Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Japonsko: sushi, dluhy a geronti?

| 8. 1. 2010

Japonsko, třetí ekonomiku světa po USA a Číně, charakterizuje vysoká životní úroveň obyvatel, vyspělé technologie a infrastruktura. Méně vábivý je již pohled na stárnoucí populaci a gigantické zadlužení země. Také japonský akciový trh je přímo odstrašující případ.

Japonsko: sushi, dluhy a geronti?

Japonsko žilo dlouhá léta v izolaci od okolního světa. Teprve v polovině devatenáctého století otevřelo své přístavy a započala rozsáhlá industrializace země. Japonsko se postupně stalo regionální mocností, okupovalo Korejský poloostrov, Tchaj-wan (tou dobou ještě Formosa), Sachalin, Mandžusko a nakonec si vyšláplo i proti vojenským základnám USA. Po porážce ve druhé světové válce bylo nuceno rezignovat na vojenské zbrojení, místo toho začalo ještě více podporovat vědu a výzkum a stalo se hlavním spojencem USA. Dodnes klade velký důraz právě na vědu a výzkum, což nejlépe dokládá počet 800 tisíc výzkumných pracovníků ze zhruba 67 milionů pracujících.

Tabulka základních dat

Oficiální název

Japonsko (Nihon-koku)

Rozloha

377 915 km2 (61. na světě)

Počet obyvatel (odhad 2009)

127 mil. (10. na světě)

Roční přírůstek obyvatelstva (odhad 2009)

-0,191 %

HDP dle parity kupní síly (2008)

4329 mld. USD (3. na světě)

HDP na hlavu dle parity kupní síly (2008)

34 000 USD (37. na světě)

Nezaměstnanost (2008)

4 %

Inflace (2008)

1,4 %

Měna

Japonský jen (JPY)

Veřejný dluh (2008)

173 % HDP

Saldo státního rozpočtu (2008)

-3,8 % HDP

Státní rezervy (2008)

1011 mld. USD (2. na světě)

Zdroj: CIA World Factbook

Japonský poválečný hospodářský boom byl založen na exportně orientované průmyslové výrobě, podobně jako je tomu dnes u Číny. Postupně přecházelo od těžkého průmyslu k technologiím a stále větší podíl získávaly služby. V padesátých a šedesátých letech rostla japonská ekonomika v průměru o 10 % ročně, v sedmdesátých letech zpomalil růst na 5 % ročně a v osmdesátých letech v průměru na 4 % ročně. Od devadesátých let Japonsko de facto stagnuje. Služby dnes tvoří téměř tři čtvrtiny hrubého domácího produktu Japonska, z toho největší část připadá na finanční sektor. Zemědělství tvoří pouze 1,5 % HDP a průmysl 26 procent.

Hi-tech špička

Nosná odvětví průmyslu i nadále tvoří dopravní zařízení, elektronika a elektrotechnika. Z nejznámějších značek jmenujme třeba Toyota, Mitsubishi, Honda, Nissan, Canon, Sony, Panasonic, Kubota či Hitachi. Přitom zdaleka nejde jen o auta a spotřební elektroniku, Japonsko patří také k předním výrobcům lodí, vlaků, jízdních kol nebo hodinek. Je suverénně největším producentem i uživatelem robotů. Japonský průmysl je známý vysokou technologickou úrovní, precizností a ekologičností (v porovnání s konkurencí). Poslední dobou nabývají na významu nová odvětví v čele s biotechnologiemi a nanotechnologiemi, která mají sice prozatím malý vliv na hrubý domácí produkt, avšak působí v nich stovky japonských firem.

Místní infrastrukturu si troufám označit za nejkvalitnější na světě. Japonsko disponuje velmi hustou a zároveň velmi kvalitní silniční a železniční sítí, hojně využívaná pro přepravu osob je také letecká doprava s nejmodernějšími letišti na světě. Pro mezikontinentální přepravu nákladu se pochopitelně využívá primárně lodní dopravy. Kvalitní je také infrastruktura energetická. Na výrobě elektrické energie se z 30 % podílí atomové elektrárny, z 10 % hydroelektrárny a zhruba 60 % energie se vyrábí v tepelných elektrárnách. Velmi vyspělé je stavebnictví. Všechny větší stavby se stavějí tak, aby byly odolné vůči zemětřesení, vlnám tsunami, záplavám a sesuvům půdy.

Gigantické zadlužení

Země čelí dvěma vážným dlouhodobým problémům. Někoho možná napadne stagnace ekonomiky a deflace cen. To však nejsou hlavní problémy. Vždyť životní úroveň Japonců patří k nejvyšším na světě, stejně tak cenová hladina. Japonci raději létají na dovolenou do světa, protože je to vyjde laciněji, než kdyby ji trávili doma. Rýže v Japonsku stojí pětkrát tolik co ve Vietnamu. Dvacetiletá ekonomická stagnace sice trápí ekonomy, ale pro většinu obyvatel to problém není.

Nicméně dlouholetá stagnace ekonomiky a boj centrální banky s deflací částečně přispěly k tomu, že je dnes Japonsko poměrem k hrubému domácímu produktu druhým nejzadluženějším státem hned po Zimbabwe. Ještě na počátku devadesátých let bylo Japonsko téměř bez dluhů, od té doby se veřejný dluh vyšplhal na gigantických 173 % HDP a trend zadlužování nadále pokračuje. Podle údajů japonského ministerstva financí padla v minulém roce na splácení dluhů téměř čtvrtina státního rozpočtu. Vše je však hrazeno emisí nových dluhopisů, a tak i v roce 2009 dluh Japonska nabobtnal.

Stárnoucí populace

Druhým, ještě vážnějším problémem je rychle stárnoucí populace. Již dnes je pětina obyvatel starší 65 let a tento podíl velmi rychle poroste. Zanedlouho začne do důchodu odcházet početná generace poválečných baby-boomers. Medián věku dosahuje vysokých 44,2 roku, vyšší číslo vykazuje pouze Monako. Zároveň porodnost dosahuje pouhých 1,21 dítěte na ženu, což je problém celé východní Asie. Při současném trendu se bude úbytek obyvatel zrychlovat, a nedojde-li k nějaké zásadní demografické změně, tak za 35 let už bude mít Japonsko méně než sto milionů obyvatel. Mimochodem Česká republika na tom není s mediánem věku 40,1 roku a porodností 1,24 dítěte na ženu o mnoho lépe.

graf: Japonská populační pyramida

Penzijní systém je dlouhodobě neudržitelný. Aktuálně na jednoho penzistu připadá pouze 2,6 pracujícího. Průměrný důchod nyní dosahuje 34 % průměrné mzdy. Výše státních důchodů bude muset pravděpodobně nadále klesat (obyvatelé budou nuceni vytvářet si sami rezervy) a zároveň se bude muset zvyšovat věk pro odchod do penze. Podobný scénář s velkou pravděpodobností čeká i české občany. Náležitá pozornost by měla být věnována také porodnosti.

Již 20 let ceny akcií klesají

Akciový trh je pro mnohé odstrašující případ. V osmdesátých letech se v Japonsku vytvořila obrovská cenová bublina na trhu akcií a nemovitostí. A jak tomu u bublin vždy bývá, dříve nebo později prasknou. Japonská bublina praskla koncem roku 1989 a splaskává dodnes. Tehdy hodnota hlavního indexu japonské burzy Nikkei 225 vystoupala až k 39 000. Po dvaceti letech je hodnota indexu necelých 10 000, což odpovídá úrovni z roku 1984. I tak jsou japonské akcie měřeno poměrem P/E (zisk společnosti připadající na jednu akcii ku ceně akcie) dosti drahé v porovnání se zbytkem světa. Také dividendový výnos je oproti evropským a americkým akciím nižší.

graf: vývoj indexu japonské burzy Nikkei 225

Japonský akciový trh jako celek bych rozhodně krátkodobě ani dlouhodobě k investici nedoporučoval. Hlavními tahouny burzy jsou velké finanční instituce, automobilky a průmyslové konglomeráty, které mají omezený prostor pro navyšování zisků. Tokijská burza je přesto rájem spekulantů, právě zde je možné vyhledávat „nový Microsoft“ – malé společnosti, které by mohly „dobýt svět“, například v již zmíněných odvětvích nanotechnologií a biotechnologií. Pokud však těmto oborům dostatečně nerozumíte, raději se podobným spekulacím vyhněte, protože na jednu úspěšnou firmu zpravidla připadá minimálně 99 neúspěšných.

Výkonnost japonských akcií přepočtená do eura

MSCI Japan

MSCI World

3 měsíce

-10,24 %

2,17 %

1 rok

-10,66 %

5,31 %

3 roky (p.a.)

-15,03 %

-11,46 %

5 let (p.a.)

-3,61 %

-2,00 %

10 let (p.a.)

-7,39 %

-4,64 %

Zdroj: MSCI Barra, data platná ke dni 10. 11. 2009

Připraveno ve spolupráci s FINEZ Investment Management.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (17 komentářů)

Bedrich Navratil | 9. 1. 2010 09:30

Proč jsou japonské hospodářství a akcie 20 let mrtvé : Myslim si :1) Nekolik desetiletí rostly prílis rychle a tak nyní nekolik desetiletí zustanou dole, aby se to vyrovnalo a pockalo se na zdravý, normální a pomalý rust, nebot zdravý rust hospodárství a akcií a inflace jsou mozná prumerne jen +2% za rok.2) V Japonsku snad vydelávají milionári prílis moc penez a velká vetsina obyvatel málo a hospodárství je závislé na nákupech obyvatel, které maji málo penez.3) Veliké skody hospodárství snad zpusobuje zemetresení, snad ty skody nemohou zaplatit ani pojistovny a musí pomoci stát.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 10. 1. 2010 15:15
reakce na Bedrich Navratil | 9. 1. 2010 09:30

Bod 1 je spravne, velmi zjednodusene receno. Body 2 a 3 jsou mimo.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Adam | 8. 1. 2010 17:50

Japonsko netrpi "ekonomickou stagnaci", pouze stagnaci HDP. O tomto ukazateli jiz tady diskuze byla, prumerny Japonec je na tom prece hmotne mnohem lepe nez pred 20 lety bez ohledu na to, ze HDP se nezmenilo. To ukazuje na jeho omezenou vypovidaci schopnost zachytit technologickou inovaci.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 8. 1. 2010 20:12
reakce na Adam | 8. 1. 2010 17:50

Skutecne? S urcitosti nedovedu nyni odpovedet, nemam po ruce potrebna data. Avsak myslim si, ze je na tom hmotne prumerny Japonec vice mene srovnatelne jako pred 20 lety. Tedy pokud se podivame na realny disponibilni prijem domacnosti na hlavu a na realnou hodnotu majetku prumerne domacnosti na hlavu (v tomto smeru na tom mozna budou i hure)..Jiste ze mnozina toho majetku se meni, stare hracky jsou vymenovany za nove. Podobne se meni i struktura vydaju domacnosti, prosazuji se nove sluzby..Pokud mate dnes treba oktavku a pred triceti lety jste mel stodvacitku, tak to preci samo o sobe jeste neznamena, ze jste na tom hmotne lepe. ;-).Ale zalezi asi na uhlu pohledu. Proto take rikam, ze beznemu Japonci stagnace HDP nemusi vubec vadit. Kupni sila domacnosti sice stagnuje, ale i tak si mohou dovolit spoustu "hracek", ktere jdou neustale technologicky dopredu..V cem si myslim, ze se Japonci maji lepe nez pred 20 lety, jsou verejne statky a sluzby (napr. v clanku zminovana infrastruktura). Ovsem to je na ukor rostouciho zadluzeni statu..Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Adam | 9. 1. 2010 19:39
reakce na Jan Traxler | 8. 1. 2010 20:12

Pokud mam novou Oktavku, tak se mam hmotne rozhodne lepe nez kdyz mam Skodovku 120. Stejne tak s plasmovou TV se mam hmotne lepe nez se starou, s novym pocitacem nez se starym atd. Jejich uzitna hodnota je vyssi, cena vyjadrena penezi stejna nebo dokonce casto klesajici (typicky priklad pocitace, kdy dneska za mensi peniz poridim kvalitnejsi stroj.. coz se projevi poklesem HDP!). To prece nemuzete poprit:-)))Tohle je jedna ze slabin HDP, ze se jedna o ciste penezni ukazatel (zachycuje penezni hodnotu nasi trzni produkce) a nezachycuje tak mj. technologicke zmeny. Na druhou stranu, lepsi ukazatel proste nemame a pochybuji, ze se kdy vymysli...Ostatne prave to, ze velka cast statku v Japonsku je hi-tech je podle meho skromneho soudu jednou z pricin stagnace HDP.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 10. 1. 2010 15:23
reakce na Adam | 9. 1. 2010 19:39

Ano, je to o uhlu pohledu. Kdyz nebudeme sledovat penezni hodnotu, ale uzitnou hodnotu, asi mate pravdu..A proto bezneho Japonce nejaka stagnace HDP, nebo pokles penezni hodnoty majetku nemusi vubec trapit..Realita je samozrejme jina, protoze clovek je tvor chamtivy, takze se vzdy bude chtit mit lepe a lepe a vzdy bude nespokojeny. (Coz je na druhou stranu motorem technologickeho vyvoje.).Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Adam | 10. 1. 2010 18:43
reakce na Jan Traxler | 10. 1. 2010 15:23

S tim samozrejme souhlas, jsme nastaveni na hrabani majetku, proste lovci a sberaci;-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Libor Kosour | 8. 1. 2010 17:00

Cituji: "Dvacetiletá ekonomická stagnace sice trápí ekonomy, ale pro většinu obyvatel to problém není."Jestli to dobre chapu, 99% obzvatel normalne zije a zbyle 1% ekonomu to trapi. Nedosahli tim nahodou Japonci velkeho uspechu? Prijde mi to lepsi, nez kdyby 99% na tom bylo spatne a 1% bylo blahem bez sebe. Vyse inflace a nezamestnanosti mi prijde skvela.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin | 10. 1. 2010 13:48
reakce na Libor Kosour | 8. 1. 2010 17:00

99% obyvatel normalne zije na dluh a zbyle 1% ekonomu se trapi tim, kdo to zaplati.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 8. 1. 2010 20:23
reakce na Libor Kosour | 8. 1. 2010 17:00

Zivotni uroven Japoncu patri k nejvyssim na svete. Takze z globalniho pohledu se maji dobre, ackoliv HDP stagnuje..Podobne ale i zivotni uroven Cechu patri z globalniho pohledu do hornich 10% na svete. Presto znam jen malo Cechu, kteri jsou se svou zivotni urovni spokojeni. A podobne by to urcite bylo i u Japoncu. Prakticky kazdy se chceme mit lepe a lepe..Takze urcite neplati, ze by 99% Japoncu bylo spokojeno. Plati vsak to, co pisete, ze normalne ziji a navic s velmi vysokou zivotni urovni. Podobne i prumerny Cech normalne zije s pomerne vysokym zivotnim standardem. A to i v te nynejsi "krizi", jak media a ekonomove s oblibou rikaji nedavnemu zaskobrtnuti ekonomiky. Jen si to malokdo uvedomuje..Ani v CR bychom vlastne nepotrebovali rust HDP. I nam by bohate mohla stacit stagnace HDP. Jenze soucasne nastaveni financniho systemu a soucasne vnimani makroekonomie se za kazdou cenu chce honit za co nejvyssim rustem HDP..Ono se to ale treba casem zmeni..Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jiri Slezak | 8. 1. 2010 11:30

