Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Rusák je cigoš lepších lidí

Michal Kašpárek | 9. 5. 2014 | Vstoupit do diskuze – 20 komentářů

Jakmile jde o Rusy, paušalizace a kolektivní vina nesmrdí ani liberálně ekologickým politikům.

Rusák je cigoš lepších lidí

„Nic mě nezabolí tolik jako ten pocit úlevy, když jdu po ulici, zaslechnu v zádech kroky, začnu se bát, ohlédnu se – a uvidím bělocha.“ V roce 1993 se takhle vyznal aktivista Jesse Jackson. Dokonce i černocha a celoživotního bojovníka za práva Afroameričanů trápily hluboko vštípené předsudky vůči černochům. Jiné předsudky pronásledují mě a nějaké asi každého, kdo není svatý. Problém je, když zášť přestane být soukromou třináctou komnatou a princip kolektivní viny se stane politickým nástrojem.

Občas to přichází z nečekaných stran. Kdyby komunistka Marta Semelová chtěla od českých hranic vracet bez výjimky všechny Američany, byl by z toho poplach a výsměch zároveň. Podobně asi, kdyby se Tomáš Vandas dožadoval „zastavení vstupu německého byznysu a kapitálu do ČR.“ Drsné by bylo, kdyby chtěl Tomio Okamura zmrazit konta občanům arabských zemí „s cílem prověřit legálnost těchto vkladů.“ Jenže nikdo z tradičních českých šupsnimidojednohopytlistů nic takového nenavrhl. Martin Bursík, Michael Kocáb, Luboš Dobrovský a Jaromír Štětina ano. Pro Rusy — přesněji pro občany Ruské federace.

Když nedosáhnem na velký, pojďme dobít malý

Otevřený dopis premiérovi je sice pár týdnů starý, ale má o něm smysl psát i se zpožděním: médii probublal bez většího bugru a aktuální výročí konce války připomíná taky začátek nejmasivnějšího uplatňování kolektivní viny v moderní české historii. Dobrá příležitost pro kontemplaci nad tímhle principem – o nic jiného přece nejde.

Právě pětačtyřicátý pěkně ukázal, že se kolektivní odsouzení vždycky nejhůř dotkne slabých, chudých a bezmocných. Ani dnešním petentům nedochází, nebo je jim v horším případě jedno, že by navrhovaná opatření silněji než na Putinovy podržtašky dopadla na demokraty před Putinem utíkající. Pro nás jste špioni všichni, na vízum i azyl zapomeňte.

Nevadí nám Rusové, vadí nám Rusáci. Brežněv byl sice Ukrajinec, ale naštěstí můžeme říct, že to byl Rusák. Stalin byl Gruzín, ale taky Rusák. Salónní variace na lidový motiv ‚slušní cikáni mi nevadí, vadí mi ci-go-ši‘.

Stejně tak nás, signatáře dopisu nezajímá, že má spousta ruských občanů v Česku zcela legální byznys a ve svých obchodech nebo restauracích platí české zaměstnance a české dodavatele. K penězům na svých kontech by se dostali až po prokazování, že jim tam nesype rubly Federální služba bezpečnosti. Čert ví, jak by se to zkoumalo: agenti nejsou lamy, aby jim na účet chodil trvalý příkaz centrály nadepsaný пятая колонна.

Anketa

Zavést zvláštní režim vůči občanům Ruska?

LES víc hnědý než zelený

Zkrátka: jakmile jde o Rusy, z řetězu se v českém veřejném prostoru snadno a bez ostudy utrhnou i lidé jinak citliví na paušalizace. Čertím se nad tím několik týdnů a několikrát jsem zaslechl týž strašný argument: nevadí nám Rusové, vadí nám Rusáci. Leonid Brežněv byl sice původem Ukrajinec, ale naštěstí můžeme říct, že to byl Rusák. Stalin byl Gruzínec, ale taky Rusák. Salónní variace na lidový motiv „slušní cikáni mi nevadí, vadí mi ci-go-ši“.

Mohl bych se rozepsat o tom, že jsou Rusové taky jenom lidi, ale nebudu si hrát na amorka. Klidně Rusy nebo Rusáky nenáviďte. Sami si kazíte život.

Zkuste ale přijmout myšlenku, že i když je Rusko rozpínavé, nepřítelem nejsou Rusové. Nepřítelem je ta rozpínavost, vyživená postfašistickou ideologií, kultem těla a kultem pořádku, šovinistickým nacionalismem, mačismem, samodurskou mentalitou, neonacistickým skinheadstvím a tak dál. Nic z toho není ruský vynález ani ruská specialita, jen si 46 milionů ze 110 milionů ruských voličů vybralo prezidenta, který to zosobňuje. Další se třesou do funkcí třeba v Maďarsku nebo na Slovensku.

Je snadné (a líbivé) Rusy obracet na hranicích. Daleko těžší je zastavit tuhle rozlitou myšlenkovou stoku. A zůstat sami imunní vůči svodům primitivního šovinismu, který dělá ze zášti program. To se bohužel očividně nemusí podařit ani lidem z LESa, strany, jejíž název začíná nálepkou „liberální“. Strach z Putina je pomalu nutí myslet jako Putin sám.

Dlouho jsem měl za to, že občanská a lidská práva nemají nikde za našimi hranicemi takové nepřátele jako přímo tady v KSČM, DSSS a Úsvitu. Platí to pořád. A právě proto by mě podobně jako Jesseho Jacksona mrzelo, kdybych jednou musel pocítit úlevu, že těm právům dýchá v temné uličce za krk „jen“ Okamura, a ne Bursík.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 20 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 11. 5. 2014 16:46

Největší magoři si na Rusku vylámali zuby?
No já myslím, že Berija, Lenin, Stalin, Rasputin, Chruščov i Putin do této skupiny patří také.
A když vidím všude srpy, kladiva a další symboly, ze kterých mne mrazí, tak se ptám, kde berete ten pocit, že Rusko se toto dědictví snaží překonat. Tím, že Putin obnovuje slávu, moc, velikost a impérium Ruska? No sorry...

A proč Američané shodili atomovky na 2 japonská města?
No podle mne to jednoznačně byl válečný zločin a zločin proti lidskosti obecně. Stejně jako bombardování Drážďan.
Ale pokud si myslím, že USA jsou bezohlednou imperiální mocností, ještě to přeci nevylučuje, že o Rusku smýšlím ještě podstatně hůře! Jen omezení lidé bez představivosti mají pocit, že se musí rozhodnou buď a nebo. Buď Rusko, nebo USA. Buď Moskva, nebo Brusel. Přiznat si, že větším či menším zlem jsou všichni výše jmenovaní, je pro lidi, kteří musí něčemu věřit a k něčemu se upínat, velmi bolestivé.

Ještě k těm důvodům, proč USA hodily ty dvě A-bomby:
- Argumentují tím, že invaze/obsazení hlavních ostrovů by přineslo obrovské ztráty
- Ale kdo je k tomu nutil?
- Totální válka do absolutního zničení a pokoření protivníka, to je výmysl až etatismu 20.století
- Navíc JP již nemělo ani loďstvo ani letectvo
- Totální blokáda by pro US byla velmi jednoduchá a bezriziková a JP by se brzy zhroutilo

Na druhou stranu:
- Pokud by US takto postupovaly, válka by trvala déle (i když obětí by moc být nemuselo - nikdo je nenutil dobývat Honšů jako Midway)
- Jenže - Japonsku vyčůraně (když už bylo na lopatkách) vyhlásilo válku Rusko, aby si taky přišlo na nějakou kořist i na východě
- Stihlo zabrat Kurilské ostrovy a stále je nějak nechce vrátit (stejně jako kus Finska, Polska, Rumunska, Německa a Československa)
- Kdyby válka trvala ještě třeba 3 měsíce, Japonsko by skončilo rozdělené jako Korea - a v severním komunistickém JP by hladem a kulkou zemřelo řádově více lidí, než v Hiroshimě

Plus US samozřejmě chtěly demonstrovat svou novou moc, protože tehdy si nikdo neuměl představit, co to obnáší. Provést takovou demonstraci na civilistech je obzvláště odporné. Na druhou stranu možná to mělo tak odstrašující efekt, že díky tomu takovou zbraň od té doby nikdo nepoužil (což je ale samozřejmě neomlouvá).

+1
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Jiří Suchý | 12. 5. 2014 13:17

Proč konkrétně je v tom výčtu Putin?

Jde především o to, že nás pořád všude straší, že Rusko je hrozba, agresor , ale hodní hoši ze západu dělají všechno pro naše dobro. Nejsem obdivovatel Ruska, žít bych tam nechtěl, ale když se podívám na kroky současného Ruska, tak pokud už obnovují impérium, tak to nedělají silou. Ti druzí, hodní, kterých se nemáme bát, protože nás chrání, svoje impérium (nebo vliv) rozšiřují vojensky, tak koho se máme bát víc.
Rusové si Putina zvolili ve svobodných volbách a masově ho podporují. Když s jeho politikou nebudou souhlasit, volit ho nemusí. Může se nám to nelíbit, ale to jejich volba a právo, ne naše.
Srpy a kladiva v průvodu někde v Rusku mě neděsí víc, než nacistické symboly na Ukrajině a ti, kteří je nosí a označují Dolfu za osvoboditele, a to jen proto, aby to druhé hodné impérium rozšířilo svůj vliv. A opět všude nám tlučou do hlav, že bát se máme Ruska. Že má u hranic s UK vojska ( satelit. snímky NATO byly podvrh), že ruští vojáci vedou povstalce ( fotky byly opět podvrh), že Rusko obsadí východ UK, jedna lež za druhou.
Nemyslel jsem, že to někdy řeknu, ale pokud mám dnes říct, které vlády se bojím víc, jestli té ruské nebo té USA, tak musím říct že USA. Ne z nějakých ideologických důvodů, ale na základě jejich současných činů. Na druhou stranu chápu, že lidé dříve narození, kteří zažili Sovětskou okupaci, to těžko překousávají.


K té bombě. Chápu, proč bomby použili, ale snad by stačila jedna. Proč dvě?

K tomu území na východě. Můžu zrovna tak říct, že se spojenci překotně vylodili v Normandii i za cenu velkých ztrát, protože věděli, že Rusové už jedou a v Evropě už není síla, která by jim odolala a oni si chtěli utrhnout trochu území na západě. Protože, kdo by potom USA bankám splácel ty úvěry.

Tak proč nás pořád straší jen Ruskem a Putinem, když těch bubáků je víc.

-2
+
-