Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Rus se penze nedožije

Luboš Palata
Luboš Palata | 20. 6. 2018 | 23 komentářů | 7 855

Po dobu konání mistrovství světa ve fotbale jsou v Rusku zakázány demonstrace. To je podle reakcí na sociálních sítích zřejmě jediný důvod, proč kabinet Dmitrije Medveděva a prezident Vladimir Putin nečelí zřejmě největší vlně sociálního hněvu za několik desetiletí.

Rus se penze nedožije

Hněv lidu vyvolal krok, který je v zemích na západ od Ruska tak normální, že ho vlastně ani nikdo moc neřeší. Zvýšení důchodového věku na 63 let u žen a na 65 let u mužů není v měřítcích západního světa nic divného. Navíc zvyšování bude postupné, začne příští rok a pětašedesátiletá hranice bude platit pro muže, kteří se tohoto věku dožijí v roce 2028, ženy se na tu svou dostanou ještě o šest let později.

Zvyšování věku odchodu do penze přišlo po desítkách let odkladů – a čirou náhodou zrovna těsně před mistrovstvím světa v kopané. Penzijní reforma pobouřila podle bleskových průzkumů čtyři pětiny Rusů. Jenže dokud trvá mistrovství, platí v Rusku zákaz demonstrací.

Důvodem pobouření je prostý fakt, že průměrný věk dožití je u ruských mužů nižší než projektovaný věk důchodový. I dnes, kdy ruští muži chodí do důchodu v šedesáti a ženy v pětapadesáti, se čtyřicet procent ruských mužů penze nedožije a umírá v produktivním věku. Ruská vláda sice argumentuje, že se i ruský průměrný věk dožití zvyšuje, ale v nejlepším případě se po reformě penzí udrží současný stav, kdy ruský muž stráví v penzi necelých pět let. Pro představu – v Česku je to víc než dvojnásobek.

Průměrný ruský důchod je dnes v přepočtu necelých pět tisíc korun; v posledních letech ho tvrdě devastoval pád kurzu rublu a růst cen potravin, obojí spojené jak se sankcemi Západu, tak s ruskými odvetnými opatřeními.

Drahé výkladní skříně

Rusko je země, která je v případě koncentrace sil a prostředků schopna výjimečných, špičkových výkonů. Je schopno vytvořit nákladné výkladní skříně typu zimní olympiáda v Soči, most na Krym, nebo právě probíhající mistrovství světa ve fotbale. Nejdražší olympiáda, nejdražší most a nejdražší mistrovství světa, stejně jako nákladné vedení války na Ukrajině a investice do okupovaného Krymu, o vojenském dobrodružství v Sýrii nemluvě…, to všechno stojí desítky a desítky miliard dolarů. U Rusů, kteří stále se slzou v oku vzpomínají na supervelmocenský status Sovětského svazu, ale takové stavby, události a akce nacházejí národní podporu; s heslem Vrátil jsme vám Krym vyhrál Putin na jaře triumfálně prezidentské volby.

Jenomže v zemi, která s výjimkou zbraní prakticky nevyrábí nic, co by se dalo vyvážet, v zemi závislé na vývozu surovin, v zemi s obrovskou mírou korupce a nefungujícím úředním i soudním aparátu, v zemi s malou schopností vybírat daně, takové peníze prostě musí někde chybět. Zvlášť, když výdaje na zbrojení přesahují pět procent HDP (70 miliard dolarů), pětinásobek poměru, jaký má Česko.

FINMAG NA PRÁZDNINY!

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

Na internetu naletíš hned, říká Mikýř. Jakub Jetmar se ptá, jak je Martinu Mikyskovi v dresu strážce webové morálky, který drtí internetové pokrytce i prodejce hrnců

Start me up! Pavel Jégl zkoumá, jak chystáme půdu startupům • Michal Hron s Andrejem Kiskou ml. na lovu jednorožce • Martin Vlnas se ptá šéfa CzechInvestu, co má pro startupery • Jak se stal z Izraelců startup nation?

Drogy vyhrály. Před 50 lety Richard Nixon vyhlásil válku drogám. Prohrály USA, prohrály země, které do vojny zatáhly. Ale zas to stálo hodně peněz

FIN. Bitcoin drž, utrácej špatné peníze. Dominik Stroukal představuje kryptomilionáře z chatrče • Josef Tětek ví, že bitcoin není bio. Ale zelená, neb se to vyplatí • Rádce Petra Kučery, šéfa Peníze.cz


Vydržíme hodně

Špatné zdravotnictví, v průměru mizerné školství, rozbité nebo zcela chybějící silnice, nedostatek bytů, to všechno je součást ruské každodennosti. Země se svým ekonomickým výkonem dostala na úroveň nejchudších států Evropské unie – Bulharska nebo Rumunska. Ovšem s daleko nižší mírou sociální spravedlnosti, než je i v těchto balkánských zemích obvyklé.

Špatně ekonomicky a sociálně fungující Rusko nemá na to, aby svým mužům zajistilo byť jen několik málo let v důchodu, byť s jen hodně mizernou penzí.

„Víte, my Rusové hodně vydržíme,“ řekla mi před pár týdny jedna ruská akademička, když jsem se jí ptal, jak Rusové zvládli v uplynulých čtyřech letech pád životní úrovně o desítky procent a proč i za těchto okolností většina z nich dál volí Putina.

Rusko v uplynulých dvou desetiletích nepochybně dosáhlo jistého pokroku a svou ekonomickou úrovní převyšuje většinu svého postsovětského okolí. V průměru se v něm ale stále žije hůř než v kterékoli zemi Evropské unie. Ostatně – miliony Rusů hlasují nohama, odstěhovali se a dál se stěhují na Západ. Včetně Česka. Zůstávají ti, co hodně vydrží. Případně musí vydržet.

Autor je redaktor MF Dnes

Autor článku

Luboš Palata

Luboš Palata

Narodil se v roce 1967 a vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově. Je nositelem několika ocenění, mimo jiné novinářské ceny Ferdinanda Peroutky. Byl rovněž nominován na Cenu Evropského parlamentu. Novinařině se věnuje od roku 1990. Pracoval pro BBC, týdeník Respekt, Českou televizi, Lidovky a MF Dnes. Působil jako středoevropský zpravodaj Hospodářských novin, poté dva roky vykonával funkci zástupce šéfredaktora slovenského deníku Pravda. Jeho články vycházejí pravidelně i v polském deníku Gazeta Wyborcza, slovenském deníku Sme, týdeníku Týždeň, v německém měsíčníku German Times nebo americkém internetovém magazínu TOL. Nyní píše pro Deník.