Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Přišel čas realizovat zisky?

Zatímco český akciový index PX posílil minulý týden o 2,6 %, tedy víc než polský nebo maďarský trh, americké i západoevropské akcie mírně ztrácely. Počátek tohoto týdne se ovšem nese na sestupné vlně. Není divu. Řada investorů po růstu akcií od března vybírá zisky. Zůstává otázkou, jak dlouho, a zda tedy nejde o začátek dlouho očekávané korekce.

Optimistů na trhu sice opticky přibylo, leckterého investora ovšem straší právě strach z korekce či větší ztráty trhů. Pokles červencových maloobchodních tržeb v USA, stejně jako některé varovné signály z Japonska, totiž znejistily investory, kteří věří v silnější oživení obou ekonomik. Výsledky většiny firem, tvořících americký akciový index indexu S&P 500, sice za 2. čtvrtletí překonaly očekávání analytiků, na překonání obav z rychlého růstu akcií od března je to ale málo. Blíží se také září a říjen, které na burzách nepatří mezi nejlepší měsíce.

Problematické impulzy

Nic na tom nemění ani jisté povzbuzení – nečekaný, leč mírný - růst německé a francouzské, či české ekonomiky ve 2. čtvrtletí. Řada analytiků zůstává opatrná. Někteří dokonce soudí, že v cenách akcií jsou již zahrnuty budoucí pozitivní zprávy. Ekonomové oslovení agenturou Bloomberg zvedli v průměru odhady růstu amerického hospodářství ve třetím čtvrtletí z 1,2 na 2,2 %. Jenže v USA zatím dosud ani nebyl oficiálně ohlášen konec recese.

Optimistů jako americká banka JP Morgan, která věří v oživení ekonomiky USA typu V, tedy, že povýrazném propadu přijde naopak prudký růst, na trhu až tolik není. Nebo mlčí.

Velký skeptický je David Tice z firmy Federated Investors, zaměřený na medvědí trhy. Americké akcie jsou podle něj silně nadhodnoceněny. Nevylučuje proto, že index S&P 500 klesne až ke 400 bodům (aktuálně činí necelých tisíc bodů). Fond The Federated Prudent Bear založeným Ticem loni vydělal 27 %, zatímco americký akciový index S&P 500 klesl o 38 %, nejvíce od roku 1937.

Některé americké banky přijímají nové zaměstnance, 150 z nich má ale podle Bloombergu v bilancích pět i více procent toxických aktiv, což prý může vést k jejich kolapsu.

Penzijní fondy snižují podíl akcií

Povzbudivě nepůsobí ani informace, že největší penzijní fondy, které jsou zpravidla největšími hráči na trhu, ztrácejí důvěru v akcie jako v nejlepší dlouhodobou investici a omezují jejich podíl v portfoliu nebo nechaly po největší rally akcií od 30. let jejich podíl beze změny.

Týká se to Calpers a Calsters, dvou kalifornských penzijních fondů pro státní zaměstnance, penzijního fondu nizozemské vlády, privátního fondu zaměstnanců v (jiho)korejském průmyslu, ale i řady dalších obdobných institucí, třeba britských penzijních fondů. Preferují naopak instrumenty s pevným výnosem, komodity a některé deriváty.

Roční výnosy akcií dosáhly podle dat London Business School a Crédit Suisse v letech 1900-1999 v průměru 12,91 %, zatímco u dluhopisů 4,69 %. Od začátku nového tisíciletí ovšem dluhopisy vydělaly za rok 6,36 %, zatímco akcie ztratily 2,27 %.

Penzijní fondy zatím podle senior partnera Andyho Maguireho z poradenské firmy Boston Consulting Group nezvyšují podíl akcií na předchozí úroveň. Výjimkou je Norský státní ropný fond (Norway Oil Fund) investující příjmy z produkce ropy do různých instrumentů. Ten si uchoval zhruba 60% podíl v akciích.

Fondy mají z akcií obavy, přestože podíl ceny akcií k ziskům společností z globálního akciového indexu MSCI World činil loni v listopadu 9,4. Byly tak nejlevnější od roku 1995. Podobně jako individuální investoři i manažeři podléhají emocím, konstatuje Neil Hennessy, řídící stejnojmennou společnost, jehož Focus 30 porazil v posledních pěti letech 99 percent rivalů.

Vanguard zavřel fondy

Trochu jiné starosti má největší americký správce akciových a podílových fondů Vanguard Group, který omezil investice do tří akciových fondů Primecap Core Fund, Primecap Fund a Capital Opportunity Fund pro nové investory. Vanguard navíc v červnu uzavřel i Convertible Securities Fund pro nové investory. Objem investic do těchto fondů totiž vzrostl o 60 % a ty je třeba nejprve investovat.

Vývoj akciových trhů tedy vyvolává řadu obav. Kdo ale investuje pravidelně, měl by se držet své strategie. Jednorázové investice do akcií mohou ovšem být s ohledem na prudký růst jejich cen a kolísání trhů rizikové. A je dobré zvážit, zda s dalšími investicemi nyní nepočkat.

Po předchozím prudkém růstu akcií může být současné vybírání zisků podle analytika Atlantiku Finanční trhy Patrika Vyroubala spojeno s větší korekcí. „Akcie předjímají budoucí vývoj ekonomiky a ta může mít dvojí dno. Efekt přijatých stimulačních balíčků je zatím problematický, a tak může dojít k falešnému zotavení ekonomiky, což naznačuje i pokles spotřebitelské poptávky v USA. Všelék nepředstavuje ani šrotovné. Jde o pouhý přesun spotřeby z budoucna do současnosti,“ dodal Vyroubal.

Pražské burze pomohl výše příliv zahraničního kapitálu. Zahraniční investoři se z ní ovšem nyní stahují. Investor by měl proto podle Vyroubala realizovat zisk a pokud chce znovu nakupovat, vyčkat na příhodnější ceny akcií.

Pesimistická zůstává ve své předpovědi dánská Saxo Bank. Vyplývá z ní, že koncem roku by se mohl index PX obchodovat na úrovni kolem 990 bodů (nyní činí 1171,40 bodu). Současné oživení na akciových trzích není podle banky obecně udržitelné. Svůj názor opírá o budoucí návratnost akciových trhů, negativní růstu hrubého domácího produktu a také předpoklad, že oživení ekonomiky nebude mít tvar V. Takže nelze čekat růst akcií.

S ohledem na tento vývoj doporučuje Saxo Bank věnovat pozornost spíše defenzivním titulům. Lépe by na tom měli být výrobci materiálů, běžného spotřebního zboží a sektor zdravotnictví či telekomunikace nebo podniky veřejné služby (utility), hůře hodnotí vyhlídky energetických firem, průmyslových odvětví a technologických společností, které mohou doplatit na různá úsporná opatření.

PIMCO doporučuje bankovní dluhopisy

Pokud jde o instrumenty s pevným výnosem, správce největšího dluhopisového fondu na světě PIMCO doporučuje kupovat dluhopisy velkých bank a finančních institucí, firem poskytujících veřejné služby a některých energetických společností investičního stupně. Jejich výnosy se podle Bloombergu vrátily na úroveň před loňským zářijovým kolapsem Lehman Brothers. A jsou historicky relativně vysoko. PIMCO doporučuje obligace rozvíjejících se trhů, jako jsou Brazílie a Čína, které nezápasí s finanční nerovnováhou a stabilitou.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK