Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Hadr do ruky!

Je milé, kolik progresivních mužů sdílí feministické statusy a memy. K umývání záchodů a péči o nemohoucí příbuzné už, doufejme, zbývá jen kousek.

Zdroj: Shutterstock

V našem kraji se vyskytují, pominu-li provařené vnímání feminismu jako hnutí neholených mužatek, dva zajímavé úkazy: kryptofeminismus a plážový feminismus. Tak jsem si je soukromě pojmenovala já. Ten první je postojem žen využívajících všech výdobytků feminismu posledních sta let – práv volit, studovat nebo se relativně svobodně rozhodovat o svém těle a sexualitě. Ale prostě: „rády pečou“ nebo „jsou rády oporou“, takže se ideologií zabývat nechtějí. „Své tělo občas objektivizuji, protože mě to baví,“ napsala v nedávné úvaze Proč nejsem feministkou spisovatelka Bianca Bellová, která by v roce 1918 mohla volit maximálně látku na ples, nikoli poslance. O tom ale potom nebo spíš nikdy.

Zdroj: Shutterstock

Novinářská cena 2019

Sloupky Zuzany Fuksové vycházejí pravidelně v tištěném Finmagu, tenhle byl součástí loňského srpnového čísla. A teď si vysloužil nominaci na Novinářskou cenu v kategorii Nejlepší komentář. Nepravidelně Zuzana píše také pro Heroine.cz.

Není to jediné želízko Finmagu v ohni Novinářských cen, na Nejlepší rozhovor je nominované povídání Ondřeje Sliše a Jakuba Jetmara s filozofkou Terezou Matějčkovou.

Předloni byl na Nejlepší rozhovor nominovaný rozhovor Michala Kašpárka s Andrejem Babišem, loni Petra Dlouhá vyhrála v kategorii Solution Journalism s textem Pomůžu ti zažít slast o sexuální asistentci pro postižené.

Novinářské ceny 2019 se vyhlašují ve středu 17. června.

Druhou specialitou, postihující spíš muže, je plážový feminismus. Přesvědčení o rovných příležitostech žen a mužů – dokud nedojde na dělbu rutinních mrzutostí, jako je třeba úklid. Těší mě, že se britský herec Benedict Cumberbatch fotí v triku s nápisem Takhle vypadá feminist(k)a, něco mu tam ale chybí: záchodová štětka, odžmolkovávač na svetry, bažant pro nemocného tátu. Vyberte si.

1, 2, 3, 4

První vlně feminismu šlo o zjednání základní zákonné rovnosti, druhé o narovnání přetrvávajících nespravedlností. Třetí vlna feminismus rozbila na tucet směrů v závislosti na rase, věku, sexuálním zaměření, politických sympatiích a tak dále.

Čtvrtá vlna je tu s námi. Její mediálně nejsilnější témata jako chválu tělesné diverzity nebo sexuální obtěžování nechci zlehčovat. Ale v situaci, kdy česká žena vydělá v průměru o 20 procent méně než její manža, je i pro další Evropanky stále palčivější řešení praktikálií – platit za chleba stejným množstvím odpracovaného času jako někdo ověšený šulínkem.

Nejedná se samozřejmě o úplný seznam ženskoprávní agendy, to by byl sloupek dlouhý jako příspěvek Evy Holubové na Instagramu.

Jsme připraveny

O jaké oblasti ženských práv se ale diskutuje jen zřídka? O péči o kuchyň, koberce, kindoše a příbuzné na vozíku. Víceprácemi v domácnosti a péčí o bližní stráví podle organizace Actionaid International ženy celého světa v průměru 23 let života. To je počet let, která strávil Kajínek ve vězení, a doba, za kterou se brněnský hotel Holiday Inn dočkal miliontého návštěvníka.

Proto předpokládám, že tématem páté vlny feminismu bude aspoň v evropském kontextu vytažení ruky ze záchoda, respektive její částečný odpočinek. A další uchazeči o titul Gendermana roku se nebudou na sociální sítě fotit s knihou od Simone de Beauvoir, ale v pohroužení do čištění vany tekutým pískem. Praktický feminismus teď visí na mužích, kteří mají šanci ho svým manželínám předvést ne jako mystickou nauku, ale jako každodenní obcování s mopem a savem. Ženy už na to jsou připraveny.

Finmag v novém!

Finamg předplatné

Život si najde cestičku. Téma nového Finmagu: adaptace. Michal Kašpárek zkoumá, co nás naučily průšvihy: budovat kanalizace, šetřit benzinem nebo respektovat homosexuály.

Matouš Hrdina píše o tom, jak virus zauzloval zásobovací řetězce. Dokážeme se zbavit závislostí na Číně? Můžeme řídit dodávky zboží tak, aby mírně vyšší poptávka neznamenala hned prázdné regály?

Petr Preclík podává zprávu o tom, jak si lidé dokážou poradit v zemi, kde není spoleh vůbec na nic. V Zimbabwe mají dva miliony lidí ze čtrnácti milionů bankovní účet. Sedm milionů jich ale platí mobilem.

Zuzana  Fuksová

Zuzana Fuksová

Vystudovala sociální práci a nedostudovala germanistiku. V roce 2006 založila s Adélou Elbel skupinu Čokovoko.  Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 50 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Robert Antonio | 15. 6. 2020 09:57

Vzbuďte mne, až bude součástí šedesátéosmé vlny feminismu zrušení SJM, každý manžel si bude platit své věci, a o společné výdaje se šábnou napůl. Dokud muži vydělávají více*, ale zároveň i více přispívají na chod společné domácnosti, jsou řeči o neplacených domácích pracech jen neopodstatněné kňů.

* Jo, muži vydělávají více, protože jsou ochotni pracovat více a v lépe placených oborech. Myslel jsem si, že tento mnohokrát dokázaný fakt, nebudu muset opakovat, ale jak čtu Fuksovou, tak ta lež o gender pay gapu má neuvěřitelně tuhý kořínek.

+12
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Robert Antonio | 21. 6. 2020 19:10

Ano. I poukázání na fakt může být argumentační faul.
Obecně argumenty ad hominem (a tím argumentace pohlavím protějška zcela jistě je) jsou obvykle fakticky pravdivé a přesto do diskuse nepatří.

-3
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK