Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Krypto: Myšlenkový virus libra

Josef Tětek | 7. 9. 2019 | Vstoupit do diskuze – 36 komentářů

Facebooková měna sice žádná kryptoměna není, ale dalšímu vývoji opravdových kryptoměn by mohla výrazně pomoct.

Krypto: Myšlenkový virus libra

V polovině června odkryl Facebook projekt, o kterém už se dlouho šuškalo: vlastní „kryptoměnu“. Svým názvem facebooková libra odkazuje jednak na souhvězdí Vah (sedmé znamení zvěrokruhu) a starořímskou váhovou jednotku, zvukově také asociuje (falešně) etymologickou spřízněnost s latinským liber – tedy svobodný. A pravděpodobně je to i šťouchnutí do kryptoburzy dvojčat Winklevossových, se kterými má Mark Zuckerberg trnitou historii. Ta se totiž jmenuje Gemini Exchange, podle souhvězdí Blíženců (třetí znamení zodiaku).

Někteří komentátoři nám v souvislosti s librou předkládají dystopickou vizi budoucnosti pod vševidoucím korporátním okem, já bych ale rád nabídl optimističtější výhled: Libra se může stát bodem zlomu v akceptaci myšlenky, že pro správu měny nepotřebujeme stát.

Rekapitulace projektu libra

Libra svou konstrukcí připomíná special drawing rights (SDR) Mezinárodního měnového fondu. SDR jsou účetní jednotkou členských vlád MMF a jejich hodnota je odvozena od podkladového koše národních měn (USD, EUR, RMB, JPY, GBP). Obdobně i libra má být účetní jednotka pro uživatele a obchodníky z celého světa a její hodnota má být odvozena od podkladového koše aktiv.

Aktiva budou držena v rezervním fondu (Libra Reserve) a budou sestávat z instrumentů s nízkou volatilitou a nízkým rizikem, jako jsou bankovní vklady a vládní dluhopisy. Tento rezervní fond bude spravovat Asociace Libra, organizace, kterou má v budoucnu tvořit stovka globálních korporací a neziskovek. Členové Asociace Libra budou zastávat roli validátorů sítě, tedy potvrzovat veškeré transakce a rozhodovat o dalším technologickém vývoji projektu.

Asociace Libra bude uzavřený elitní klub: komerční uchazeči musí vykazovat roční tržby ve výši aspoň miliardy dolarů a coby počáteční vklad si musí zakoupit investiční tokeny v minimální hodnotě deset milionů dolarů. Tyto investiční tokeny opravňují držitele k čerpání dividendy z celého projektu – což může být velmi lukrativní.

Finmag v novém!

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

Kasaštyk. „V pondělí to vymyslíme, v úterý a ve středu se na tom dělá a ve čtvrtek to můžeme spustit. Jinde se do čtvrtka nesejde vedení.“ Tak vaří bří Kasové Pilulku.

Stříbrná. Téma čísla stáří. Pavel Jégl o nemilém průvodním jevu dlouhého života: dlouhém stáří. Jirka Hovorka spočte domovy pro seniory, pečovateláky a pečovatele. Co to stojí? Robert Vlach ví, proč volnonožci vydělávají do osmdesáti.

FIN.Finanční část magazínu poví, koho sledit na Twitteru, jak zbohatnout sběrem kamení či psích h., jak neřídit automobilku a na co mají majitelé bitcoinů pět let, jestli se o ně nechtějí bát.

S mate- a dramatikem Reném Levínským mluvil Michal Kašpárek. I o tom, že na covid nestačí opsat německé recepty. Nejsme Němci.


Platební token libra, který by měli držet běžní uživatelé, neponese žádný úrok. Ačkoli cena libry by měla být dlouhodobě stabilní vůči největším fiat měnám, bude nevyhnutelně kopírovat i inflaci těchto měn. Americký dolar, který pravděpodobně bude v podkladovém koši aktiv zastoupený nejvíc, má roční míru inflace okolo dvou procent; držet libru tak bude z hlediska kupní síly obdobné, jako držet fiat měnu na účtu s nulovým úrokem.

To nicméně nemusí být nutně špatně – pro obyvatele zemí s vysokou inflací by byla přístupná stabilní měna požehnáním. Na světě je 16 zemí, kde roční míra inflace přesahuje deset procent.

Lze samozřejmě namítnout, že obdobnou službu by poskytl každý projekt z rodiny takzvaných stablecoinů (například DAI na platformě Ethereum). Tyto projekty nicméně nikdy nedosáhnou na nativní integrace se službami jako Messenger a WhatsApp. Právě na těchto integracích staví Facebook se svou peněženkou Calibra.

Ve whitepaperu projektu libra autoři uvádějí, že až 1,7 miliardy lidí nemá dnes přístup k bankovním službám. Z nich prý ale celá miliarda nicméně disponuje chytrým telefonem – a lze předpokládat, že v něm budou mít některou z aplikací společnosti Facebook. Je nasnadě, že využívání libry v rámci těchto aplikací by bylo intuitivní a přístupné běžným uživatelům, na rozdíl od současných kryptoměnových nástrojů, jako je například MetaMask.

Co libra není. A co je

Za kryptoměnu lze libru označit jen stěží. Jedná se o projekt řízený globálními korporacemi. Projekt uzavřený a vyžadující vysokou míru důvěry ve správce systému (ačkoli whitepaper tvrdí, že „během pěti let“ bude projekt co do otevřenosti a nutnosti důvěry pravým opakem). „Blockchain“ projektu navíc není ani řetězcem bloků s časovým razítkem, což je definiční charakteristika blockchainu.

Libra je digitální měna. Občas ji někdo přirovná k zákaznickým bodům nebo firemnímu kreditu; takové systémy ovšem nemívají ambici stát se všestrannou globální měnou. Mnohem vhodnější je přirovnat libru k centralizovaným předchůdcům bitcoinu, jako byly Liberty Reserve, e-bullion, e-gold či liberty dollar.

Je tu ale jeden zásadní rozdíl. Zatímco zmíněné projekty byly zakládány a spravovány libertariánskými anarchisty (v některých případech s jasným záměrem prát špinavé peníze), libru bude spravovat švýcarská asociace, tvořená známými globálními organizacemi a neziskovkami. Jinými slovy libra je první skutečný pokus o globální, nevládní digitální měnu, který má šanci uspět.

Dosáhne-li libra byť jen částečného úspěchu a začnou-li jí platit lidé v západních zemích za služby Facebooku, Uberu, Spotify, Lyftu či eBay (všechny tyto firmy tvoří členskou základnu Asociace Libra), může se projekt stát trojským koněm, který ve svém nitru pronese do hlav uživatelů významný posun v uvažování nad podstatou peněz.

Kůň o váze trojské libry

Zdroj: ziomanzo

Myšlenkový virus

Podnětné myšlenky se šíří jako virus. Světoznámý marketér Seth Godin definoval ideavirus jako marketingový terminus technicus – tento termín však může posloužit k vysvětlení úspěšnosti šíření myšlenek obecně. Ve skutečnosti bychom mohli celou lidskou historii klidně vysvětlit s pomocí identifikace lokálně dominantních myšlenkových virů.

Jako každý virus, i ten myšlenkový má nejvyšší naději na pořádný zásah s pomocí adekvátních nosičů, kteří ho přenášejí a dál šíří.

Proč bylo osvícenství se svými „podvratnými“ myšlenkami separace státu a církve a individuální suverenity tak úspěšné a během relativně krátké doby nahradilo starý pořádek, který světu dominoval tisíce let? Protože šíření nových myšlenek se po vynálezu knihtisku stalo mnohem snazší.

S dostupnými knihami, novinami a pamflety našel myšlenkový virus osvícenství silného nosiče a rychle infikoval mysli mas. Americká revoluce vděčila za svůj úspěch do značné míry vysoké čtenosti pamfletu Common Sense Thomase Paina. Jeho myšlenky byly jak vysoce aktuální, tak i jednoduše šiřitelné – během prvního roku po publikaci pamfletu v roce 1776 se v amerických koloniích prodalo přes pět set tisíc kusů!

Thomas Paine: Common Sense

Common Sense Thomase Paina se stal v amerických koloniích okamžitým bestsellerem (zdroj: Wikipedia).

Vrátíme-li se zpátky k libře, myšlenkovým virem je koncept nevládní měny. Už jen to, že o něčem takovém seriózně uvažují globální korporace, svědčí o počínající infekci.

Jistě – podkladová aktiva budou stále fiat měny a vládní dluhopisy, ale běžní uživatelé především uvidí, že je tu k dispozici měna, kterou nedefinuje a nespravuje žádná konkrétní vláda či centrální banka. Něco tak převratného a neslýchaného v kontextu peněz zde nebylo minimálně od dob svobodného bankovnictví.

Odluka peněz a státu

Je-li libra nosičem myšlenkového viru ve smyslu odluky měny od státu, Bitcoin nese myšlenku ještě radikálnější: odluky samotných peněz od státu. Měna je pouhou reprezentací peněz – kupříkladu během zlatého standardu představovaly dolarové bankovky poukázky na podkladové peníze ve formě zlata.

V rámci dnešního finančního systému se rozdíl mezi měnou a penězi postupně rozostřil a byl do značné míry zapomenut. Myšlenkový virus nestátní měny a nestátních peněz může tuto distinkci opět navrátit do obecného povědomí. V rámci kryptoměnové komunity jsou už debaty nad povahou peněz na denním pořádku. Nosiči takových myšlenek jsou také historicky nejlepší možné: široce přístupný internet se službami jako Twitter a Medium, čtivé knihy jako Saifedeanův Bitcoin Standard nebo online magazíny jako tento.

Libra se svým zástupem korporátních těžkých vah se může stát největším nezamýšleným nosičem nejsilnějšího myšlenkového viru od separace církve a státu. Myšlenku, která je stále akutnější, může nasadit do hlavy miliard lidí.

Zasadí-li libra semínko nevládní měny, bude k nevládním penězům poté zbývat již jen krůček. Bitcoin libra neohrožuje a ani mu svou podstatou nekonkuruje, může ale naopak dlouhodobě prospět jeho přijetí.

Česká verze textu, který autor původně napsal pro Decentralize Today. Projektu libra se věnoval i jeho kryptosloupek v zatím posledním čísle magazínu Finmag

Josef Tětek

Josef Tětek

Ekonom s dlouhodobým zájmem o podstatu peněz a Bitcoin. Analytik v TopMonks, spolupracovník Liberálního Institutu. Autor knihy Bitcoin: Odluka peněz od státu. @SatsJoseph na Twitteru. Spoluautor podcastu Kryptokec. Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 36 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 7. 9. 2019 17:30

Skvělý článek.

Možná malé doplnění:

- Facebook (resp. Libra konsorcium) na to jde chytře a snaží se současné držitele nemravných měnových monopolů uchlácholit tím, že v Rezervě budou drženy hlavně dluhopisy "vyspělých" států (USA, EU, JP). Na dodatečný odbyt dluhopisů kdejaký politik a centrální bankéř rád slyší.
Ale až (pokud) se Libra ujme, tak Konsorciu již nic nezabrání si časem strukturu Rezervy upravit podle svých potřeb (resp. podle potřeb klientů-uživatelů).

- Jakmile v příští krizi státy a centrální banky přijdou se zápornými úroky, budou lidé poptávat "útočiště" před touto "represivní měnovou politikou" (eufemismus pro loupež). Budou zkoušet vybírat (krásnou černou nulou úročenou) hotovost (to státy rychle zarazí a runu na banky zamezí vypnutím bankomatů a zrušením platnosti bankovek s vysokým nominálem), posílat peníze do zemí jako Švýcarsko (státy to "vyřeší" kapitálovými kontrolami), nakupovat zlato a bitcoin (i zde se setkáme s restrikcemi, respektive již samotné kapitálové kontroly toto citelně ztíží).

- Konsorcium může na takovou poptávku po útočišti reagovat tím, že Libru odpoutá od záporně úročených dolarů, jenů a eur (resp. nebude nadále do Rezervy kupovat státní dluhopisy se záporným výnosem) a do Rezervy začne nakupovat akcie, zlato, bitcoin, nemovitosti, ...

- A je tu ještě jeden fakt, který Libra Konsorcium donutí ke změně krycího koše: Facebook má mocné konkurenty. Google. Amazon. A další. A ti (pokud Libra bude slavit úspěch) nebudou chtít svému úhlavnímu konkurentovi nechat výhodu vlastní měny, vlastního generátoru výnosů (a ten bude významný - jak popisuje i článek).
A tak tito konkurenti Facebooku dříve či později založí konkurenční měnu.
Ale jako ti, co přišli pozdě, budou muset klientům nabídnout nějaké lákadlo, aby od Libry přešli k nim. A zdaleka nejdůležitějším lákadlem jsou peníze. Nově příchozí konkurenti tedy budou muset klienty lákat KLADNÝM ÚROKEM ze zůstatků - a něco takového jim rozhodně nebudou schopni nabídnout, pokud svůj krycí koš zainvestují do EU-US-JP státních dluhopisů! Budou tedy muset jít jinou cestou (akcie, zlato, bitcoin, ...).
Mezi privátními měnami vznikne konkurence, boj o klienta - vedený hlavně lákáním na úroky, případně na cashback (procenta z útrat realizovaných v dané měně).

Stát tedy dříve či později ostrouhá, nové privátní měny dříve či později ztratí vazbu na fiat a státní dluh. Lidi k nim budou hromadně přecházet, protože soukromí provozovatelé těchto měn budou motivováni (a schopni) držitelům těchto měn zajistit kladný úrok.


A samozřejmě je zda mnoho dalších faktorů, které narušují a časem zcela "sejmou" současný měnový systém:

1) Opravdové kryptoměny, jejich neustálé zdokonalování a růst jejich popularity a akceptace (kdo není slepý, tak to vidí - jak rychle se posouváme)

2) Mnoha zemím (např. Číně) je trnem v oku dominance dolaru a udělají možní i nemožné, aby ji ukončily (a tím třeba i nechtěně shodili celý současný fin.systém). Jednou ze zbraní zemí jako Čína je a bude uvádění vlastních státních "kryptoměn" - ostatně je dost možné, že Čína svou státní kryptoměnu spustí ještě před Librou. A bude se ji snažit všemožně zatraktivnit a zdostupnit lidem na celém světě.

3) Provozovatelé současných fiat měn (FED, ECB) dělají čím dál větší "vylomeniny" (jen se koukněte, co plánuje ECB - úroky ještě více do záporu, QE či "zelená měnová politika") - a to ještě nedorazila žádná krize. Až ta přijde, budou teprve odvážně "experimentovat" a motivovat tak lidi k exitu - a z výše napsaného plyne, že pro ten exit budou existovat stále širší, praktičtější a pohodlnější možnosti.

Vidíte ten vývoj, ten posun? Kdo psal před 4 lety o bitcoinu, byl pomalu za blázna. Kdo by před 2 lety psal o tom, že velké americké korporace zavedou vlastní měnu, byl by za totálního šílence. Kdo by před 3 lety psal, že mnoho zemí začne zavádět vlastní kryptoměny, byl by za šiřitele konspiračních teorií. Dnes se tom mluví zcela vážně a za další 2-3 roky to bude běžná realita. A za 5 let každý "chytrák" bude říkat "to bylo jasné od začátku, že to takto dopadne, ten starý systém byl neudržitelný a všem to přeci bylo jasné". A za 7 let ode dneška si nikdo ani nebude umět představit, jaký že podivný měnový systém jsme měli v roce 2019. Asi jako si dnes představovat svět bez mobilů a internetu.

+26
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Richard Fuld | 7. 9. 2019 11:20

Facebook si hraje na IMF, stejně jako si Uber hraje na taxi službu a Airbnb si hraje na hotelové služby. Zatímco u taxi a hotelů o moc ani nejde, Facebook by měl jít se svými megalomanskými fantasmagoriemi do _._

-22
+
-