Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Seidler: Řítíme se do neznáma, inflace dál citelně zrychluje

Jakub Seidler
Jakub Seidler | 11. 4. 2022 | 3 komentáře | 6 623
ceny pohonných hmotinflacenázorspotřebitelské cenyÚsporyválka

Inflace v březnu dle očekávání dále citelně zrychlila, a to z únorových 11,1 na 12,7 %. Odhad trhu činil 12,4 %. Za rychlením březnové inflace stalo především skokové zdražení pohonných hmot, ale také další zdražení cen elektřiny a plynu pro domácnosti. Další vývoj lze přitom odhadovat jen těžko.

Seidler: Řítíme se do neznáma, inflace dál citelně zrychluje

Ceny rostou, inflace je u řady zboží už dvouciferná (ilustrační foto)

Zdroj: Shutterstock

Inflace bude patrně zrychlovat i v dalších měsících s tím, jak se budou do cen postupně promítat další proinflační vlivy spojené s ruským útokem na Ukrajinu. Je tak poměrně nemožné odhadnout, jakého vrcholu letos inflace dosáhne.

Aktuální odhady hovoří o 14,5 % v polovině roku. Za celý letošní rok se bude inflace pohybovat kolem 13 % a bude tak nejvyšší od roku 1993.

Vzhledem k tomuto inflačnímu vývoji trh prozatím předpokládá, že ČNB vystoupá se sazbami mírně nad šest procent.

Historicky nejvyšší růst od roku 1996 zaznamenávají kategorie Odívání a obuv, Bytové vybavení, Doprava či Stravování a ubytování.

Březnová inflace = pohonné hmoty

Nepřekvapí, že jedním z největších faktorů březnového zrychlení cen byly ceny pohonných hmot. Průměrná cena benzinu byla oproti únoru vyšší o sedm korun, cena nafty pak o deset korun. Ceny pohonných hmot proto meziměsíčně poskočily o rekordních 21,7 % a jejich meziroční dynamika zrychlila ze 30 na 50 %.

Jen tento faktor způsobil zrychlení meziroční inflace v březnu o 0,7 procentního bodu.

Dále opět zrychlily ceny energií, zejména plynu pro domácnosti. Cena elektřiny meziročně zrychlila z 22,6 na 24,7 % v meziročním srovnání, cena plynu pak ve stejné optice z 28,3 na 37,7 %. Tyto faktory přispěly k meziročnímu zrychlení cen o 0,3 procentního bodu, obdobně jako v minulém měsíci.

Vývoj meziroční inflace

V březnu však dále rostly i ceny zboží a služeb pro opravy bytů či imputované nájemné (16,3 % z 15,7 %) následkem růstu cen stavebních materiálů a cen nových bytů. Růst cen v kategorii bydlení tak dosáhl meziročně 17,6 % a je nejvyšší od konce roku 1998 (na začátku roku 1998 přesahoval 30 %).

Historicky nejvyšší růst v časové řadě od roku 1996 však již zaznamenávají kategorie Odívání a obuv, Bytové vybavení, Doprava či Stravování a ubytování. Tyto kategorie přispěly ke zrychlení inflace dále i v březnu.

Ceny služeb pak v březnu zrychlily z 9,6 % na 10,4 %, ceny zboží z 12 % na 14,3 %.

Vzhledem k nejistotě je velmi obtížné odhadnout, jakého vrcholu inflace letos dosáhne.

Válka na Ukrajině zdražuje vše

Na rozdíl od odhadů před ruským úrokem na Ukrajinu se tak letošní inflace posune o několik procentních bodů výše a bude tak nejvyšší od roku 1993. Inflační odhady se však budou měnit průběžně dle přicházejících čísel.

Anketa

Pociťujete inflaci?

Vzhledem k nejistotě je velmi obtížné odhadnout, jakého vrcholu inflace letos dosáhne. Nyní však předpokládáme vrchol ve výši 14,5 % v polovině letošního roku a za celý letošní rok průměrnou inflaci kolem 13 %.

Trh vzhledem k dalším proinflačním vlivům dle vývoje tržních sazeb čeká, že ČNB letos zvýší sazby mírně nad 6 %.

Kam dál? Inflace na Finmagu:

Zbrusu nový Finmag

Finmag prosinec 2021Zdroj: Finmag

Kdo čte, nekrade. „Ta firma stála a padala na Harrym Potterovi,“ vzpomínají Silke a Jaroslav Horákovi, jak kupovali nakladatelství dětské knihy Albatros. Pak z něj udělali miliardový nakladatelský dům.

FIN. Fake it till you make it. Jak lžou startupeři na lovu investic • Zuri. Žádný rozjezd: letadlo Michala Illicha letí přímo vzhůru • Viceguvernér ČNB Marek Mora o evropské bankovní unii a bankovní suverenitě • Koupit místo iPoda akcie Applu, jste v balíku. Jenže…

MAG. Jakub Žofčák píše, jak Alexej Pažitnov nevydělal na Tetrisu. Programoval totiž v pracovní době • Markéta Hronová s Ondřejem Štefflem o čtvrtisícileté školní setrvačnosti • Constantin Kinský z investičního bankéře hospodářem, který sází duby

Autor článku

Jakub Seidler

Jakub Seidler

Hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA). Svou kariéru zahájil v roce 2008 v České národní bance, kde během šesti let pracoval na různých odborných pozicích. Později byl zodpovědný zejména za provádění zátěžových testů bankovního sektoru a analýzy v oblasti finanční stability. Od roku 2018 také zastává pozici zástupce předsedy Výboru pro rozpočtové prognózy posuzující objektivitu prognóz Ministerstva financí.