Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Norské fondy jsou potupné, České fondy absurdní

Michal Kašpárek | 13. 5. 2016 | Vstoupit do diskuze – 17 komentářů

Transparentní financování neziskovek je legitimní způsob diplomacie. Problém není, že to Norsko dělá, ale že se Česko nezmůže na podobnou propagaci svých zájmů.

Norské fondy jsou potupné, České fondy absurdní

Místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková zveřejnila na webu strany tabulku se všemi příjemci dotací z Norských fondů. „Ze seznamu je patrný jasný tlak na prosazování ideových záměrů,“ doplnila v krátkém komentáři.

„Norské fondy slouží i jako prostředek pro prosazování politických a ideologických cílů Norska podporou spřízněných českých nevládních organizací,“ rozvedl o dva dny později kritiku europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. A taky ji přitvrdil: „Podporou organizací sledujících politické cíle se Norsko vměšuje do vnitřních záležitostí Česka, což považuji za naprosto nepřípustné.“

Sametová diplomacie…

Chalánková i Zdechovský mají pravdu v tom, že skandinávské království prostřednictvím fondů, které českým žadatelům zatím poskytly zhruba čtyři miliardy korun, prosazuje své politické a ideologické cíle. Není to bůhvíjaký objev. Žádná vláda nebude utrácet za něco, čím by škodila svým zájmům. (Ačkoliv ani po osmi letech není zřejmé, k čemu Česku pomohla nebo měla pomoci kampaň Evropě to osladíme.)

S dovolením bych ale rozporoval tu nepřípustnost, a to i když nejsem fanda dotační ekonomiky:

Za prvé, Norské fondy neporušují žádný zákon. Dokonce naopak: klíčové oblasti norského působení v Česku se z velké části překrývají s hodnotami, ke kterým se hlásí rovnou preambule české Ústavy; je to třeba úcta k občanské společnosti, ochrana přírodního bohatství nebo prosazování rovnoprávnosti občanů.

Chápu, že konzervativní politiky dráždí třeba 952 188 korun pro on-line poradenství ženám pracujícím v sexbyznysu. Ani to ale není větší „vměšování do vnitřních záležitostí Česka“ než reklamy fastfoodů, které přece taky šíří „ideové záměry“, když propagují smrtelný hřích obžerství.

Anketa

Vadí vám aktivity Norských fondů v Česku?

Pokud Zdechovskému podobné aktivity Norských fondů přijdou nepřípustné, ať si jeho lidovečtí kolegové najdou v českém parlamentu dostatečnou podporu a propagaci tzv. „nestandardních“ vztahů prostě zakážou, tak jako to před sedmi lety udělali jejich konzervativní kolegové v Litvě. (Ti k tomu mimochodem rovnou přihodili i zákaz reklam na zmíněné fastfoody.) Rozhoupe se pravicový politik k omezení svobody slova a de facto i volného pohybu kapitálu, nebo se jen na oko předvádí před početnými hatery Norska?

Za druhé, Norské fondy jsou v éře hybridní války líbezně transparentním, šlo by říct až sametovým bojovým prostředkem. Důkaz podala sama Chalánková se svým seznamem. Jak dlouho by asi z ruské ambasády tahala podobně podrobný seznam proruských webů a kremlbotů?

Nebo by Norsko mělo svoje zájmy prosazovat podobným způsobem jako Spojené státy, zapsat Martina Konvičku na seznam teroristů a následně ho proměnit v masokostní moučku bezpilotním letadlem při rauchpauze na dvoře Jihočeské univerzity?

… na jakou Česko nemá

Neříkám ale, že bychom měli mít z působení Norských fondů v Česku radost. Je to přece potupné. Nezáleží, kolik gólů nasází nároďák Rusům, pokud v České republice pomáhá tolika penězi se zlepšováním postavení žen, podporou rodin autistů nebo ochranou užovek země, která má méně než polovinu obyvatel a tučňáka pasovaného na rytíře.

Žalostné je pak pomyšlení na založení obdobně štědrých „Českých fondů“. Je to sci-fi nejenom ekonomické, ale i myšlenkové. Které dobré zkušenosti a úspěšné pokusy může Česko vyvážet? Napadá mě hustá a dobře značená síť turistických tras. Dál nic.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 17 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Stanislav Brabec | 13. 5. 2016 19:04

Pokud by si za tyto peníze nekupovaly tuzemské státní orgány a zákony, a nefinancovaly nátlakové organizace, nebylo by si nač stěžovat. Jsou to koneckonců jejich peníze. A mají právo si s nimi dělat, co chtějí. Třeba je vyhodit oknem.

Jenže tomu tak není.


Čtení seznamu je neradostné. Ale alespoň víme, co dnes v dotačně-neziskovkářském byznysu letí.


Dovolil jsem si udělat malý souhrn:

Zdaleka nejvíce otevírá Norům peněženky změna klimatu. Lze ji podojit na desítky způsobů, a vyvařit na tom stovky milionů.

Překvapivě dobrým byznysem je gender a homosexualita ve všech podobách.

Romy postupně vytěsňují v dotačních titulech migranti a jejich přijímání. Dotační potenciál migrantů je mnohem větší. Řádově. Klíčová slova: „boj proti předsudkům, diskriminaci, rasismu, xenofobii“.

Boj proti korupci je také docela výnosný.

Zvířátka a kytičky také táhnou. Sice dotace na titul není příliš velká, ale zato druhů je obrovské množství. V tomto případě ale dotovaný nejspíš musí kvůli tomu vyrazit do terénu. Důležité je klíčové slovo „biodiverzita“ nebo alespoň „environmentální“. Pokud je použijete, dostanete více.

Mediální kampaně ekologických a nátlakových sdružení na suchu nezůstanou.

Umění také bere. Zvlášť v Doxu.

Klasická filantropie zachází na úbytě. Pokud se věnujete dobročinné starosti o bližního svého, od Norských fondů moc nečekejte.

A zcela překvapivě, ani jeden dotační titul se netýká cyklistů.

No a samostatnou kategorií je pak tvorba strategií, informační a monitorovací systémy. Není důležité, zda se týkají změny klimatu, migrantů, environmentální politiky či něčeho jiného. Důležité je, že jsou náležitě drahé.

Dotační titul na změnu zákonné úpravy náhradní rodinné péče selhal.

+19
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Eva Procházková | 15. 5. 2016 16:33

Nemyslím si, že Mitrofanov se Šlerkou (https://www.youtube.com/watch ?v=MGyVVVD16tQ),Slonková (http://neovlivni.cz/databaze- proruskeho-obsahu-od-a-z/),Břešťan (http://hlidacipes.org/ceske-f irmy-financne-podporuji-konspi racni-a-prokremelske-weby-ani- o-tom-samy-nevedi/)či třeba Gabal (http://nazory.aktualne.cz/roz hovory/ivan-gabal-nemuzeme-tad y-nechat-radit-ruskou-propagan du/r~168a9a80f58a11e5854900259 00fea04/)jsou všichni vespolek neomarxisti. Ruská infoválka je realita a v kontextu článku popisujícím mimojiné transparentnost norských fondů to sedí.

-3
+
-