Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy životního cyklu

Zatímco v USA a Evropě patří fondy životního cyklu k hitům, v Česku to zatím příliš neplatí. Přitom nabízejí investici na desítky let, což zvyšuje šanci, že vykáží zajímavý výnos. K popularitě těchto fondů přispívá i jejich relativně jednoduchá strategie.

Fondy investující na desítky let by měly zpočátku vydělat především na akciích, případně dalších výnosných a zároveň rizikovějších aktivech. Jejich skladba se pozvolna mění. Počáteční podíl akcií - 80 i více procent - postupně klesá, zatímco v případě dluhopisů či instrumentů peněžního trhu naopak roste.

Cílem fondu je tedy nejprve investorovi vydělat co nejvíc transakcemi s akciemi a v další fázi díky jistější investici do dluhopisů zajistit, aby o tento zisk nepřišel. Aby měl tento způsob zabezpečení na stáří smysl, je třeba investovat pravidelně. Což je i další cesta, jak omezit riziko.

Nadšení pro tyto fondy je pochopitelné. Pro správce fondů znamenají pravidelný a dlouhodobý příliv peněz. Řadě investorů zase vyhovuje, že dlouhodobě ukládají peníze do fondu a nemusí se o ně starat.

Aktivní investor bude nejspíš hledat vlastní cestu, jak vydělat. Bude úspěšnější? Tady zřejmě spočívá slabina fondů životního cyklu - existují krátce a zatím nejsou k dispozici výsledky podobného fondu za dvacet a více let.

Správci fondu argumentují průměrným ročním výnosem amerických akcií ve výši kolem 10 %. Investorům ovšem podobné dlouhodobé zhodnocení peněz ve fondech životního cyklu nikdo nezaručí.

Zmíněným výnosem by fondy životního cyklu překonávaly výsledky stávajících českých penzijních fondů (i se započtením státního příspěvku) a nejspíše také investičního životního pojištění.

U nás je nabízí Česká spořitelna i ČSOB. Komerční banka, třetí velký hráč na trhu, zatím ne. Obdobný charakter má program Rentiér Invest finanční skupiny Pioneer. V ČR je také možné koupit například fondy životního cyklu ABN Amro, denominované v eurech.

Psáno pro Lidové noviny.

Komentáře

Celkem 18 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Petr Fejtek | 4. 4. 2008 13:29

Přesně, Pavle, navíc je zatím u nás neuvěřitelně draho, např. ČS 2040 měl syntetickýTER loni 2,83 %. Je sice prý aktktivně řízen, ale kdo o to stojí? Přitom má na realokace vlastně "zajištěný" ;přítok peněz.

+1
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK