Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

David porazil Goliáše...

Bookmakeři Tipsportu mají jasno: Oskara získá film Avatar! Hlásal titulek jednoho sportovního serveru ještě začátkem února. Před samotným předáváním cen filmové akademie už ale byly kurzy velmi vyrovnané. Válečné drama z Iráku, které celosvětově vydělalo jen dvacet milionů dolarů, nakonec porazilo v kategorii o nejlepší snímek roku nejvýdělečnější film všech dob, Cameronův Avatar. Ten zatím celosvětově od diváků vybral 2,6 miliardy dolarů.

Sázkové kanceláře se shodují, že tipy na nejlepší oskarový snímek roku patří k oblíbeným společenským sázkám: jen čeští tipaři letos na Oskarech prosázeli milion korun v Tipsportu, přes 800 tisíc u Fortuny a stejnou částku i v řetězci Chance. Češi nejvíce věřili Avatarovi, na nějž šlo osmdesát procent všech sázek, i když kurz těsně před vyhlášením poukazoval na vyrovnaný souboj: Fortuna nasadila na Avatara kurz 1:1,95, zatímco na konkurenční Smrt čeká všude 1:1,9.

Nakonec zvítězil válečný snímek z Iráku. Stal se tak komerčně nejméně úspěšným oskarovým držitelem v historii. Ačkoli se říká, že americká filmová akademie blockbusterům nepřeje, komerční úspěšnost snímku u širokého publika jí není lhostejná: i loňský vítěz Milionář s chatrče byl považován za „malý“ film, a přesto vydělal 140 milionů dolarů, z velké části i díky vysoké návštěvnosti filmu po nominaci na Oskara a získání sošky.

Akademie se letos nejspíš rozhodla jít proti proudu: snímek Smrt číhá všude byl nejen komerčně neúspěšný, ale nepředvedl ani hvězdné herecké obsazení a navíc si vybral téma, které od návštěvy kina spíše odrazuje. A to nejen Američany, ale především zahraniční publikum: pouze 30 % zisků snímek vybral v kinech mimo Spojené státy. Naproti tomu Avatar byl veleúspěšný po celém světě: v zahraničí vydělal 1,8 miliardy dolarů, na americké půdě „jen“ 720 milionů dolarů, tedy zhruba 27 % zisku.

A tak David zase jednou porazil Goliáše: Avatar vydělal stotřicetkrát tolik, co jeho rival. Na sošku to ale zkrátka nestačilo. Možná si akademici řekli, že už má film „nahrabáno“ dost a ocenění finančně pomůže tam, kde je to více zapotřebí. Anebo v tom nic podobného nehledali a prostě došli k závěru, že ačkoli se na Avatar dobře dívá, je to vlastně hodně laciný filmový příběh.

Komu byste dali Oskara vy? Pompézní sci-fi předělávce Pocahontas, válečnému dramatu, pseudodokumentu District 9? Nebo někomu úplně jinému?

Foto: Profimedia.cz

Lada Kičmerová

Absolventka žurnalistiky a mediálních studií na FSV UK a programu MBA na Vysoké škole ekonomické v Praze. Ještě během studií nastoupila v roce 2006 jako redaktorka do finanční rubriky Lidových novin, kde publikovala články... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 15 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK