Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Budoucnost Evropy závisí na Španělsku (I): Irský výkop

Gonzalo Lira
Gonzalo Lira | 30. 11. 2010 | 2 824

Na jaře se v krizi ocitlo Řecko, minulý týden Irsko a další na řadě bude Portugalsko. Všechno ale závisí na Španělsku, kterému tihle bankrotáři nesahají ani po kotníky. Jen pro srovnání: podle statistiky MMF z roku 2009 činí hrubý domácí produkt Řecka 331 miliard dolarů, Irska 221 miliard a Portugalska 233 miliard. HDP Španělska však v roce 2009 "vyprodukovalo" 1,468 bilionu dolarů. Zhruba dvakrát tolik, co Řecko, Irsko a Portugalsko dohromady a téměř polovinu hrubého domácího produktu Německa. Více v prvním dílu dvoudílného seriálu.

Budoucnost Evropy závisí na Španělsku (I): Irský výkop

Bude to právě pád Španělska, co odstartuje konec eura a možná i celé unie. Španělské spready se přitom zatím tváří nenápadně. Asi jako vrah mezi figuranty během identifikace. Všichni si totiž lámou hlavu s Irskem...

Irsko začalo mít problémy s eurobondovými trhy poté, co německá kancléřka Angela Merkelová pronesla několik nepříliš chytrých poznámek o tom, že držitelé irských dluhopisů potřebují nový „sestřih“. Dluhopisové trhy se zjančily a spready se začaly rozevírat. Byl to další klasický „Týden panického strachu“.

Evropská unie pak ve spolupráci s Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem sestavila záchranný balíček. Jenže Irové ho odmítli, poněvadž si uvědomili, že by se výměnou za něj museli vzdát části své tvrdě vydřené suverenity. Museli by seškrtat vládní výdaje, přistoupit k „úsporným reformám“ a pravděpodobně i zvýšit svou drahocennou sazbu korporátní daně z příjmu – v současnosti 12,5 % – která byla v minulém desetiletí jejich hlavní vábničkou na investory. Ovšem irský kolaps na dluhopisových trzích nabíral na obrátkách... Až konečně jedenadvacátého listopadu, v neděli večer a po týdnu váhání, irský premiér Brian Cowen oficiálně požádal Evropskou unii o pomoc.

Proč jsou vlastně dluhopisové trhy tak důležité? Odpověď je jednoduchá! Protože Irsko hospodaří s deficity, musí prodávat dluhopisy – tedy půjčovat si peníze – aby mělo díru v rozpočtu čím zalepit. Ztratí-li však dluhopisové trhy víru ve schopnost Irů půjčené peníze vrátit, pak cena irských dluhopisů klesne a výnos z nich se naopak zvýší. Jinými slovy budou Irové muset platit svým věřitelům víc. A čím víc budou platit za půjčky, tím větší budou mít deficit, až se nakonec propracují k deficitu, na který už žádná půjčka nestačí – přijdou na buben. A právě to se, zjednodušeně řečeno, děje v Irsku právě teď.

Kolosálně zprasený balíček

Evropští představitelé ovšem, stejně jako v případě Řecka, pomocný balíček Irsku kolosálně zprasili. Ukázalo se, že místo aby trio EU/ECB/MMF poskládalo podrobný souhrn konkrétních opatření, která by Irsko mohlo zavést rychle a bez otálení, a znovu si tak získat důvěru trhů, přišlo jen s povrchním rámcovým plánem. A co onen slavný záchranný fond eurozóny, ptáte se? Ten ještě není ani plně zafinancovaný!

A tak trhy v pondělí slavily – Irsko je zachráněno! Krize odvrácena! – ale hned v úterý byly znovu psychicky na dně, když vyšlo najevo, jak jsou evropští představitelé nepřipravení. Jejich „záchranný balíček“ je eufemisticky řečeno skromný na detaily. Jeho oznámení navíc v Irsku rozpoutalo politickou bouři. Cowenovi koaliční partneři, Strana zelených, vystoupili z vlády a v lednu se budou konat předčasné volby. A i z Cowenovy vlastní strany se ozývá volání po premiérově rezignaci.

To už je opravdu vážné. A jak na to zareagoval MMF? Inu, MMF s přímo famózní politickou necitlivostí vyslal jasný signál, že Irsko bude muset škemrat, pokud bude chtít vytáhnout z kaše. John Lipsky, namyšlený hlavoun z MMF, řekl agentuře Reuters, že: „Naše práce zde v Irsku je technická, nikoli politická.“ Jinými slovy MMF nehodlá s Irskem vyjednávat. Hodlá mu diktovat. Ještě jinými slovy MMF v podstatě říká: Na kolena a pěkně poprosit, zmetci zrzaví! Skutečně efektivní vyřešení irského problému tedy zřejmě ještě nějakou chvíli potrvá, pokud k němu vůbec dojde. A bude to zřejmě stejná komedie jako v případě jarního řeckého bailoutu – polovičatá opatření, zpěčování, „upravená“ čísla, až nakonec Evropa nalije do Irska jednou tolik peněz, než plánovala. Film, který se teď odehrává v Dublinu, by se mohl jmenovat Na řecký způsob, část II: Irsko!

Epidemie na obzoru

A aby toho nebylo málo, celé to politicko-ekonomické divadlo nezastavilo to, čeho se EU a ECB bojí ze všeho nejvíc: Epidemii! Všechny menší, slabší evropské ekonomiky v eurozóně jsou s Irskem na stejné lodi – všechny jsou stejně insolventní. Nejde jen o PIIGS – Portugalsko, Irsko, Itálii, Řecko a Španělsko – ale také o Belgii, možná dokonce i Francii, pokud se odvážíme podívat se na relevantní čísla.

Právě teď se epidemie přelévá do Portugalska, dalšího slabého článku evropského řetězu. Výnos z portugalského dluhu se minulé úterý zvedl o 50 bazických bodů, na 4,328 % nad německé bundy (10leté) – a to i přesto, že portugalská vláda v říjnu zavedla už druhý reformní balíček. První byly vládní škrty v květnu. Trhy jim ale neuvěřily. Hlavně proto, že Portugalci mají ohromný fiskální deficit – 9,4 % HDP. Trhy prostě nevěří, že Portugalsko vyjde z nadcházející krize bez ztráty kytičky. Stejně jako Řecko a stejně jako Irsko, i Portugalsko je na odpis. O třech rozpočtových bombách už tedy trhy jasno mají, mohou se tedy soustředit na nevybuchlou atomovku: Španělsko.

Pokračování najdete zde.

Pro Finmag přeložil Aleš Drobek.

Anglický origiál byl publikován na blogu http://gonzalo­lira.blogspot­.com/.

Foto: profimedia.cz

Autor článku

Gonzalo Lira

Gonzalo Lira

Vyrůstal v New Yorku, Miami a Guayaquilu, nyní žije v Santiago de Chile. Je autorem několika novel a experimentální prózy, zabývá se rovněž filmovou režií a produkcí. Od loňského roku publikuje analýzy na ekonomickém blogu ZeroHedge, Seeking Alpha, či Business Insider.