Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Hodně štěstí novomanželům přeje finančák

Takové blahopřání by čerstvě sezdané sotva potěšilo. Patrně by znervózněli, co za ním vězí. A co teprve, když novomanžele místo přání obešle finanční správa pokynem, aby jí poslali účty za svatební hostinu.

Chystáte svatbu? Pak se připravte na to, že po vás pracovníci finanční správy mohou žádat účtenky za svatební hostinu nebo za ubytování hostů.

Web Podnikatel.cz popisuje pozoruhodný případ, který ukazuje, čeho jsou schopni přičinliví finanční úředníci: Mohou být otravnější než komáři před bouřkou a postupovat bez respektu k vašemu soukromí.

Jako Hercule Poirot

Olomoucký finanční úřad do konce letošního září rozeslal devíti desítkám novomanželských párů na Přerovsku výzvu, aby mu podaly informace a doložily potvrzení o platbách za svatební hostiny. Postup, nad kterým zůstává rozum stát.

Úředníci z berňáku kladli otázky jako Hercule Poirot. Zajímali se o to, kde měli novomanželé svatební hostinu, kde byli ubytováni hosté v den svatby a kolik lidí bylo na hostině. Požadovali doklady o vyúčtování hostiny – fakturu, daňový či příjmový doklad, stvrzenku o převzetí finanční hotovosti, případně zálohy… A pokud by snad novomanželé neměli k žádný z uvedených dokladů, žádal úřad, aby mu sdělili aspoň přibližnou částku, kterou hostina stála.

Na to, aby zaslali odpověď, jim finančák poskytl 15 pracovních dnů. Takže prošacujte kapsy, prohledejte zásuvky…

Čím svou detektivní činnosti finanční správa zdůvodnila? Z textu výzvy je patrné, že měla pochybnosti, zda byla tržba za svatební hostinu řádně zdaněna a nahlášena v systému elektronické evidence tržeb.

Všetci kradnú

Finanční správa vysvětluje, že její zaměstnanci vycházeli „z podnětů občanů“, kteří upozorňovali na možné krácení příjmů v desítkách tisíc korun za svatební hostiny v několika restauracích. (Dříve narození vědí, že kdysi se tomu říkalo „soudružské upozornění z místa bydliště“.)

Úředníci vycházeli ze zásady „všetci kradnú, a když ne, tak tomu aspoň pomáhají“. Nalezli pro ni oporu v § 57 odst. 1 daňového řádu písm. d). V něm se píše o osobách, které získávají „jiné údaje“ nezbytné pro správu daní a které je mají poskytovat daňové správě. Mezi ně zařadili novomanžele. Ostatně, když už máme EET, kontrolní hlášení, zajišťovací příkazy… tak proč by finančáci právě je nemohli obtěžovat?

Právníci, citovaní časopisem Podnikatel.cz tak široký výklad pochopitelně zpochybňují. Vždyť kdyby platil, tak by berní úředník mohl zpovídat všechny zákazníky – a zákazník přece není povinný dokládat, co si kde koupil.

Už to pochopila i ministryně financí Alena Schillerová, která se zprvu za olomoucký finanční úřad postavila. Nakonec ale uznala, že postup úřadu nebyl nejšťastnější, a připustila, že za ním je úřednická horlivost. Šéf finanční správy Martin Janeček k tomu slíbil, že postup olomouckého berňáku dá zkontrolovat.

Disciplína musí bejt

Představa, že budete obesláni finanční správou poté, co povečeříte v restauraci, je každopádně absurdní. No a co kdyby obdobně jako novomanžele finančáci obesílali sklíčené pozůstalé, kteří pořádali smuteční hostinu?

Z pohledu olomouckého berňáku by na tom patrně nebylo nic špatného. Tamní finančáci jsou ostří hoši, nehledí napravo, nalevo. Jejich přístup se popsat parafrází výroku obrlajtnanta Makovce z dobrého vojáka Švejka: „Disciplína, vy daňoví poplatníci pitomí, musí bejt, jinak byste lezli po stromech i se svýma nezdaněnýma příjmama jako vopice.“

Pavel Jégl

Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a dvě desítky let pracoval... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 23 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 15. 10. 2018 11:55

5 lidí s příjmem 18tis + 2 lidi bez příjmu + 3 lidí s příjmem z cizího příjmu (státní zaměstnanci) + 4 lidi s příjmem 80 tis se "shodnou" (poměrem 10:4), že .... Prostě dva vlci a ovce hlasují o tom, co bude k večeří.

Většina kluků ve třídě se "shodne" že jim menšina holek musí dělat o přestávce stryptýz. Většina dětí ve třídě se shodně, že 3 spolužáci s nejvyšším kapesným musí všem koupit zmrzlinu. Je to OK?

Co je to "veřejný statek" a kdo o tom rozhoduje? Asi zase ne ta menšina, která to má platit, že?
Je veřejným statkem ČT4-Sport? Je veřejným statkem dotace řepky? Je veřejným statkem pobídka pro stavbu montovny?

"Jestlize se vetsina spolecnosti shodne na financovani verejnych statku,tak se zkratka musi z neceho zaplatit."
Žádné MUSÍ neexistuje. Je to jen váš subjektivní názor, žádné objektivní MUSENÍ není.

Jestliže se Tonda, Franta a Lojza shodnou, že by bylo prima na kraji vesnice vybudovat hřiště pro děti, tak samozřejmě mohou. Ale jakým právem budou nutit Pepu jít o víkendech to hřiště budovat, když Pepa děti třeba ani nemá, nebo má, ale vozí je sportovat do okresního města do sportovního klubu?
Opravdu mi to prosím vysvětlete - na základě čeho ti 3 mají právo dětské hřiště většinově prohlásit za "veřejný statek" a na základě čeho mají právo donutit Pepu jim ho o víkendech chodit pomáhat budovat!

To posednutí tou vaší většinou je fascinující. Respektive je fascinující, jaké stopy na vás zanechá, když to do vás hustí od malička. "Hlas lidu, hlas boží". "Většina má vždycky pravdu". "Co si přeje většina, to musí dělat i menšina". Proč? Proč pode vás MUSÍ financovat Českou televizi, Výzkumný ústav okrasného zahradnictví či Celní správu i ten, kdo o jejich služby nestojí, nebo je dokonce považuje za škodlivé?
A ne, není tom o vašem "Ted nechme stranou zbytecnost nekterych vydaju. Rad bych videl stat stihlejsi a dle toho volim. Ale musi se shodnout vetsina.". Je to o PRINCIPu - jakým právem (kde se to právo bere) většina nutí menšinu financovat výrobu soutěžních pořadů na ČT?

A dále: "Vzdy by melo ale danove bremeno dopadat rovnomerne."
Opět nesmysl. Když všechny lidi zbijete rovnoměrně (každému uděláte monokl na levém oku), tak to ještě neznamená, že bít lidi je správné, že to smíte dělat (hlavně když to je rovnoměrné).
Navíc co znamená rovnoměrně?
Celník neplatí daně žádné (naopak z nich žije). Tonda zaplatí na daních 3000, ale 4000 dostane zpět třeba na nějaké dotaci. Lojza zaplatí na daních 20 tisíc. Kde je ta rovnoměrnost? Kdo a jakým právem určí, že to bude procentem z příjmu? Ta většina, která má příjem podprůměrný? Sorryjako!

Mám právo jít k sousedovi Frantovi a sebrat mu část jeho příjmu se slovy "hele, ty bereš nějak moc, naval"?
No nemám!
Tak jak toto neexistující právo mohu delegovat na poslance?

+30
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

František Cecvárek | 15. 10. 2018 09:09

Článek hraje na city. Jak si zlí úředníci dovolili kontrolovat svatby. Ale pravdou je, že ze svatebních hostin se krátí přiznané tržby dramaticky. Co tedy autor kromě napadání navrhuje? Nějaké jine opatření, nebo ponechani minulého stavu? Odpuštění daní je přeci na úkor nas všech. Vezměte si, ze FU ví, že se subjekt pořádá jednu svatbu za druhou a současně chodí odvody, jako kdyby byly dvě do měsíce. Je dobře, že úředníci dělají svou práci. Pojďme klidně kritizovat postup a navrhnout jiný, ale nemlaťme prknem o vodu.

Byt jen kritik nestačí, je treba byt konstruktivní, a to autorovi článku zoufale chybí. Takových článků vytvářejících poze nenávist na základě jednostranného pohledu je na internetu zadarmo kornout.

-31
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK