Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Krypto 11: Perné léto

Ačkoli seriál Krypto si vzal přes léto dovolenou, ve světě kryptoměn se okurková sezóna ani zdaleka nekonala. Pojďme si nyní zrekapitulovat, co se v horkých dnech událo.

Hydra přišla o další hlavy

Hned na začátku července došlo k mezinárodnímu zátahu na největší darknetová tržiště. Nejdřív v Thajsku zadrželi provozovatele největšího dosavadního tržiště Alpha Bay, Kanaďan Alexandera Cazese. Po několika dnech byl ve vazbě nalezen oběšený. Část uživatelů zavřeného dark marketu se přesunula na další velké tržiště Hansa Market – to už ale v té době už několik týdnů v tichosti provozovaly holandské orgány, kterým posloužilo jako past, která zanedlouho sklapla nad důvěřivými obchodníky a jejich klienty.

Černá tržiště jako taková samozřejmě ani po těchto zátazích nezmizí. V současnosti je jich v provozu 33 a mají čím dál větší motivaci poskytnout svým uživatelům anonymitu.

S  vývojem kolem černých trhů patrně souvisí i vysoký růst hodnoty anonymní kryptoměny Monero. Na začátku roku stála 13,50 dolaru za kus, nyní se obchoduje okolo 100 dolarů (s letním maximem okolo 150 dolarů).

Hydra darknetových tržišť přišla o další dvě hlavy; už nyní rostou nové, které budou zase o něco obezřetnější.

Konec BTC-e

Aby toho letního zavírání nebylo málo, koncem července nečekaně přestala fungovat jedna z nejstarších bitcoinových burz BTC-e. Už delší dobu se spekulovalo, že se aktivně podílí na praní špinavých peněz, zejména výdělků z ransomware, a v létě se domněnky potvrdily). Společně s ukončením provozu webových stránek burzy došlo k zatčení jejich provozovatele ruského původu Alexandra Vinnika, který v době zatčení trávil rodinnou dovolenou v Řecku.

Je zajímavé porovnat v čase, jak velký dopad měly problémy a konce velkých burz na cenu bitcoinu. Pád Mt. Gox, ve své době naprosto dominantní burzy, způsobil v roce 2013 okamžitý propad ceny o desítky procent a několikaletý sestupný trend; loňský hack burzy Bitfinex srazil cenu o 15 % na dobu dvou měsíců; a konec burzy BTC-e není na cenovém grafu z letošního léta vůbec znát. 

Během několika málo let totiž došlo k razantnímu vzestupu počtu bitcoinových burz a žádná už není tak dominantní, aby svými problémy zásadně ohrozila celý ekosystém. Dokonce i zmiňovaná burza Bitfinex byla schopna svůj hack přežít, uživatele během několika měsíců odškodnit a nyní je největší bitcoinovou burzou světa – přesto však má podíl pouhých 15 procent z objemu globálních bitcoinových obchodů. 

Vznik Bitcoin cash

Dne 1. 8. se potvrdily dřívější obavy o možném rozdvojení bitcoinové sítě. Následkem neshody části bitcoinové komunity na aktivaci technického řešení SegWit došlo k odštěpení nového altcoinu Bitcoin Cash. Tento „nový bitcoin“ je dle svých zastánců věrný původní myšlence Satoshiho Nakamota, a to ve smyslu, že škálování v propustnosti transakcí řeší pomocí navyšování velikosti bloků, nikoli formou mimoblockchainových platebních kanálů, jejichž implementace se nyní očekává v původní bitcoinové síti.

Navzdory předpovědím rozštěpení bitcoinu na dvě nekompatibilní měny nepřineslo propad v ceně bitcoinu; samotný bitcoin zažil během srpna cenovou rally z 2700 USD až na historické maximum 4950 USD, cena Bitcoin Cash se prozatím pohybuje mezi 400 a 700 dolary. Na trhu tak převážila značná úleva z vyvrcholení dlouholeté debaty o škálování a optimismus z budoucích technologických řešení, které aktivace SegWitu umožňuje.  

Čtení na zbytek léta

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

Téma čísla: Sex v roce 2020

Chceme to jako máma s tátou (tenkrát)? Statistiky tvrdí, že mladí dnes mají míň sexu. Možná ale jen za sex nepovažují všecko, co jejich rodiče (tenkrát). Analýza Vojtěcha Pišla.

Monika Veselíková se ptá, jak lockdowny poznamenaly reálný sexbyznys v českých ulicích i privátech.

Michal Kašpárek o apkách, které z vás udělají pornstar samostatně výdělečně činnou.

Matouš Hrdina popisuje přeměnu Tinderu z aplikace, kde se rande domlouvá, na platformu, kde se rande děje.

Jak filmy zteplaly. Kamil Fila a story hollywoodského comingoutu.


Čínský FUD srazil cenu o 40 procent

Posuňme se na časové ose do září, kdy kryptoměnovou rally ukončila studená sprcha. Na počátku září přišel ze strany čínských regulátorů zákaz ICOs – Initial Coin Offerings, nového typu fundraisingu, který v posledních měsících umožňoval drobným investorům z celého světa podílet se na vzniku technologických startupů, které zpravidla využívají technologii blockchainu. V následujících týdnech začaly na sociálních sítích Reddit a Twitter prosakovat zprávy o tom, že Čína brzy zakáže veškeré obchodování s kryptoměnami. Ve světě kryptoměn nastal čas FUD – Fear, Uncertainty, Doubt. Strach, nejistota a pochybnosti nastartovaly pokles ceny bitcoinu (a v návaznosti i ceny většiny altcoinů). Prozatím se zdá, že vyvrcholení přišlo 15. září, kdy se obavy potvrdily – všechny čínské kryptoměnové burzy budou do konce října uzavřeny. Cena bitcoinu se během krátkého okamžiku propadla o dalších dvacet procent; celkově došlo od historického maxima k propadu o 40 procent, a to v rozmezí pouhých dvou týdnů. Zároveň však byla na trhu znát citelná úleva z vyjasnění situace a cena se krátce po zveřejnění zpráv vyhoupla zase o 20 procent nahoru.

Letní události v cenovém grafu. Zdroj: Coindesk.com, autor

Ačkoli některá média po zveřejnění čínských zpráv prorokovala bitcoinu brzkou zkázu, realita je taková, že Čína hrála v objemu obchodů s kryptoměnami už několik měsíců druhé housle. Zatímco mezi lety 2014 a 2016 byly objemy na čínských burzách naprosto dominantní (pravděpodobně i značně zkreslené vlivem možnosti obchodovat bez poplatků), během tohoto roku začaly na významu získávat burzy z Japonska a Jižní Koreje, kde je regulatorní prostředí tomuto odvětví příznivě nakloněno.

Není tedy velké překvapení, že už několik dní po zveřejnění špatných zpráv z Číny se z Japonska stává země s největším podílem na obchodování s kryptoměnami.

Podíl měnových párů na světovém obchodu s bitcoiny. Zdroj: coindesk.com

Co nás čeká na podzim?

Ani se sychravými dny nezavládne ve světě kryptoměn volnější tempo. V listopadu by mělo přijít navýšení limitu bitcoinového bloku na dva MB, v rámci jarní dohody zvané SegWit 2x – podle této dohody bitcoinoví těžaři svolili k aktivaci SegWit výměnou za budoucí zvýšení velikosti bloku. Nový bitcoinový klient Bitcoin Core 0.15.0 ale toto navýšení limitu nepodporuje, vývojáři jádra byli proti této dohodě od samého počátku. Je tedy možné, že v listopadu dojde opět k rozštěpení a vzniku dalšího altcoinu tvářícího se jako „pravý bitcoin“. Stejně jako v případě odštěpení Bitcoin Cash, ani tentokrát nemusí mít uživatelé o své bitcoiny strach. Přinejhorším budou mít vedle svých dosavadních prostředků i coiny na blockchainu nového altcoinu.

Velmi pozitivní zprávou pak je, že po vyřešení otázek ohledně Segwit 2x bude v bitcoinové síti implementován projekt RSK, který potenciálně umožní práci s chytrými kontrakty, jak je známe z platformy Ethereum.

Josef Tětek

Josef Tětek

Josef je ekonom, kryptoměnový analytik a publicista. Momentálně pracuje na projektech v oblasti decentralizovaných financí (DeFi) ve vývojářské společnosti TopMonks. Je spoluautorem podcastu Kryptokec. Články v angličtině... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 7 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 20. 9. 2017 10:46

Otázka je, co bude dále v Číně.
Buď po nějakém čase burzy zase otevřou, jen budou podléhat nějakému dozoru politbyra. Nebo neotevřou - a Číňané budou hledat jiné cesty, jak se dostat k bitcoinu, jak obejít komunistické kapitálové kontroly.
Respektive oni tu cestu (alespoň někteří) budou hledat tak jako tak, protože předpokládám, že licencované a regulaci podléhající burzy budou muset kapitálové kontroly alespoň do nějaké úrovně respektovat.
Lidé, kteří tedy chtějí z Číny vyvést/zachránit svoje peníze, investovat je v zahraničí, atd... stejně budou hledat cestu někde okolo regulací.

Například budu bitcoiny kupovat za juany přímo od čínských těžařů, případně přes prostředníky-veksláky, zřejmě s podporou nějakých anonymních fór a komunikátorů.

Ovšem je možné, že reakcí politbyra bude i zákaz samotné těžby. Pak by Číňanané toužící po úniku z náručí velkého bratra měli situaci o dost ztíženou. Možná by zůstala cesta přes Hong Kong a podobně.
Ale jak už píše Josef, v obratu burz dělá Čína pouze 10%. V těžbě však má podíl daleko vyšší, dominantní.
Co by se tedy stalo, kdyby byla v ČLR těžba ze dne na den zakázána?
No jednak by ten zákaz asi každý nerespektoval. Zejména menší těžaři. Je jednodušší těžit potajmu, než potajmu provozovat burzu (napojenou na oficiální finanční systém a transakce).
Ale i kdyby zákaz zabral, bitcoinovou síť by to vlastně ovlivnilo spíše pozitivně - přeci prakticky největší mantrou kritiků bitcoinu je to, že existuje čínská dominance a že tak vlastně nejde hovořit o nezávislosti bitcoinu. No a teď by se Čína té dominance dobrovolně vzdala. Možné to je. Ale pro ostatní svět to je spíše pozitivum - najednou by se vyplatilo těžit více ve zbytku světa.

Zákazy jsou důkazem toho, že establishment již bitcoin musí brát vážně (kdo by to před pár lety hádal - zdejší levonepřejníci jistě ně). A důkazem toho, že establishment má důvod se bát - třeba toho, že při příchodu další krize (kolabující banky) a při zavedení následných vládních opatření (záchrany bank z peněz vkladatelů, vypnuté bankomaty, záporné úroky na účtech, masivní tisk peněz, ...). Bublinózní přepákovaný a předlužený stav čínské ekonomiky zkrátka přiměl politbyro konat.

+12
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK