Osm proroctví pro svět po koroně

Pavel Jégl
Pavel Jégl | 20. 4. 2020 | 44 komentářů | 7 083

Až se usadí prach po koronaviru, uvidíme, že se leccos změnilo a že se to už nevrátí zpátky.

Osm proroctví pro svět po koroně

Zdroj: Shutterstock

Karanténní regulace se uvolňují a Česko se krok za krokem vrací k běžnému životu. Ne všechno v něm ale bude stejné jako v době před koronavirem.

Dá se předpokládat, že pandemie viru, který se rozšířil z čínského Wu-chanu, se promítne do našich zvyků – do toho, jak nakupujeme, pracujeme, jak se vzděláváme, bavíme... Urychlí také nástup některých nových technologií, změní politiku vlád.

Tady je několik změn a trendů, které nastartuje nebo uspíší pandemie:

Konec peněženek

Bankovky a mince můžou patřit mezi oběti koronaviru. Hygienické požadavky zrychlí přechod na bezhotovostní společnost.

Omezit kontakt s hotovostí je způsob, jak snížit riziko infekce. Na bankovkách a mincích může virus přežít až dva týdny. Zákazník je proto v kamenných obchodech upozorňován, aby platil kartou. Anebo ještě bezpečněji mobilem či hodinkami, aby se nemusel při zadávání PIN dotýkat platebního terminálu. Přibývá také internetových obchodů, které požadují pouze online platby a dobírku vylučují.

Lze tušit, že podíl plateb v hotovosti se během epidemie snížil a na nižší úrovni zůstane i poté, co koronavirus odezní.

FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?

BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden

STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor

HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?


Doktor na drátě

Koronavirus nakopne telemedicínu, která už teď zažívá boom.

Lékař vám na dálku během videokonzultace, chatu či telefonu, stanoví diagnózu. Tento „nadstandard“, pokud ho nedostávali jako benefit od zaměstnavatele, si pacienti donedávna museli platit. Teď ale některé zdravotní pojišťovny začínají tuto službu proplácet. Patrně jich bude přibývat.

Do fachy v bačkorách

Trendem koronavirové doby je vedle diagnózy na dálku i kancelářská práce na dálku – online z domova. Home office pomohl udržet v chodu podstatnou část ekonomiky.

Pro leckoho je takový pracovní styl výhodou. Šetří čas potřebný na dopravu do práce, odpadají starosti o vhodný oblek či kostým. Plusem může být i časová flexibilita. Leckteří zaměstnanci tak zjistí, že práce na dálku je pro ně výhodnější a budou ji preferovat.

Ke stejnému závěru můžou dospět firmy a mnohé ze zaměstnanců nechat pracovat doma. Porady se můžou dělat formou videokonferencí. (Ostatně, u stejného modelu by mohli zůstat i státníci ze zemí Evropské unie.)

Pro firmy v takovém případě budou plusem menší náklady na kancelářské prostory. Zato majitelé realit spláčou nad výdělkem.

Učení v síti

Kromě online práce z domova se patrně rozšíří online výuka. Může ušetřit náklady školám i studentům. Online vzdělávání nabízejí některé prestižní univerzity, včetně certifikátu za úspěšně složenou zkoušku.

A i tu zkoušku už s pomocí moderních technologií můžete skládat online z domova. Ověřovací systém vás požádá, abyste webkamerou vyfotil doklad totožnosti a obličej. Pak vás vyzve, abyste napsal krátkou větu. Software si uloží do paměti způsob, jakým píšete na klávesnici, a když děláte test, systém vás vyzve, abyste větu napsal znovu, a spolu se snímkem vašeho obličeje ověří vaši totožnost.

Finanční koronaservis

Průmysl bez lidí

Koronavirus urychlí nástup průmyslu 4.0. Firmy budou víc než dosud investovat do moderních technologií, aby zvýšily podíl digitalizace a automatizace ve svých provozech. Cílem bude nejen zvýšit produktivitu, ale zajistit výrobu proti masivním „vypnutím“, jaké v evropských podnicích nastalo v březnu.

Mnoho úloh bude automatizováno a zbytek dálkově ovladatelný. Výroba se stane odolnější proti karanténním regulacím, které se v budoucnu můžou vracet.

Lokalizace

Vypnutá ekonomika uspíší ústup od globalizace. Tento trend nastal ještě před pandemií, kdy se některé západní korporace začaly stahovat z Číny a dalších asijských států. Umožnila to automatizace výroby, která snížila podíl mzdových nákladů na ceně výrobku.

Šéfové zpracovatelských firem, jak vyplývá z webináře společnosti Mainware, se teď budou snažit vytvářet vůči epidemiím odolnější dodavatelské řetězce a dodavatele soustředit blíž k místu konečné výroby.

Dá se usuzovat, že po zkušenostech s koronavirem, začnou vlády podporovat domácí výrobní kapacity.

Nákupy bez obchoďáků

Karanténní regulace zvýšily poptávku po online obchodech. Lze předpokládat, že přetrvá a že změny v nákupních zvyklostech aspoň části zákazníků se stanou trvalými.

Mnoho zákazníků si uvědomí, že e-shop jim vyhovuje víc než kamenný obchod, protože si pamatuje jejich předchozí nákupy, pomůže jim vyhledávat či srovnávat zboží a ušetří čas.

Bez plátna

Koronavirus změní také návyky diváků. Ještě víc se jich se patrně přesune na HBO a podobné kanály anebo k Netflixu. Brzy zjistí, že předplatit si filmy na Netflixu je levnější než kupovat lístky do multiplexu. Navíc bez hledání místa v podzemní garáži a prodírání se davy zákazníků v nákupním centru.

Výčet předpovídaných změn přirozeně není kompletní. Bude jich nepochybně víc. Snad se přitom nepotvrdí zásada skeptiků, podle které jsou všechny změny jen k horšímu.

Autor článku

Pavel Jégl

Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a dvě desítky let pracoval v médiích – v Zemských novinách, centrální redakci regionálních deníků a v Hospodářských novinách. Zasedal v redakční radě Vojenských rozhledů. Kromě psaní se nyní věnuje finančnímu poradenství ve struktuře Partners (pracuje ve VIP kanceláři v Praze-Vinohradech) a svému psovi.