Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Banky konečně jinak

Kritik, potížista či pan poplatek. Hlavně ta poslední přezdívka mě baví. Musím ale přiznat, že se postupně pohled bank na moje aktivity mění. A mění se i trh. Na konci listopadu na něj vstoupila nová banka. A zdá se, že by mohla moji kritiku poplatkové politiky bank působících u nás poněkud otupit. I přesto, že si pomalu zvykám na přezdívky shora uvedené, jsem tomu upřímně rád.

Na konci listopadu vstoupila na český trh mBank. Banka působící v Polsku (internetová odnož BRE Bank), jejím majoritním vlastníkem je německá Commerzbank. A vypadá to, že se klienti mají na co těšit. mBank chce navázat na úspěch, který má v Polsku se svým konceptem banky, jež si neúčtuje poplatky za základní bankovní služby.

POPLATKY: SAMÉ NULY
První čeští klienti si už u mBank založili účet a hned se tak mohli přesvědčit, že služby, za které se doposud u nás platilo, platí a zřejmě bude platit, jsou v nové bance opravdu zdarma. A tak jsem neodolal a šel se podívat do nově otevřeného centra na Vinohradech. První, o co jsem samozřejmě požádal, byl sazebník bankovních poplatků. A ihned jsem se jal studovat tuto červenou brožurku.

Nejprve osobní účet (mKONTO). Zřízení, vedení, zrušení účtu 0 Kč (slovy nula), veškerý bezhotovostní platební styk nula 0 Kč (ovládaný přes internet). Pokud si klient bude chtít ovládat transakce přes operátorky mLinky, budou ho jednotlivé operace stát 12 Kč. Elektronické výpisy 0 Kč.

Výpis z účtu v papírové podobě 25 Kč. Vydání platební karty (VISA CLASSIC), roční poplatek za kartu 0 Kč. První tři výběry z bankomatů v ČR 0 Kč, a to i přesto, že mBank nemá vlastní síť bankomatů. Čtvrtý a každý další výběr už ale bude za 19 Kč. Výběry z bankomatů v zahraničí 0 Kč bez omezení (!).

SPOŘENÍ: TŘI PROCENTA
Spořící účet eMAX má také zajímavé parametry. Zřízení, vedení či zrušení účtu 0 Kč, bezhotovostní platební styk 0 Kč a úroková sazba 3% p.a. Peníze přitom může klient kdykoli vybrat a úrok je garantovaný bez ohledu na výši vkladu.

To u nabídky hypotéky vás ihned příjemně zarazí, že poskytnutí úvěru (vyřízení) je zdarma (dnes se zpravidla platí 0,8% z půjčené částky) a správa hypotéky, stejně jako vedení úvěrového účtu je také za 0. Věc na české poměry nevídaná. Všichni, kdo mají hypotéku, se každý měsíc rozčilují, že musí neustále platit oněch cca 150 Kč za vedení účtu i přesto, že na účtu dochází pravidelně pouze a jen k jedné operaci. Mimochodem nulou je ohodnoceno i předčasné splacení hypotéky.

VYDRŽÍ TO?
Nabídka bankovních služeb mBank je zatím jen základní. Obchodní model mBank funguje na principu minima nákladů a ovládání veškerých operací přes internet. Banka počítá s tím, že počet poboček bude po celé ČR do konce roku 2008 jen kolem patnácti.

Co k tomu dodat? Stačí dvě slova – no konečně. Uvidíme, jak se bude nabídka banky vyvíjet do budoucna. Doufám, že mBank tento svůj záměr neopustí. Za druhé, že to bankovní klienty nakopne a rozhýbe se konzervativní český trh. A za třetí, že se k této bance postupně připojí i jiné banky. Pokud mBank přinutí konkurenty zlevnit své služby, oceníme to zajisté všichni.

Autor je provozovatelem serveru bankovnipoplatky.com

Další články o bankách

Patrik Nacher

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK