Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Čtyřikrát Žižek a Peterson

Michal Kašpárek | 29. 4. 2019 | Vstoupit do diskuze – 6 komentářů

Kromě shrnutí a kritik dlouho očekávaného střetu dvou populárních intelektuálů nabízí tento výběr čtení i ponor do experimentální filozofie nebo historické klimatologie.

Čtyřikrát Žižek a Peterson

O „debatě století“ mezi Slavojem Žižekem a Jordanem B. Petersonem psali Petr Bittner a Martin Vrba („[D]ošlo k setkání socialisty a konzervativce, kteří si společně zanadávali na vyloučeného třetího, tedy liberála. Namísto dialogu mezi socialistou a konzervativcem se tedy možná měl odehrát spíše trialog, do něhož by byl přizván zástupce liberální linie. Teprve tehdy by si na své přišli jak milovníci vážných debat, tak i ti, kdo dychtivě očekávali brutální řež.“)

Ondřej Trhoň se ptal Joshuy Knobeho na jeho fascinující obor – experimentální filozofii.

A ještě jeden hezký název profese: historický klimatolog. „Hydrometeorologické údaje hledá třeba v dopisech nebo ekonomických pramenech z posledního tisíciletí a pomáhá skládat mozaiku změn klimatu v českých zemích.“

Apolena Rychlíková připravila pro Heroine medailony nejviditelnějších českých političek současnosti: první a druhý díl.

„Že je něco společenské tabu, může znamenat prostě to, že má jedna ze dvou stejně velkých skupin o fous lepší koordinaci.“ Opět duchaplný Scott Alexander mmj. o tom, proč ve veřejné debatě téměř chybí obhájci eugeniky, i když jí je téměř polovina společnosti nakloněná.

Jak se pracuje knihovníkům v době, kdy veřejné knihovny nahrazují denní stacionáře pro bezdomovce? Těžko.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 6 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Martin Brezina | 29. 4. 2019 10:36

Zejména z textu pana Bittnera si lze vzít příklad, jak nemá článek o jakémkoliv vypadat. O tom, co říkali Žižek a Peterson, se z něj nedovíme v podstatě nic, zato se dovíme, že je autor z Petersona traumatizovaný a že si pan Bittner myslí, že Petersonova sdělení nemají vědeckou relevanci. Škoda, že si Harvard a Toronto nenajaly jako řádného profesora místo Petersona pana Bittera, ten je přece schopen poznat vědeckost na první dobrou.

Problém (nejen české) levice je v tom, že je plná zneuznaných géniů, kteří sice vůbec neargumentují, ale zato s gustem nadávají na ty, co si myslí něco jiného. Kdyby jim došla elementární věc: že se nejvíc naučí od těch, se kterými nesouhlasí, ne od těch, co s myslí zhruba totéž, tak by se někam mohli posunout. Místo toho se točí v kruhu, a diví se, že svět jejich genialitu nerozpoznal.

+21
+
-