Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Dejte penězům sbohem

Umíte si představit, že byste začali žít zcela bez potřeby peněz? Brit Mark Boyle, zakladatel hnutí Freeconomy, to zkusil a zjistil, že to není zdaleka tak strašné. Jen si musíte přeskládat některé priority. Jeho návod může znít šíleně, ale zkuste té představě dát alespoň na vteřinu šanci.

Před delším časem jsem se v článku Platidla v éře hojnosti věnoval představě budoucnosti, která funguje bez peněz. Pro Marka Boyla je to denní chleba. Tento absolvent ekonomie si jednou přečetl knihu od indického duchovního revolucionáře Gándhího a ta mu změnila život. V první řadě ho naučila jít příkladem ostatním. „Stupeň odcizení mezi spotřebitelem a spotřebním zbožím dosáhl takové hloubky, že si lidé vůbec neuvědomují míru destrukce a utrpení s výrobou tohoto zboží spojených,“ píše Boyle. Že vám to zní spíše jako citát z Karla Marxe?

Boyle se jen snaží hledat alternativy k současné společnosti spotřeby, která vypadá, jako by byla tím nejpřirozenějším modelem existence. Za prostředek zmíněného odcizení považuje peníze, a tak se rozhodl vyzkoušet si živobytí, v němž peníze prostě neexistují.

Začal řešit své potřeby znovu, od samých základů. Za prvé: přístřeší. Objevil komunitu Freecycle tvořenou lidmi nabízejícími zdarma věci, které už nepotřebují. Díky ní získal vyřazený karavan. Otázku, kde ho „zaparkovat“, mu pomohla vyřešit vesnická biofarma. Za zapůjčení kousku půdy na jejím pozemku zde tři dny v týdnu zdarma pracuje.

Jak na světlo a teplo? Solární kolektor byla prý poslední věc, kterou si pořídil za peníze. Brzy zjistil, že mu v pošmourném britském podnebí panel zajistí dostatek elektřiny na svícení, ale už z něj nenabije notebook či mobil, kdykoliv se mu zachce. Musel si na toto omezení zvyknout. Z vyřazených plechovek od oleje si vyrobil kamínka, dříví na otop bylo všude kolem dostatek. Naučil se pěstovat vlastní zeleninu a sbírat divoce rostoucí ovoce, ostatní potřebné potraviny si odpracuje.

Když se potřebuje někam dopravit, použije kolo. Sice tak cesta trvá déle, ale zato mu cyklojízda pomáhá udržet se v kondici. A benefity takového života? „Slyším svou duši zpívat,“ říká vzletně Mark Boyle.

Dovedu si představit, že pro takového finančního poradce či bankéře musí být život ve stylu Freekonomiky noční můrou. Ale když pro nic jiného, některé z Boylových postupů mohou alespoň posloužit jako radikální návody na únik z dluhové pasti.

Komentáře

Celkem 10 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK