Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Na trhu převažují pesimisté

Kdyby bylo možné vzít za bernou minci vývoj akciových trhů v minulém týdnu, byl by na tom ten český velice dobře - měřeno indexem PX posílil o 1,5 %. Většina ostatních přitom oslabovala, ruský dokonce o 12 %. Akcie již sice nevykazují takové výkyvy nahoru a dolů jako na jaře, což svědčí o uklidňování situace, sázet obecně na jejich další růst se ale zdá předčasné. Zajímavé investiční příležitosti přesto samozřejmě existují.

„Většina investorů si zřejmě řekla, že nyní budou pesimisty,“ řekl Finmagu Jiří Lengál, portfoliomanažer Sporotrendu, který je jedním z největších korunových akciových fondů. Dva či tři pozitivní makroekonomické či další údaje podle jeho slov zpravidla vyvolají optimismus, pak ovšem přijdou varovná čísla či jiné informace a trhy znovu směřují dolů. Lengál přesto věří, že vyspělé ale i středoevropské či východoevropské akciové trhy dál půjdou po zakroucené cestě, ale směrem nahoru.

Náznaků, že se stav americké ekonomiky lepší, dál přibývá. Agentura Reuters navíc s odkazem na nejmenovaného vysokého vládního činitele uvedla, že recese v Německu již skončila. To by mělo příznivý dopad na českou ekonomiku. V úvahu je ovšem třeba vzít i negativní zprávy, například, že důvěra amerických spotřebitelů, která hraje globálně významnou roli, klesla víc, než se čekalo, a velkým strašákem zůstává nezaměstnanost.

Alcoa potěšila, co další firmy?

Firma Alcoa, která je největším světovým producentem hliníku, sice minulý týden při prezentaci výsledků za 2. čtvrtletí vykázala ztrátu, avšak menší, než se čekalo. To je možné brát jako náznak většího zájmu o technické kovy, a tím i zlepšování situace v průmyslu. Řada investorů si ale raději počká, jak dopadnou finanční společnosti Goldman Sachs, JP Morgan, Bank of America a Citigroup, které mají spolu s IBM, Google, Intel, General Electric a Johnson and Johnson zveřejnit čtvrtletní výsledky tento týden. Nebo další firmy, které je budou prezentovat později.

„Akciové trhy v červenci a v srpnu jako celek neporostou,“ míní Jaroslav Krabec, který spravuje Wood & Co. Central and Eastern European Fund. Jde o jeden z mála hedgeových fondů, zaměřených na střední a východní Evropu. Hedgeové fondy mohou na rozdíl od klasických, k nimž patří Sporotrend, sázet jak na růst, tak na pokles akciových trhů.

I když Krabec zatím nečeká další růst trhů, jím řízený fond má v portfoliu o 40 % víc akcií, u nichž spekuluje na růst ceny, než titulů, v jejichž případě očekává pokles. Tento nesoulad vysvětluje velmi prostě: jde o sázku na růstové tituly, které by se měly vyvíjet příznivěji než celý trh. V ČR jsou to defenzivní akcie Telefóniky O2, Philip Morris a Pegasu.

„Telefónica O2 není při kursu 430-440 Kč a padesátikorunové dividendě, což představuje 11,5% dividendový výnos, drahá a před 9. zářím, které je rozhodným dnem pro výplatu dividendy, si to začíná uvědomovat stále víc investorů,“ upozorňuje Krabec. Ve středoevropském regionu preferuje akcie maďarské farmaceutické firmy Gedeon Richter a polské telekomunikační společnosti TPSA.

Jiří Lengál ze Sporotrendu dlouhodoběji fandí akciím firem těžících ropu a zemní plyn. Do konce roku nečeká kvůli poklesu poptávky po těchto surovinách nějaký větší růst jejich hodnoty. Omezení ropy a zemního plynu ale může příští rok přispět k tomu, že cena barelu ropy dosáhne 100 dolarů.

Aktuálně tvoří asi třetinu portfolia fondu finanční tituly, v čele s maďarskou OTP Bank a Erste, čtvrtina připadá právě na ropu a zemní plyn. Zajímavý je velký podíl kazašských těžebních firem –KazakhGold a Kazmunaigas a ENRC. Sporotrend sází i na chemický sektor a výrobu materiálů. A na pobaltské země, kde bude podle Lengálova názoru oživení rychlejší, než se čekalo.

A co americké akcie? Správce aktiv John Dorfman se ve sloupku pro agenturu Bloomberg zaměřuje na 10 amerických akciových titulů s největší tržní kapitalizací. Kvůli dobrým provozním výsledkům doporučuje kupovat akcie Exxon Mobil, vzhledem k dividendě pak konkurenčního Chevronu a telekomunikační společnosti AT&T. Renomé hlavního akcionáře Warrena Buffetta zase hovoří pro nákup akcií firmy Berkshire Hathaway.

Akcie dalších dvou gigantů – Microsoftu a JP Morgan Chase & Co. by měli investoři podle Dorfmana nakupovat až při případném poklesu jejich ceny, zatímco Procter & Gamble by měli držet a Wal-Mart Stores, Johnson & Johnson či IBM jsou zralé na prodej.

Obecně zůstává pohled celebrit, ale i dalších investorů na vývoj akciových, případně dalších trhů, stále rozdělen mezi optimisty a pesimisty. V létě ostatně nelze očekávat zázraky. Snad nicméně výsledková sezóna i další makro- i mikrodata přinesou jasnější signál, že je již nejhorší skutečně za námi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK