Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Česko jako levná montovna? Úplná blbost, říká Milan Kratina z Accolade

Ondřej Tůma
Ondřej Tůma | 25. 6. 2021 | 10 407
investiceinvestice do nemovitostínemovitostipodcastrealitní fondytrh práce

„Z titulků v médiích to někdy vypadá, že tu tisíce vzdělaných lidí dělají podřadné práce za nízkou mzdu, ale tak to samozřejmě není. Bez masy ajťáků a inženýrů nebude Česko schopné reagovat na poptávku trhu a ekonomicky ho to zásadně poškodí,“ varuje ve Finmag podcastu šéf společnosti Accolade Milan Kratina.

Česko jako levná montovna? Úplná blbost, říká Milan Kratina z Accolade

Milan Kratina

Zdroj: Tomáš Cetkovský

Fond Accolade Industrial patří mezi byznysové vítěze pandemie. Za loňský rok připsal klientům 11,45 procenta a stejně úspěšná jízda by podle všeho měla přijít i letos. Podobné zhodnocení navíc fond přináší během své sedmileté existence každoročně. „Výnos deset nebo jedenáct procent ročně jsme nikdy neslibovali, i když se nám daří celkem pravidelně těchto čísel držet,“ říká s úsměvem v pokračování Finmag podcastu zakladatel a generální ředitel skupiny Accolade Milan Kratina. Jedním dechem ale mírní „pandemickou euforii“ v branži. „Naše haly jsou infrastruktura pro podnikání, stejně jako všechno ostatní budou závislé na dalším výkonu ekonomiky. Na tom, jestli budou mít lidi chuť utrácet, nebo ne.“

Zároveň uznává, že logistická centra a průmyslové komplexy se stále častěji stávají vyhledávaným aktivem institucionálních investorů. „Logistika byla dlouho ošklivé káčátko. I když dlouhodobě přinášíme vysoké výnosy a máme dlouhé smlouvy s kvalitními nájemci, tak nás trh docenil až teď. I díky nám během pandemie nedošel v obchodech toaletní papír, pomeranče nebo banány. Je to dané silou zásobovacího řetězce, kterou si spousta lidí uvědomila až teď,“ vysvětluje Milan Kratina.

Náš rozhovor se dál točil i kolem toho, že pro starosty některých obcí není jednoduché obhajovat výstavbu průmyslových hal, i když by pro místní mohla mít zásadní význam. „Když se podíváme do Německa na výnosy z hal, které míří zpět do veřejné sféry, tak až polovina z nich končí v obci a regionu, druhá polovina ve spolkovém rozpočtu. U nás za 30 let životnosti haly, která bude mít 20 tisíc metrů čtverečních s průměrným počtem zaměstnanců, se výnos pro stát podle nejnovějších studií pohybuje zhruba kolem tří miliard korun. Obec z toho dostane reálně 15 milionů. Všechno schramstne náš centralistický stát. Pokud se to změní, můžou místní samosprávy mnohem lépe plánovat svůj rozvoj,“ přichází s návodem Kratina.

Zapomeňte na montovnu

Šéf skupiny Accolade také důrazně odmítá označení Česka jako levné montovny. „Když si člověk čte podobné titulky, tak to vypadá, že tu tisíce vzdělaných inženýrů dělají podřadné práce, ale tak to není. Když bude české školství chrlit kvalitní a vzdělané lidi s technickým zaměřením, budou tady výzkumné a vývojové kapacity českých i zahraničních společností výrazně růst,“ dodává Kratina a varuje, že nám v tomto ohledu začíná ve srovnání se sousedním Polskem ujíždět vlak. „Každý rok tam ze škol vyjde víc inženýrů než třeba v Německu. Polsko se stává dominantní lokalitou regionu v získávání zahraničních investic, zároveň velkým tempem rostou i jejich domácí společnosti. Mají navíc jednodušší trh práce, flexibilně využívají různé formy smluv, nemají tam švarcsystém. Bez hardwaru ajťáků a inženýrů nebude Česko schopné reagovat na poptávku trhu a ekonomicky ho to zásadně poškodí.“

Milan Kratina

Milan KratinaZdroj: Accolade

Narodil se v roce 1985. S průmyslovými nemovitostmi se poprvé setkal při studiu práv na Masarykově univerzitě. V roce 2011 založil společnost Accolade, zaměřující se na investice, přípravu a pronájem prostor pro lehkou výrobu, logistiku a e-commerce.

Český trh už je pro Accolade malý, takže skupina postupně expanduje na Slovensko, do Německa, Polska, Španělska a Nizozemska. „Regionální diverzifikace je pro nás extrémně důležitá, nechceme být závislí na jednom trhu nebo jednom odvětví. Tlačíme se na Západ, myslíme si, že slovanská cesta na jihovýchod je sice fajn, protože jde o regiony s vyšší výnosem, ale cesta na Západ je pro nás významnější nejenom kvůli institucionálním investorům, ale i kvůli jistotě, kterou tam v byznysu máte,“ říká Kratina a dodává, že když může německý nebo kanadský důchodce profitovat z fondů investujících do nemovitostí ve středí Evropě, tak nevidí důvod, proč by si na peníze z výnosů ze západních nemovitostí nesáhl naopak i český investor.

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka

Autor článku

Ondřej Tůma

Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase a Lidových novinách. Vedl cestovatelský server Tripzone.cz. V roce 2010 začal psát pro finanční portál Peníze.cz, v roce 2015 se stal šéfredaktorem časopisu Finmag a od roku 2021 šéfuje i webu Finmag.cz. V listopadu 2021 převzal vedení projektu Football Club. Když zrovna neťuká do klávesnice, běhá s dětmi po lese, poslouchá audioknihy, sedí na Letné (na pivu a na fotbale) nebo cestuje po Evropě.