Ten článek je tu jak na zavolanou (predevcirem jsem diskuzi clanku "Je statni bankrot..." p. Tumy vznesl dotaz smerem k japonske ekonomicke realite).Necham ted stranou postouchnuti, zda je nekde tento text ve verzi s citacemi zdroju (neb to pusobi spise jako kompilat, nez vystup vlastniho obsahleho vyzkumu...) a poprosim o nazor na predevcirem vzneseny dotaz:"Můžete prosím zargumentovat, proč Japonsko dávno nevyřešilo svoje katastrofické zadlužení "inflační daní"?"Kdy zjsem po tom patral, narazil jsem na obecne info o ekonomice Japonska (jako jsou pekne shrnuty v tomto clanku), ale toto tema je snad tabu. Zadny hodnotny a srozumitelny zdroj jsem nenasel... Dekuji.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 8. 1. 2010 12:56
reakce na Jiri Slezak | 8. 1. 2010 11:30

Protoze to by byla cesta do pekel. Jeste pred cca 25 lety nemelo Japonsko prakticky zadne dluhy. Aktualni obri dluh verejnych financi se kumuluje posledni dve desetileti, kdy japonska ekonomika stagnuje a centralni banka bojuje s deflaci..Asi kdyby moc chtela, tak by BoJ dokazala roztocit i inflacni spiralu. Ovsem stagflace by celou ekonomiku totalne zdevastovala. Firmy by krachovaly, rostla by nezamestnanost, lide by prichazeli o uspory..Samotne roztoceni inflace by si vyzadalo dalsi giganticke nove dluhy. Nasledna stagflace by pak zadluzovani statu akorat uspisila. Za par let by japonsky dluh byl na 300% mozna i 400% HDP. Pritom domacnosti by dluhopisy nekupovaly (vzhledem k klesajicim disponibilnim prijmum a vysoke inflaci), Japonsko by muselo platit vyssi a vyssi uroky a nakonec by ho dluhova past zcela pohltila..Myslim, ze kdyby se Japonsko snazilo umazat sve dluhy inflaci, tak do deseti let (spise drive) muze vyhlasit bankrot a dalsi desitky let bude obnovovat svou ekonomiku a duveru investoru..Takze dokud nemaji problem najit veritele, radsi se snazi na dluh udrzovat relativni silu ekonomiky, potazmo zivotni uroven obyvatel. Nicmene novy ekonomicky boom, ktery Japonsko potrebuje k tomu, aby mohlo snizovat dluhy, je prozatim v nedohlednu..Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 8. 1. 2010 14:41
reakce na Jan Traxler | 8. 1. 2010 12:56

Já nedávno četl, že následující dekáda Japonska může být ještě horší než dvě předchozí...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aleš Tůma | 8. 1. 2010 11:50
reakce na Jiri Slezak | 8. 1. 2010 11:30

Japonsko je (zatím) zřejmě výjimkou potvrzující pravidlo. Přiznám se bez mučení, že sám nevím přesně, co za tím stojí. Tedy ne že by se Bank of Japan se svojí politikou nulových úrokových sazeb o inflaci nesnažila. Pár hypotéz by bylo, ale nechci tady nezodpovědně střílet od boku. Snad v některém budoucím článku... :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jiri Slezak | 8. 1. 2010 11:59
reakce na Aleš Tůma | 8. 1. 2010 11:50

Jestli o tom neco hodnotneho najdete, budete v mych ocich Borec roku. S daty Japonska mam zatim podobny problem jako u Ciny - v anglictine jsou spise "libive" informace, nez ty, ktere by znamenaly "ztratu tvare".
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Traxler | 8. 1. 2010 10:25

Kompletni verze na webu http://www.finez.cz/odborne-clanky/detail/regionalni-analyza-japonsko/.Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

petr | 8. 1. 2010 09:39

Naštěstí je japonský dluh financován (díky extrémní spořivosti Japonců) v podstatě ze sta procent z "místních zdrojů". O tom si jiné (byť méně zadlužené státy), jejichž věřitelé jsou rozeseti po všech koutek světa mohou nechat jenom zdát.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Jan TraxlerJan Traxler
Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management
Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!