Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Prezidentský dotazník č. 9: Vladimír Franz

Prezidentský dotazník pokračuje dalším dílem. Minulý týden se uchazeči, kteří získali dostatečnou podporu, registrovali na ministerstvu vnitra. Kandidátů máme nyní jedenáct. Mezi těmi, které nenominuje žádná partaj a kteří nežádali o podporu poslance či senátory, je také Vladimír Franz.

Během víkendu oznámila agentura Mediafax, že podle zdroje z ministerstva vnitra kontrola podpisů pod peticemi zatím ukazuje, že každý druhý podpis nesedí, nedaří se ho ztotožnit s údaji v základním registru. Pokud by to byla pravda a pokud by nešlo o exces třeba u jednoho kandidáta, byla by ohrožena kandidatura i Vladimíra Franze – jeho příznivci nasbírali 88 000 podpisů a z toho polovička povinných padesát tisíc paraf nedá. Ministerstvo ústy svého mluvčího mlčí a my jsme ke zprávě zatím spíš skeptičtí. Mimo jiné proto, že se státními registry máme všichni poměrně čerstvé zkušenosti.

Předchozí prezidentské dotazníky: 

Příběh kandidatury Vladimíra Franze, hudebního skladatele, malíře, ale vzděláním také právníka, má jeden rys podobný s kandidaturou Tomia Okamury: přišla k nim sama. Všemi médii protřelá tvář vedoucího české pobočky japonské cestovní kanceláře Miki Travel se objevila v průzkumech spíš pro srandu, jako perlička – lidé ji ale vzali vážně. A Vladimíra Franze si jako budoucího prezidenta vyvolila skupina mladých aktivistů. Takto hozenou rukavici zvedl, až když viděl, jaký ohlas má a že je dělaná se vší vážností.

S maximální vážností, ale bohužel také s maximální stručností odpověděl také na otázky našeho prezidentského dotazníku.

Podpořil byste zákon o vyrovnaném státním rozpočtu?

Ano.

Jaký je váš názor na církevní restituce?

Jsem zastáncem odluky církví od státu. Mám však stále větší pochyby o tom, zda majetkové vyrovnání musí nastat právě nyní a v předpokládaném rozsahu.

Jste pro zavedení školného na vysokých školách?

Ano, pokud bude znamenat účinnou pomoc při financování vysokého školství, a nikoli zisk bank, které budou poskytovat případné půjčky méně movitým studentům.

Měly by mít děti možnost spořit v rámci povinných sociálních odvodů na důchod svých rodičů?

Ano. Ale co s těmi, kteří žádné děti nemají?

Jste pro zavedení majetkové odpovědnosti úředníků?

Ano v případě, že se bude týkat i politiků, kteří těmto úředníkům velí. V této souvislosti bych se přimlouval i za majetková přiznání u politiků a úředníků, kteří rozhodují o státních zakázkách.

Jste pro zákonné omezení horní hranice RPSN u půjček? Pokud ano, v jaké výši?

Ano, protože mi často připadá, že úrok i RPSN jsou spíše lichvou, ale výši si určit netroufám.

Jste pro zavedení účelovosti u stavebního spoření?

Nebránil bych tomu. Jmenuje-li se něco „stavební spoření“, předpokládám, že to nebude sloužit k nákupu nových lyží.

Jste pro legalizaci a zdanění prostituce?

Nemyslím si, že by to k něčemu pozitivnímu vedlo.

Je vám bližší Václav Klaus, nebo Václav Havel?

Lidsky i osobnostně mi byl bližší Václav Havel.

Kdo byl podle vás nejlepším polistopadovým premiérem?

Myslím, že každý z nich zanechal po svém působení v čele vlád stopu. Nejvýraznější pak Václav Klaus a Miloš Zeman. Nechť posoudí historie, do jaké míry pozitivní a do jaké negativní.

Kdo má u vás doma pod palcem rodinné finance? Víte, kolik za měsíc průměrně utratíte?

Každý hospodaříme s vlastními penězi a průměrná útrata odpovídá daným příjmovým možnostem.

Jak si spoříte na stáří?

Snažím se odkládat část svých příjmů na horší časy, což pro svobodného umělce a vysokoškolského pedagoga není vždy snadné.

Vstoupíte do druhého pilíře penzijního systému?

Dosud jsem se nerozhodl.

Kolik maximálně plánujete utratit za předvolební kampaň a z čeho náklady pokryjete?

Určitě nebudu mít problém dodržet zákonem stanovený limit.

Čtete Peníze.cz nebo Finmag?

Ne.


 

Prof. JUDr. Vladimír Franz

Narozen 1959 v Praze. Vystudoval práva, profesi se ale za totality nevěnoval. Živil se v dělnických profesích a pedagogickou činností, později jako hudebník a skladatel oblastního divadla. Dnes vede kabinet scénické hudby na DAMU, učí také na FAMU. Je profesorem pro obor dramatická umění – dramaturgie činoherního divadla; šestinásobný držitel ceny Alfreda Radoka, držitel Ceny Divadelních novin a ceny OSA.

Finmag.cz

Komentáře

Celkem 2 komentáře v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK