Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kasino, nebo akcie?

Je to starý vtip. Modlí se jeden nezámožný muž: „Hospodine, dej, abych aspoň jednou v životě vyhrál v loterii. Prosím tě za sebe i za svoji chudou rodinu.“ Takto se modlí každý den. Po dvaceti letech se ozve z nebe hromový hlas: „Poslyš, člověče, rád tě nechám vyhrát, ale napřed si musíš koupit los, bez něho to nejde.“

Zda se modlí milióny Čechů, kteří ročně dávají peníze na nejrozmanitější hazardní hry, je sporné. Spíše nikoli. Ostatně Hospodin nemůže nechat vyhrát každého, ani kdyby chtěl. Na cenách pro výherce se vždy vyplatí méně, než kolik se vybere na vsazených částkách. Proto je Sazka doslova továrnou na peníze.

Je paradox, že někteří Češi mají až pověrčivou hrůzu z bank a fondů, když zároveň dobrovolně ztrácejí peníze v hazardu. A to v masovém měřítku. Každý občan České republiky starší 18 let v průměru za rok prosází v hazardních hrách, loteriích či kurzových sázkách 11 650 korun. Za uplynulých patnáct let tak vzrostla částka, kterou spolykají hrací automaty, loterie, kurzové sázky nebo kasina, na takřka čtyřnásobek.

Loni Češi prosázeli celkem přes 98 miliard korun, uvádějí statistiky. Ačkoli statistiky nejsou nikdy přesné – nerozlišují například mezi Čechy a cizinci – i kdyby šlo jen o polovinu, stále je to obrovské číslo. Co z toho ti lidé mají? Zpravidla nic, většina lidí nikdy nevyhraje částku, která by stála za zmínku.

Loterie a podobné hry se ostatně nepořádají proto, aby lidé vyhráli. Pořádají se proto, aby pořadatel vydělal. Celkový výnos pro sázející je vždy záporný. Když si člověk kupuje los, kupuje si buď naději na pohodlný a bezpracný život anebo zábavu a vzrušení ze hry.

Obojí ale lze pořídit i beze ztrát. Kvůli naději na lepší živobytí je přece lepší shromažďovat peníze ve fondech než je vyhazovat za losy. Kvůli vzrušení je lepší sledovat kursy akcií než krmit blikající automaty.

Akciový trh umí nabídnout každému, co potřebuje. Opatrným investorům může nabídnout postupné zhodnocení prostředků v rámci programů pravidelného investování. Milovníkům rizika dokáže přinést větší vzrušení než ruleta, a na rozdíl od rulety je dlouhodobý trend akcií růstový. O automatech ani nemluvě. Chytrý hazardér raději spekuluje, než sází.

Vtip uvedený na začátku lze vyprávět i v mírně upravené verzi: po řadě let modlení o výhru se z nebe ozve hromový hlas: „Poslyš, člověče, a víš, že akciový trh za posledních dvacet let přinesl zhodnocení o více než 600 procent?“ Ale to není vtip, to je pravda.

Autor je ředitelem pro strategii společnosti Partners

Další články Pavla Kohouta
Pavel Kohout

Pavel Kohout

Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD), od roku 2004 do roku 2006 byl členem... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK