V Jižní Koreji se stalo něco, co si v našich zeměpisných délkách můžeme asi jen těžko představit. Ve čtvrtek tamní nejvyšší soud zrušil zákon proti cizoložství. Ten v Jižní Koreji platil už od roku 1953 a ve zdraví přežil i sexuální revoluci. I dnes je jihokorejská společnost s rozhodnutím soudu spíš nespokojená. S trestáním nevěry – horní sazba byly až dva roky natvrdo – souhlasilo podle tamního průzkumu 60 procent žen a 63 procent mužů.
Zákon měl původně pomáhat zejména ženám, finančně zcela závislým na svých mužích. V někdejší silně patriarchální Koreji neměla manželka příliš mnoho možností, jak na manželovy zálety reagovat. Smysl zákona byl tedy víc ekonomický, jeho účelem nebylo viníka trestat, ale spíš chránit oběť, můžeme-li použít taková slova.
A svůj účel zřejmě zákon plnil. Loni bylo zaznamenáno 892 žalob, do vězení ale nikdo nešel. Všechny spory se řešily mimosoudním finančním vyrovnáním.
Nebývalo to tak ale vždycky. Od roku 1985 bylo pro nevěru obžalováno 53 000 Korejců a celkem 35 000 nevěrníků šlo „bručet“. Reálná hrozba tedy pořád existovala. A snad proto mělo rozhodnutí soudu takový razantní dopad na finančních trzích: zprudka totiž vystřelily vzhůru akcie společnosti Unidus Corp. Co má společného s nevěrou? Jednoduchá věc. Unidus Corp je jedním z největších výrobců prezervativů v Koreji. Akcie firmy za čtvrtek posílily o 15 procent a dosáhly tak limitu maximálního denního růstu korejské burzy. Alespoň akcionáři společnosti tedy mají určitě z rozhodnutí soudu radost.
