Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Explozivní melouny a další ekonomické kuriozity roku 2011

Ondřej Tůma
Ondřej Tůma | 4. 1. 2012 | 1 596
50 CentBaby Gagadluhová krizeEuroMillionsFederal Trade CommissionFTC

Už dávno a dávno se o penězích a ekonomice nemluvilo tolik jako v loňském roce. A mluvilo se nejen hodně, ale taky hodně vážně. Pojďme si tedy rychle letem světem připomenout některé kuriózní situace ze světa financí, ke kterým loni došlo. Třeba vás čtení o nich přiměje zvednout na chvíli koutky nebo aspoň obočí.

Explozivní melouny a další ekonomické kuriozity roku 2011

Loňský rok byl rokem jedinečných, nevídaných, absurdních jevů. Tedy minimálně ve světě financí. Celosvětově i z domácí perspektivy. Vše se točilo především kolem evropské dluhové krize, která dosáhla obřích rozměrů. Jak vůbec mohly státní dluhy dorůst do takových výšek, aniž proti tomu někdo něco udělal? Před pár desítkami let by vám nejspíš každý ekonom řekl, že něco takového není ani teoreticky možné. Inu – pokrok nezastavíš.

V Česku jsme loni zažili tolik neuvěřitelných věcí, že nebýt vytrénovaní předchozími roky, asi by se pár desítek zbylých normálních lidí zavřelo do psychiatrických léčeben, aby se plotem oddělili od desíti milionů čerstvých bláznů venku. A úplně by na to stačila samotná penzijní reforma, dalších podpůrných absurdit netřeba. Nebo je snad v republice víc než patnáct lidí, kteří se ještě orientují ve změti pilířů, penzijních fondů, penzijních společností, transformovaných a účastnických fondů, dvou procent vyvedených bůhvíodkud a tří procent zavedených bůhvíkam? Naštěstí máme své zkušenosti, a když mozku hrozí přehřátí, prostě vypneme a počkáme, co se stane. Většinou se nestane nic moc.

Všechny tyto ekonomické absurdity mají jednu nepříjemnou vlastnost – týkají se nás. Aby se nám ulevilo, vybírali jsme pečlivě z kuriozit, které se loni urodily ve světě financí a které se nás netýkají. Doufáme, že vás jejich výběr alespoň na chvíli pobaví. Vypadá to totiž tak, že za rok budeme opět moci napsat: Už dlouho se o penězích a ekonomice nemluvilo tolik jako v loňském roce…

Leden: Halíře dělají talíře, Půldolar dělá melouny

Americký hudebník Curtis James Jackson, známý pod uměleckým jménem 50 Cent, ukázal, jak mohou celebrity pohodlně přikrmit své už beztak tučné bankovní konto. Na podzim roku 2010 investoval drsný rapper 750 tisíc dolarů do společnosti H&H Imports a stal se jejím třetinovým vlastníkem. V půlce ledna 2011 pak Twitteru vyzval svých 3,8 milionu fanoušků, aby masově nakupovali akcie této firmy a také výrobky její dceřiné společnosti. Hodnota H&H Imports během následujících tří dnů narostla o 700 procent.

Únor: Rusko – země zaslíbená, ve které z aut padají miliony

Při cestě z práce našel ruský řidič Fjodor Korotajev u silnice nedaleko města Vologdy několik napěchovaných tašek. Po jejich otevření zjistil, že jsou napěchované penězi. Svůj „úlovek“ si ale nenechal a dovezl jej na nejbližší policejní stanici. Ukázalo se, že jde o platy a sociální dávky (dohromady 3,7 milionu rublů), které vytrousil poštovní vůz, když se mu v zatáčce otevřely špatně dovřené dveře. Ruská pošta odměnila poctivého nálezce ročním předplatným desíti periodik. Bylo by pro vás předplatné Blesku, Práva a Mladé fronty dostatečnou odměnou?

Březen: V naší cukrárně jako od maminky

Majitel jedné cukrárny v londýnské čtvrti Covent Garden chce na trhu prorazit s opravdu netradiční novinkou. Svým zákazníkům nabízí zmrzlinu vyrobenou z mateřského mléka. Jedna porce Baby Gaga, jak svůj produkt pojmenoval, přijde na 14 liber, což rozhodně není málo (zhruba 430 korun). Někteří návštěvníci jeho podniku si v reportáži televizní stanice BBC chuť neobvyklé zmrzliny pochvalovali, jiní se po jejím požití rychle poroučeli na toaletu.

Duben: Lístky na divizi za půl mega? To není apríl!

Ve Velké Británii se prodávala nejdražší fotbalová permanentka na světě. Lístek za 15 tisíc liber, platící na všechny domácí zápasy sezony 2011/2012, však nenabízel Manchester United ani žádný jiný slavný velkoklub, nýbrž tým Peterborough United. Ten přitom v té době hrál až třetí nejvyšší soutěž. „V ředitelské lóži nám zbylo pár volných míst, tak jsme se rozhodli prodávat takové lístky,“ řekl deníku Daily Mail mluvčí klubu.

V českém prostředí jsme mohli zaznamenat zcela jinou marketingovou strategii. Chřadnoucí fotbalový klub SK Slavia Praha své vstupenky prodával na slevových serverech.

Květen: Poprask na melounové burze

Čínští zemědělci z východní provincie Ťiang-su se dostali do pořádné šlamastiky. Snažili se totiž, aby jejich melouny dozrávaly dříve a navíc ještě dorůstaly větší velikosti. Svého cíle chtěli farmáři dosáhnout zvýšeným množstvím chemikálií, kterými hnojili nezralé plody. Nadopované melouny však začaly na polích hromadně explodovat. Na celých akrech půdy tak byly k vidění scény jako z amerických akčních filmů. Soudruzi z Čínské lidové republiky si nyní lámou hlavu nad tím, kde asi udělali chybu.

Červen: Statečná srdce v boji o zlevněné pivo

V obchodních domech Tesco ve Skotsku se strhlo nákupní šílenství, které musela na některých místech dokonce řešit policie. Vinen tím byl jeden ze zaměstnanců centrály řetězce, který omylem zadal příliš velkou slevu na velké balení piv. Tři tucty piv tak místo původních 31 liber (960 korun) stály pouze 11 liber (340 korun). Zpráva se rychle rozšířila po sociálních sítích a lidé vzali obchody útokem. Parkoviště byla přeplněná k prasknutí a v některých prodejnách museli při strkanicích o zlevněné balíky s pivem zasahovat muži zákona. Radši nedomýšlejme, jak by to vypadalo u nás, kdyby pivo zlevnilo o 60 procent.

Červenec: Pravá skotská nezávislost

Starší manželský pár z malého skotského přístavu Largs vyhrál rekordní jackpot v evropské loterii EuroMillions. Colin and Chris Weirovi se díky astronomické výhře 161 milionů liber (v přepočtu zhruba 4,9 miliardy korun) dostali mezi 140 nejbohatších Britů. Manželé se ale prý při utrácení získaných milionů nebudou příliš unáhlovat. Kromě tří domů pro sebe a své dva syny chtějí využít část finančních prostředků na cestování po světě, které si dříve nemohli dovolit. Zbohatlický život je jinak neláká.

Srpen: Angličané se učí baseball, už trefí výkladní skříň, napřesrok možná dojde i na míček

Nepokoje a výtržnosti, které probíhaly v srpnu v několika anglických městech včetně londýnské metropole, měly také zajímavé „vedlejší“ účinky. Britský internetový obchod Amazon UK například zaznamenal, že během prvního dne pouličních bojů stoupl prodej baseballových pálek o víc než 6 000 procent. Že za zvýšením prodeje s největší pravděpodobností nestálo náhlé nadšení pro americký národní sport a zavrhnutí tradičního kriketu, dokazuje také velký podíl prodaných obušků a pepřových sprejů. Otázkou je, zda by se mělo podobné zboží v době pouličních nepokojů vůbec prodávat nebo jestli by alespoň Amazon neměl preventivně dávat obyčejným lidem výrazné slevy na hokejovou brankářskou výzbroj a helmy na americký fotbal.

Září: Reebook a jeho boty proti lásce

Americký úřad pro kontrolu obchodních praktik Federal Trade Commission (FTC) potrestal firmu Reebook za klamavou reklamu pokutou 25 milionů dolarů. Společnost ve své reklamní kampani na dámské sportovní boty Easy Tone uváděla, že nošení této obuvi napomáhá ke zpevnění hýždí, oblasti stehen a lýtek. Reebook ale jaksi zapomněl poznamenat, že je k tomu zapotřebí také řádné fyzické úsilí v posilovně či na běžecké dráze. Ženy, které si boty nazuly ke sledování televize, tak asi příliš pozitivní změny na svém pozadí a stehnech nezaznamenaly.

Říjen: KPZ překonána, holandské dráhy nabízejí pytlík poslední záchrany!

Nizozemské železnice začaly ve svých vlacích bez toalet nabízet „záchranný“ pytlík. Ten by měl posloužit cestujícím v době největší nouze. V Nizozemsku totiž v roce 2010 začaly v rámci úsporných opatření jezdit na nejkratších úsecích soupravy, ve kterých nejsou žádné toalety. Tento krok vyvolal mezi cestujícími velkou nevoli a říjnová pytlíková kampaň je rozhodně neupokojila. Snad se o něco podobného nepokusí také České dráhy. Mohly by tak přijít o poslední cestující, kteří s nimi ještě chtějí jezdit.

Listopad: Není Fukušima, bude rýma!

Japonsko se s nedostatkem energie, která zemi hrozí od březnové katastrofy jaderné elektrárny Fukušima, rozhodlo vypořádat po svém. Japonská vláda v listopadu vyzvala obyvatele země, aby se snažili nezapínat topení a místo toho se doma raději teple oblékali v několika vrstvách a připravovali si horké nápoje a polévky na zahřátí. V našich podmínkách není podobných výzev třeba, metod, jak uvést člověka do varu, má vláda celý katalog.

Prosinec: Valná hromada majitelů luxusních kár

I poslední událost, které se budeme věnovat, se odehrála v Japonsku. Rozhodně se však netýkala úsporných opatření. Na začátku prosince došlo v prefektuře Jamaguči k jedné z nejdražších hromadných havárii osobních automobilů. Na tamější dálnici si se svými plechovými miláčky vyjeli na společnou projížďku majitelé luxusních sporťáků. Řidič prvního z nich však nezvládl řízení, narazil do svodidel a ostatní auta do něj postupně nabourala. Při nehodě se dohromady sešrotovalo jedenáct luxusních aut značek Ferrari, Lamborghini a Mercedes Benz. Podle prvních odhadů se škoda pohybovala okolo pěti milionů dolarů.

Nad čím jsme kroutili hlavou loni? Ekonomické kuriozity roku 2010

Autor článku

Ondřej Tůma

Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase a Lidových novinách. Vedl cestovatelský server Tripzone.cz. V roce 2010 začal psát pro finanční portál Peníze.cz, v roce 2015 se stal šéfredaktorem časopisu Finmag a od roku 2021 šéfuje i webu Finmag.cz. V listopadu 2021 převzal vedení projektu Football Club. Když zrovna neťuká do klávesnice, běhá s dětmi po lese, poslouchá audioknihy, sedí na Letné (na pivu a na fotbale) nebo cestuje po Evropě.