Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Vratné investice

Na novém serveru Asociace pro kapitálový trh již lze najít data o fondech zahraničních i domácích správců, nabízených v ČR. Na společný kurzovní lístek si ale ještě počkáme.

Akciovým trhům se minulý týden příliš nedařilo. Český představoval výjimku. Řada korunových fondů proto umazala část předchozích ztrát. Příliš důvodů k radosti ovšem zatím letos nemají.

Na trzích dál panuje nejistota a pohybují se jak na houpačce. Dokumentuje to i vývoj indexu PX pražské burzy. Minulý týden posílil téměř o dvě a za celý leden pak o více než čtyři procenta.

V pondělí ovšem výrazně ztrácel. Jeho letošní ztráta se díky tomu prozatím prohloubila na 17,50 %. Pokračující obavy investorů, které umocňuje další oslabování dolaru a jeho nová minimální hodnota vůči euru, tradičně nahrává zlatu, ale také zájmu o zajištěné fondy.

Počátek nového měsíce přináší další zajištěné novinky ze skupiny ČSOB. Ta tentokrát nabízí investorům zajištěný fond Krátkodobého růstu 8, koncipovaný na tři roky a 10 měsíců. Jeho výnos může dosáhnout až 120 % hodnoty růstu koše 30 vybraných akcií.

Zisk fondu Středoevropské měny 3, vytvořeného na dva roky a sedm měsíců, vychází z výsledků jiného koše, který tvoří čtyři měny – polská, maďarská, rumunská a česká – vůči euru.

Velmi populární může být v Česku poslední nabízená novinka, a to fond ČSOB Světových pivovarů 1 se splatností pět let a sedm měsíců. Jeho výnos bude odvozen z koše 16 akcií vybraných pivovarů, mezi nimiž samozřejmě nechybějí ani ty největší včetně světové jedničky SABMiller, která v ČR vlastní Plzeňské pivovary. Investor se může podílet na růstu tohoto koše akcií až 70 %.

Své první želízko v ohni, a to Flexibilní dluhopisový fond, zaměřený hlavně na státní dluhopisy, začala nabízet Investiční společnost Atlantik Asset Management. Na svých internetových stránkách nabízí kromě toho zájemcům také několik desítek fondů ABN Amro.

Licenci k zahájení činnosti získal od ČNB nový fond Amisty pro institucionální investory, nazvaný Amista Buenavista Pozemkový fond. Conseq zase hodlá rozšířit nabídku o nový fond FQI.

Zdaleka největší novinku ovšem představuje komplexní nabídka informací o domácích i zahraničních správcích majetku i fondů na nových internetových stránkách Asociace pro kapitálový trh, která vznikla z původní stejnojmenné profesní organizace a Asociace fondů a asset managementu (AFAM).

Prozatím ale zůstala na půli cesty. Na těchto stránkách totiž dál najdeme pouze výsledky korunových i dalších fondů členů bývalé AFAM, nikoli však kurzovní lístek, zachycující údaje o fondech původní Asociace pro kapitálový trh.

Ke sjednocení dat členů obou citovaných institucí zřejmě dojde v průběhu druhého čtvrtletí. Investoři očekávají, že o sobě budou poskytovat stejné údaje a jejich rozsah bude širší než dosud. To by jim mělo pomoci lépe porovnávat fondy domácích i zahraničních správců prodávaných v ČR.

Komentáře

Celkem 8 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK