Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Fondy životního cyklu

František Mašek
František Mašek
3. 4. 2008

Zatímco v USA a Evropě patří fondy životního cyklu k hitům, v Česku to zatím příliš neplatí. Přitom nabízejí investici na desítky let, což zvyšuje šanci, že vykáží zajímavý výnos. K popularitě těchto fondů přispívá i jejich relativně jednoduchá strategie.

Fondy životního cyklu
Fondy investující na desítky let by měly zpočátku vydělat především na akciích, případně dalších výnosných a zároveň rizikovějších aktivech. Jejich skladba se pozvolna mění. Počáteční podíl akcií - 80 i více procent - postupně klesá, zatímco v případě dluhopisů či instrumentů peněžního trhu naopak roste.

Cílem fondu je tedy nejprve investorovi vydělat co nejvíc transakcemi s akciemi a v další fázi díky jistější investici do dluhopisů zajistit, aby o tento zisk nepřišel. Aby měl tento způsob zabezpečení na stáří smysl, je třeba investovat pravidelně. Což je i další cesta, jak omezit riziko.

Nadšení pro tyto fondy je pochopitelné. Pro správce fondů znamenají pravidelný a dlouhodobý příliv peněz. Řadě investorů zase vyhovuje, že dlouhodobě ukládají peníze do fondu a nemusí se o ně starat.

Aktivní investor bude nejspíš hledat vlastní cestu, jak vydělat. Bude úspěšnější? Tady zřejmě spočívá slabina fondů životního cyklu - existují krátce a zatím nejsou k dispozici výsledky podobného fondu za dvacet a více let.

Správci fondu argumentují průměrným ročním výnosem amerických akcií ve výši kolem 10 %. Investorům ovšem podobné dlouhodobé zhodnocení peněz ve fondech životního cyklu nikdo nezaručí.

Zmíněným výnosem by fondy životního cyklu překonávaly výsledky stávajících českých penzijních fondů (i se započtením státního příspěvku) a nejspíše také investičního životního pojištění.

U nás je nabízí Česká spořitelna i ČSOB. Komerční banka, třetí velký hráč na trhu, zatím ne. Obdobný charakter má program Rentiér Invest finanční skupiny Pioneer. V ČR je také možné koupit například fondy životního cyklu ABN Amro, denominované v eurech.

Psáno pro Lidové noviny.
Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte (18)

Vstoupit do diskuze
František Mašek

František Mašek

Dlouhodobě se zabývá ekonomikou, od roku 1993 se zaměřuje na kapitálový a finanční trh. Působil v řadě médií, mimo jiné v Lidových novinách a časopise Burza, na různých postech, naposledy jako šéfredaktor.... Více

Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo