jedno je jisté - zanedlouho přijde pád :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 18. 1. 2011 19:16
reakce na Aleš Müller | 15. 1. 2011 11:49

Obecne bych souhlasil, necekam letos zadnou velkou vichrici (i kdyz clovek by mel byt pripraven na vse), ale jde o to, ze zrovna ke konci roku sly ceny akcii dost nahoru... jednoduse receno, maji nyni nastavenu latku dost vysoko a o tech 5-10 % ji nemusi prekonat... mozna ano, mozna ne... rozhodne ted ale neni doba na "hura do akcii".

Navic jako argumenty pro rust akcii neustale slysim "nizke oceneni P/E" a "rostouci zisky firem"... z meho pohledu relativni oceneni dle P/E tedy vubec neni nizke a vetsina firem je na hranici svych rustovych moznosti.

Jan Traxler
FINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Denis Mandok | 15. 1. 2011 14:43
reakce na Aleš Müller | 15. 1. 2011 11:49

jsem celkem neznalý v tomto odvětví, ale není to spíše o tom že: There is always bull market somewhere?
nevěřím, že celý trh zažívá pokles jen to chce najít to správné místo?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 18. 1. 2011 19:36
reakce na Denis Mandok | 15. 1. 2011 14:43

Vice mene ano. I v roce 2011 spousta akcii poroste. Ale v prumeru celkove se podle me akciim moc darit nebude. Ale kdo vi, treba se mylim. Kazdopadne umet najit to spravne misto je klicem k uspechu, naprosty souhlas. Osobne si radsi vybiram jednotlive akcie nez cely trh, nicmene jak uz jsem psal v clanku, z trhu bych preferoval Rusko, Brazilii a frontier markets.

Jan Traxler
FINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 17. 1. 2011 12:38
reakce na Denis Mandok | 15. 1. 2011 14:43

To správné místo ale vůbec nemusí být v akciích. Třeba to bude jen úzký segment komodit.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Denis Mandok | 17. 1. 2011 13:01
reakce na Jan Dvořák | 17. 1. 2011 12:38

ale některé akciové tituly jsou napojeny na komodity ne?
takže pořád to není odpověď na mou otázku.
nebo něco nevidím?
chtěl jsem říct, že jestli třeba západní akcie zažijí pokles, neznamená to, že australské akcie to zažijí taky (australie je ilustrace může to být indické atd.)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 17. 1. 2011 16:11
reakce na Denis Mandok | 17. 1. 2011 13:01

Já chtěl říci, že to, co poroste, vůbec nemusí být akcie.
Růst ceny komodity negarantuje, že porostou i ceny akcií těžících firem.
Osobně preferuji stříbro a zlato. Ale nikoliv již akcie velkých těžařských firem na tyto kovy zaměřených.

Nebo se podívejte na vzácné kovy. Tam se nyní soustředí velká pozornost. Na trhu je cca 150 firem na tyto kovy zaměřených. Že by ale jako celek rostly? Nevěřím. Skutečnou podstatu má tak 10 z nich, zbytek do pár let skončí v zapomnění...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Jan TraxlerJan Traxler
Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management
Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!