Bitcoin je ukázková bublina

Jan Traxler
Jan Traxler | 21. 11. 2017 | 113 komentářů | 60 698
alternativní měnybitcoininvesticekryptoměnyspekulacezlato

Cena bitcoinu od začátku roku stoupla na sedminásobek. Společností se šíří bitcoinmánie. Ale bitcoin nemá reálnou hodnotu a nebude mít ani dlouhou budoucnost. Bublina brzy splaskne.

Bitcoin je ukázková bublina

Poptávka po kryptoměnách žene jejich ceny strmě nahoru. Cena jednoho bitcoinu vyjádřená v amerických dolarech od začátku roku stoupla na sedminásobek. Problém je, že poptávka po kryptoměnách nemá nic společného s jejich reálným využitím, prakticky všichni je kupují čistě jako spekulaci, na které chtějí zbohatnout, nikoliv jako transakční měnu.

Jinými slovy cena roste, dokud všichni věří, že cena poroste, a nakupují, čímž tlačí cenu nahoru. Žádná reálná hodnota za tím není. Dokonalá ukázka bubliny. Jakmile převáží počet lidí, kteří už v další růst ceny věřit nebudou, bublina praskne.

Vývoj ceny bitcoinu v USD za poslední rok

Zdroj: Yahoo! Finance

Bitcoin, kam se podíváš

Připomíná to situaci se zlatem v roce 2011. Od roku 2005 cena zlata stoupla na čtyřnásobek. Každý druhý reklamní banner na finančních i nefinančních webech lákal na nákup zlata. Pojišťováci začali místo pojistek a stavebního spoření prodávat lidem „spoření do zlata“. A mezi analytiky investičních bank létaly vzduchem odhady dalšího růstu ceny: dva tisíce dolarů, tři tisíce dolarů, pět tisíc dolarů, deset tisíc dolarů. Skoro jako na dražbě: Kdo předpoví víc, vážení?

A pak se cena zlata propadla o 35 procent, z 1800 dolarů na zhruba 1200 dolarů za trojskou unci.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat:

Tím nechci bitcoin přirovnávat ke zlatu. Zlato je na rozdíl od bitcoinu hmotné aktivum, které se jako dlouhodobý uchovatel hodnoty a univerzální platidlo používá tisíce let. Tuto paralelu uvádím pouze jako ilustraci, dnešní bitcoinová mánie v mnohém připomíná zlatou horečku před šesti lety, ale podobně třeba třeštění kolem akcií internetových společností na konci devadesátých let minulého století.

Když ráno otevřu mail pět z deseti spamů se týká bitcoinu. Pročítám si investiční newslettery, a kdo by to byl řekl, skoro všichni píšou o bitcoinu, ethereu a dalších kryptoměnách. Jakou mají budoucnost a že to prý je teprve začátek, že vlak se ještě pořádně nerozjel, že kdo chce vydělat, má pořád ještě úžasnou příležitost. A mezi tím létají cifry deset tisíc dolarů, padesát tisíc dolarů, sto tisíc dolarů...

Chci si přečíst zprávy a vyskočí na mě banner s bitcoinem. Podívám se na ekonomickou rubriku a hned druhý titulek zní KVÍZ: Troufáte si na zkoušku z kryptoměn? Otestujte své znalosti. Vypnu počítač a jdu na schůzku s klientem. Jeho první otázka zní: „Co si myslíte o bitcoinu? Má smysl ho ještě kupovat? Škoda, že jsem ho nekoupil před rokem. Já věděl, že to je dobrá investice.“

Ne, bitcoin není investice, ale čistokrevná spekulace. S investováním nemá nic společného. Bitcoin je jen hra, podobně jako dostihy a sázky nebo ruleta. To si můžu rovnou jít vsadit, jestli Federer vyhraje turnaj mistrů. Radši pak budu s napětím sledovat tenis, tam je aspoň na co se dívat, lepší než tupě zírat na technický graf vývoje ceny bitcoinu.

Víte, že lidé na internetu poslední měsíc zhruba třikrát častěji vyhledávají cenu bitcoinu než cenu zlata? Výraz „bitcoin“ je dnes do vyhledávače Google zadáván dokonce častěji než dolar a z vyhledávače na nás následně vyskočí 203 milionů odkazů na stránky o bitcoinu. To je pro srovnání šestkrát víc stránek než na dotaz „S&P 500“ (S&P 500 je akciový index sestavený z pětistovky největších amerických firem obchodovaných na burze v New Yorku).

Relativní četnost vyhledávání ceny bitcoinu, zlata a indexu S&P 500 za poslední rok

Zdroj: Google Trends

Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management

Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Zastánce dlouhodobých strategií s value přístupem. Preferuje investice, které generují pravidelný výnos a jejich hodnota dlouhodobě roste, tedy zejména kvalitní nemovitosti a dividendové akcie. Všechny jeho publikace najdete na www.finez.cz.

Kontakt: jan.traxler@finez.cz

Investiční seriál na Finez.cz

Nový seriál Fond-show představuje vybrané investiční fondy – od nejznámějších jmen přes speciální méně známé fondy až po některé fondy kvalifikovaných investorů:

 

Rozdíl mezi investicí a spekulací

Bitcoin je klasickou ukázkou toho, jak často zaměňujeme investování a hazard. Většina lidí si slovo investování automaticky spojí s hazardem, s blikajícími čísly někde na monitoru a překřikujícími se makléři na burze.

Pro mnoho lidí znamená investování přesouvat peníze z hromádky na hromádku, něco levně koupit a draze prodat a na tom zbohatnout. Tomu se ovšem říká spekulace a je to hazardní hra jako každá jiná. Možná bychom před takovými spekulacemi měli také říkat: "Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!“ A já bych ještě dodával: „A musíte počítat s tím, že proděláte kalhoty.“

Naproti tomu investováním se myslí použití kapitálu na nákup dlouhodobých statků, které mají generovat budoucí výnosy. Můžeme kapitál sami použít na nákup půdy, nemovitosti, výrobních zařízení a podobně, nebo ho poskytnout za sjednaný úrok či podíl na zisku třetí osobě. Ale ve finále kapitál musí někde sloužit, aby mohl generovat výnos. Tomu se říká investice.

Kdo che hrát hazardní hry a zkoušet rychle zbohatnout, může jít do kasina nebo na poslední chvíli ještě spekulovat na další růst ceny bitcoinu. Kdo chce investovat, ten si raději koupí slepici, která snáší vajíčka.

Všechno je jinak

Bitcoin zemřel 15. prosince 2010. Měl za sebou dvě nedožitá léta. Zemřel na zacyklenou negativní zpětnou vazbu – každý chtěl bitcoiny jenom držet, nikoli utrácet.

Tak praví první bitcoinový nekrolog. Další nekrology shromažďují stránky 99bitcoins.com. Z omylů těch, kdo si myslí, že bitcoin každým dnem musí zaniknout, lze vyvodit nejčastější nedorozumění ohledně povahy a smyslu kryptoměn.

Josef Tětek: Bitcoin je mrtev. Po sto devatenácté

Autor článku

Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management. Založil investiční fond Otakar. Je odborným garantem portálů Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz. Investičnímu poradenství se aktivně věnuje od roku 2004. Patří mezi průkopníky placeného poradenství formou odměny ze zisku. Zaměřuje se na privátní klientelu, ale radí také několika církevním organizacím a nadacím. Je ženatý a má dvě děti. Ve volném čase hraje stolní tenis, do práce jezdí nejraději na kole a miluje horskou turistiku.