Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Komodity jsou nejlepší dlouhodobá investice

| 5. 3. 2009

Rok 2008 nebyl pohromou jen na akciových trzích. Výprodeje postihly také komoditní trhy. Až do června komodity rostly jako houby po dešti. Pak přišel červenec, ozvala se rána a komodity byly v minusu dřív, než bys řekl – „bublina“.

Komodity jsou nejlepší dlouhodobá investice

Ve druhém čtvrtletí loňského roku jsem investory zrazoval od nákupů ropy, pšenice a dalších komodit. Upozorňoval jsem je, že poptávka už neporoste a nabídka je dostatečná, že celý „komoditní boom“ je jen spekulativní bublina. A mnohokrát jsem také krátkodobě varoval před trhy, které na komoditách stojí, jako jsou Rusko nebo Brazílie.

Pět let jsem investorům doporučoval ropu, potraviny a Latinskou Ameriku. V květnu 2008 dostali klienti doporučení k prodeji. Kdo poslechl, přišel sice o závěrečnou fázi růstu, ale také zavčas utekl před následným tornádem. Výsledky komoditních trhů za rok 2008 hovoří jasně. Nyní je opět čas začít s nákupy komoditních akcií, ale nepředbíhejme.

Průmyslové komodity

Komodity lze ze své podstaty rozdělit na průmyslové, zemědělské a drahé kovy. Mezi průmyslové komodity patří jednak energetické suroviny (ropa, zemní plyn, …), jednak průmyslové kovy (měď, hliník, …). Právě průmyslové komodity zažily v uplynulém roce největší pád, jsou totiž úzce závislé na vývoji ekonomiky, proto se také někdy označují jako cyklické komodity.

Celý svět upadl do spotřebitelské recese. Klesající spotřeba tlačí dolů výrobu a zároveň se přestávají budovat nové výrobní kapacity; oboje znamená nižší spotřebu průmyslových komodit. Klesá-li poptávka při nezměněné nabídce, zákonitě musí jít jejich ceny dolů. Jak klesá cena, postupně někteří producenti omezují těžbu. Až se nabídka vyrovná poptávce, cena se stabilizuje. Tak funguje trh.

Nyní jsme ve fázi, kdy ještě poptávka po průmyslových komoditách klesá, ale tento pokles už se pravděpodobně brzy zastaví. Zato omezování nabídky je teprve na začátku. Z toho lze usuzovat, že pokles jejich cen je u konce a postupně by se měla stabilizovat jejich cena (mírný růst).

Ovšem má to jeden háček, který je nejlépe vidět u ropy. Jelikož produkce (nabídka) komodit nebyla doteď příliš snižována, vytvořila se za poslední půlrok poměrně velká nadprodukce. To znamená, že i když se nyní bude produkce snižovat (zejména z důvodu, že mnoha producentům se při stávajících cenách těžba nevyplatí), stále tu bude několik měsíců příliš velký převis nabídky nad poptávkou.

Ropa poroste

Proto se domnívám, že průmyslové komodity v čele s ropou mohou klesnout ještě výrazně níž. V době, kdy tento výhled zpracovávám pro FINMAG – finanční magazín, obchoduje se ropa okolo 50 dolarů za barel. Nepřekvapilo by mě, kdyby až článek vyjde, byla její cena ještě nižší a v nejbližších týdnech či měsících se dostala na cenu okolo 30 dolarů (aktuálně se pohybuje kolem 45 dolarů – pozn. red.). Za střednědobě férovou cenu ropy však i nadále považuji rozmezí 70–100 USD. Očekávané prohloubení poklesu je pouze krátkodobý důsledek neochoty včas omezit produkci. Posléze by se měly ceny stabilizovat o něco výše.

Přechodně velmi nízké ceny průmyslových komodit mají však jeden skrytý dlouhodobý důsledek. Většina projektů, které měly přinést nové těžební kapacity, má dnes nucenou dovolenou. Momentálně by tyto kapacity byly pochopitelně přebytečné, těžba se naopak omezuje. Ovšem až dojde k oživení světového hospodářského růstu, mohou se některé komodity poměrně rychle dostat do stavu nedostatku, což by hnalo ceny opět prudce nahoru.

Ještě v listopadovém investičním výhledu (k dispozici na stránkách www.finez.cz) jsem uvedl, že dlouhodobě očekávám u komodit pozvolný růst. Vzhledem k hloubce propadu cen a dalším okolnostem se nyní čím dál více kloním k prudkému růstu (za rok, za dva nebo za tři, až se opět naplno roztočí motory světového hospodářství). Na takové předpovědi je ale zatím příliš brzy.

Drahé kovy

Trochu odlišný obrázek poskytují drahé kovy, zejména pak zlato, které navzdory všeobecnému trendu dokonce zakončilo rok 2008 mírně v plusu. Stříbro, platina, paladium a další vzácné kovy se poklesům neubránily. To je dáno tím, že tyto kovy, i když jsou řazeny mezi drahé kovy, mají hlavní využití v průmyslu. Kdežto zlato slouží odjakživa jako uchovatel hodnot v dobách vysoké inflace, v dobách nejistoty, válek a krizí, v dobách nestability měn i v dobách, kdy padají akcie. Stávající situace je pro zlato ideální živnou půdou.

Zlato proti nejistotě

Již před rokem jsem odhadoval, že zlato prolomí tisícidolarovou hranici a v průběhu roku 2008 pak poroste dál až na 1100 USD za unci. Magickou metu sice zlato pokořilo, ale od té doby jsme pouze svědky kolísání ceny v rozmezí 700–1000 dolarů. Přesto zlatu krátkodobě i nadále věřím. Cena okolo 1200 USD ke konci roku 2009 rozhodně není nereálná.

Dlouhodobě pak osud zlata bude záviset zejména na vývoji dolaru a inflace. Jedním z možných scénářů je, že až odezní celosvětová recese logicky doprovázená deflací (spotřebitelská recese je ze své podstaty vždy doprovázena deflací), bude následovat dlouhé období vysoké inflace.

Pokud by tomu tak bylo, pak zlato bude jedním z aktiv, které si bude udržovat reálnou hodnotu (poroste s inflací). Podobně kdyby americký dolar ztrácel na hodnotě, projevilo by se to v růstu ceny zlata. Jinými slovy, dlouhodobě si zlato bude uchovávat reálnou hodnotu, avšak nelze počítat s jejím významnějším růstem, to jen nyní v důsledku strachu.

Zemědělské komodity

Zcela jinak je třeba hodnotit zemědělské komodity, ačkoliv některé se díky výrobě biopaliv také staly senzitivnější na vývoj ekonomiky. Obecně jsou zemědělské komodity označované za sezónní, neboť jejich ceny se primárně odvíjejí od úrody. Rok 2008 byl v tomto směru velmi příznivý. Ještě začátkem roku panovaly obavy, že mnohých plodin bude nedostatek. Nakonec byla úroda až nezvykle dobrá. Snad jen s výjimkou kakaa, jehož cena právě v důsledku špatné úrody strmě stoupla (+ 70 %).

Předpovídat, jaká bude úroda v roce 2009, postrádá jakýkoliv smysl. Avšak vzhledem k tomu, že světová poptávka po potravinách neustále mírně roste (roste počet lidí na Zemi), zatímco úroda jen stěží bude lepší než v roce 2008, dá se očekávat růst cen. Ten může být prudký a přijít klidně v tomto roce, stačí velké sucho nebo jiné nepříznivé klimatické podmínky. Anebo může pokračovat pozvolný růst po mnoho nadcházejících let.

Je čas začít opět s nákupy

Jedno mají nyní všechny komodity (snad s výjimkou kakaa) společné – z dlouhodobého pohledu jsou velmi příznivě oceněny. Sice nelze vyloučit krátkodobé poklesy, a to zejména u průmyslových komodit, ale i tak jsou dnešní ceny už dostatečně atraktivní. Je na čase začít opět postupně nakupovat.

K tomu existují obecně tři cesty. První jsou přímo kontrakty na komodity, druhým způsobem jsou komoditní indexy a třetím komoditní akcie. Obchodování s kontrakty na komodity nechte raději gamblerům pro krátkodobé spekulace. Pro pasivní dlouhodobé investice je nejjednodušší zvolit komoditní index, ať už prostřednictvím komoditních indexových fondů, nebo certifikátů. Existuje však mnoho indexů a liší se svým složením. Proto se i před pasivní indexovou investicí raději poraďte s profesionály.

Osobně upřednostňuji třetí cestu investování do komodit, a tou je aktivní výběr komoditních a zemědělských akcií. Pointa spočívá v tom, že s rostoucí cenou komodit roste jednak účetní hodnota firmy (ocenění zásob komodity) a jednak tržby, respektive zisky.

U některých společností se tento fakt sám o sobě projeví nadproporcionálně v ocenění společnosti, čili ve větším růstu ceny akcií oproti růstu ceny komodity. Zároveň má majitel akcie každoročně právo na podíl ze zisku společnosti formou dividendy. Ty by u některých akcií mohly vzhledem k současným cenám být za pár let i deset a více procent.

Alpy i Himálaj

Proces aktivního výběru akcií má vždy mnoho úskalí a nejinak je tomu u komoditních titulů. Investor musí být pozorný zejména vůči ocenění potvrzených zásob a sledovat aktivitu firmy ve vyhledávání nových ložisek. Je to cesta plná dobrodružství. Drobný investor by se měl raději spokojit s Alpami nebo Tatrami, a Himálj nechat profesionálům.

Obchodování s kontrakty na komodity nechte raději gamblerům pro krátkodobé spekulace, případně přenechte práci profesionálům, zde nabízí společnost Pioneer Investments fond Commodity alpha. Pro pasivní dlouhodobě investice je nejjednodušší zvolit komoditní index, ať už prostřednictvím komoditních indexových fondů (v ČR nabízí např. Credit Suisse nebo ČSOB) nebo certifikátů.

Z českých fondů má dva takové v nabídce společnost ČP Invest, konkrétně Fond ropného a energetického průmyslu (obdobný fond má v nabídce i ČSOB) a Zlatý fond (podobný nabízí rovněž Société Générale).

Komodity a komoditní akcie budou v následujících letech jednou z nejlepších investic. Je však nutné investovat s dlouhodobým výhledem a přestát krátkodobé výkyvy, které mohou být v roce 2009 i extrémní.

Pokud prudké pohyby nedělají dobře vašemu žaludku, zůstaňte u konzervativnějších investic. Nevadí-li vám horská dráha, pak výraznou část svého portfolia postupně zainvestujte do komodit. Před jakýmkoliv investičním rozhodnutím každopádně doporučuji konzultovat záměr s investičním poradcem.

(Autor je ředitelem společnosti FINEZ Investment Management. Článek byl napsán 13. ledna 2009 a publikován v časopise Finmag – Finanční magazín.) Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

Jan Filip | 7. 3. 2009 01:42

Malá poznámka k propadu cen komodit. Myslím si, že je poměrně důležité zohlednit v jaké měně se komodity propadly. Komodity se běžně oceňují v USD, došlo tedy vůbec k opravdu velkému propadu cen komodit nebo to jen tak vypadá, protože dolar aprecioval? Nemyslím, že by komodity pro českého investora zaznamenaly zas tak velký propad. A jak moc vlastně vydělám, když teď nakoupím za CZK, ceny v USD vzrostou, ale USD vůči CZK půjde dolů? Myslím, že se teď dají najít zajímavé příležitosti v komoditních akciích, které zaznamenaly velký propad v měně, která oslabila vůči USD. Skvělý příklad nesprávného ocenění trhem je polská KGHM - těžba mědi a stříbra, stačí se podívat jak se změnila cena těchto komodit v PLN a zjistíte, že ten propad nebyl zdaleka tak dramatický, což se rozhodně nedá říct o ceně akcie. Stříbro dokonce v PLN dosahuje nových maxim. Pokud by jste měl někdo podobný příklad, dejte vědět, ať vím co nakupovat :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Vlad Ender | 6. 3. 2009 14:14

Ze zvedavosti: vi nekdo, jak investovat do fyzickeho stribra bez nutnosti platit DPH (az uz v CR nebo v zahranici)? Fyzicke investicni zlato je od DPH osvobozene (direktivou proklinane EU :)), ale ne ostatni vzacne kovy (stribro, platina, paladium).Vzhledem k relativne vysokemu markupu (specialne ve srovnani se zlatem), platit jeste DPH je docela zabijak na fyzicke stribro..Jedina moznost kterou znam ja, je koupit to v Jersey/Guernsey/Isle of Man a potom prepasovat :).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Dvořák | 5. 3. 2009 23:39

S investicemi přes komoditní akcie souhlasím.Vámi zmíněná páka (nadproporcionální růst) je velmi zajímavá a liší se firmu od firmy závisí na několika hlavních faktorech. Podle mne by to stálo za samostatný článek..Do jakých akcií investovat? Čím menší přehled a znalosti v oblasti komodit a komoditních akcií investor má, tím větší firmy bych mu pro investici doporučil..Dovoluji si přesto upozornit na jednu nepřesnost. Píšete, cituji: "s rostoucí cenou komodit roste jednak účetní hodnota firmy (ocenění zásob komodity)".To ale není pravda. Rezervy komodit k těžbě se v rozvaze nevyskytují. Je to podrozvahová položka.Jako zásoby se uvádí již vytěžené suroviny držené na skladě.Hodnotu firmy rostoucí cena komodit ovlivní, ale nepromítne se přes zásoby do rozvahy a neovlivní tedy účetní hodnotu firmy, jak píšete..Příklad - podívejte se do výroční zprávy společnosti Exxon Mobil. Jejich zásoby na konci roku 2008 činily pouhých 9 mld USD. Uznáte, že to nejsou jejich rezervy ropy..P.S. Mým favoritem pro roky 2009 a 2010 je stříbro.P.P.SZejména u průmyslových kovů a zemědělských plodin se vyplatí sledovat vývoj jejich zásob.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 6. 3. 2009 13:34
reakce na Jan Dvořák | 5. 3. 2009 23:39

Ano, mate pravdu a diky moc za doplneni. Ono by ani nebylo logicke nevytezene zasoby davat do aktiv. V podstate by tak firma tvorila zisk tim, ze by postupne odcerpavala sva aktiva. ;-)) Ale z pohledu oceneni akcie hraji nevytezene zasoby klicovou roli. ;-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 6. 3. 2009 18:27
reakce na Jan Traxler | 6. 3. 2009 13:34

Se zásobami a vlivem na cenu akcie máte pravdu..Akorát při analýze se musí zohledňovat, zda jsou "reserves" ,"indicated" ;nebo "inferred" ,dále vydatnost a velikost ložiska, náklady na těžbu, náklady na uvedení dolu dolu provozu (pokud ještě těžba není zahájena) apod..Některé ložisko totiž může být zajímavé pro jednu firmu a naprosto nezajímavé pro jinou...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 6. 3. 2009 09:18
reakce na Jan Dvořák | 5. 3. 2009 23:39

Je fakt, že o stříbru jako zajímavém se hovoří dlouho. A zůstává ve stínu zlata.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 6. 3. 2009 13:24
reakce na František Mašek | 6. 3. 2009 09:18

To je logicke. Jak uvadim i v clanku, stribro se primarne pouziva v prumyslu a pak az v klenotnictvi a v posledni rade jako investice. Osobne si myslim, ze na strednedobem az dlouhodobem horizontu tudiz stribro bude vykonnejsi nez zlato, protoze o zlato prestane byt takovy zajem, jakmile se situace na kapitalovych trzich zacne zlepsovat, ba co vic, spousta investoru bude zlato prodavat. (To muze par mesicu i let trvat.).Zlato ale logicky bylo doted zadanejsi, protoze dost vyznamnym zpusobem rostla poptavka po zlatu jakozto investici, zatimco spotreba stribra klesla v dusledku svetove recese. Mluvil jsem v podobnem duchu uz pred rokem, ze doporucuji kratkodobe z komodit pouze zlato, jine "drahe kovy" ne, protoze se pouzivaji primarne v prumyslu..Pri dnesnich hodnotach uz jsou z dlouhodobeho hlediska prumyslove kovy daleko zajimavejsi nez zlato. Osobne jsem v unoru vsechny investice spojene se zlatem prodal, kdyz zlato dosahlo 1000 USD. Nyni postupne navysuji podil jinych komoditnich akcii (zejmena okolo ropy a medi)..Zlato ma potencial kratkodobe rust, muj osobni tip (ale je to opravdu jen tip) je 1200 USD v prubehu tohoto roku. Jinak je ale zlato z meho pohledu uz za zenitem, nejlepsi doba nakupu uz minula, spousta lidi nastoupi pozde a budou se pak jen divit, jak to, ze cena zlata klesa, kdyz je to "nejbezpecnejsi investice". Jako kazda jina je bezpecna jen tehdy, kdyz se nakupuje "levne"..J anTraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 6. 3. 2009 11:16
reakce na František Mašek | 6. 3. 2009 09:18

Jak zlato tak stříbro jsou podle mne v býčím trhu, cena zlata a DJIA se bude přibližovat..Sázím na to, že stříbro ve stínu zlata dlouho nezůstane..Ač nebudu pochválen za diverzifikaci, mám ve "stříbrných&quo t;a "zlatých" pozicích většinu portfolia
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 6. 3. 2009 13:29
reakce na Jan Dvořák | 6. 3. 2009 11:16

Ano, z pohledu diverzifikace si koledujete o prusvih. ;-)) Ale diverzifikace je jeden ze zpusobu eliminace rizika. Pokud se investor proti rizikum zajistuje jinak (napr. opcemi), pak diverzifikaci nepotrebuje a muze klidne sazet na jedno jedine odvetvi. ;-).Beznym invstorum ale vzdy doporucuji myslet na dobrou sektorovou diverzifikaci. To neznamena mit v portfoliu vse, ale nemit tam jen jedno odvetvi. ;-).Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 7. 3. 2009 02:02
reakce na Jan Traxler | 6. 3. 2009 13:29

Záleží na cílech investorů.Já nechci krizi "přežít",j áchci z této krize vyjít na straně vítězů - znásobit během poklesu trhů hodnotu svého portfolia..K tomu mi pomůže jedině koncentrované portfolio, žádná diverzifikace.Proto jsem před více než rokem přesunul důraz svých analýz na globální makroekonomickou situaci. Podle toho pak vybírám zaměření portfolia..Nyní vidím největší potenciál pro nejbližší 1-2 roky v akciích středních firem těžících stříbro a zlato. Proto v nich mám něco přes 2/3 portfolia..Na opuštění drahých kovů a klasickou diverzifikaci bude čas po odeznění krize nebo při enormní bublině drahých kovů (až se bude cena 1 unce zlata přibližovat hodnotě DJIA).Takže ještě minimálně několik let čas.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

LadislavVěžník | 7. 3. 2009 13:40
reakce na Jan Dvořák | 7. 3. 2009 02:02

Ona se ale také cena zlata a DJ index mohou potkat na 1100(třeba jsem to hodně přehnal,ale sám přirovnáváte nynější krizi k 30 letům a odhad poklesu by odpovídal cca na 1500 DJ i.),potom akcie těžebních společností by mohly být stejným propadákem jako banky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 8. 3. 2009 00:06
reakce na LadislavVěžník | 7. 3. 2009 13:40

Doufám, že k tomuto scénáři nedojde, že se zlato a DJIA přece jenom potkají o něco výše :-).I kdyby k tomu došlo - pro tento případ mám pořád 10-15% portfolia v putkách.Navíc, při ceně zlata nad 1000 USD by akcie středních těžařů nemusely zažít propad ala banky. Při této ceně zlata by měly vykazovat slušnou profitabilitu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomas Pieter | 5. 3. 2009 22:39

no jak kolikrat s vama nesouhlasim, tak ted se mi docela libi. jen bych se ohrail proti terminu "gambler"j inakpredpoved je fajn, ale to nejtezsi vas ceka. spravne nakoupit. Peter Schiff taky hezky predikoval, ale realne vysledky nic moc.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Jan TraxlerJan Traxler
Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management
Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!