Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Hokynář u kazisvěta

Luboš Palata | 11. 3. 2019 | Vstoupit do diskuze – 37 komentářů

Pro české hospodářství Babišova cesta do USA úspěch nebyla. I proto, že se na ni premiér osobně nedostatečně připravil.

Hokynář u kazisvěta

Je skvělé, že český premiér byl přijat v Bílém domě. A to ve formátu a s poctami, které se, jak jen to bylo možné, blížily poctám poskytovaným hlavě státu.

Andrej Babiš navíc nejen při samotném setkání s americkým prezidentem, ale i při většině dalších jednání vystupoval dobře. Hovořil často o demokracii, o odkazu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, o spojenectví s USA a důležitosti našeho členství v NATO.

Český premiér mluvil slušnou angličtinou, měl nabitý program, včetně setkání s americkými investory nebo s „přáteli Česka“ v americkém kongresu, ze strategického hlediska byla velice důležitá i jeho návštěva u šéfky CIA Giny Haspelové.

Je možné, že i díky silným vazbám Donalda Trumpa na Česko – ostatně dvě jeho starší děti, které hrají důležitou neformální roli v jeho administrativě – jsou polovičními Čechy, se podařilo Babišovi s Trumpem navázat něco, co premiér nazval „osobním vztahem“. Potud vlastně všechno dobře.

Nejtlustší Finmag

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

3d král

„Hlavně doufám, že se při každé následující pandemii nebude znovu řešit, jestli Průša tiskne štíty,“ říká podnikatel, jehož 3D tiskárny zná celý svět. A tak jsme se radši ptali, jestli se budou tisknout domy a k čemu je 3D tisk cukrářům. Jenže… Tiskne už Josef Průša štíty?

Vyhnala nás karanténa

Téma: outdoor. Analyzujeme čísla z tuzemské turistiky, probíráme novodobé vychytávky od hodinek po jídlo, co se vaří bez ohýnku, a mrknem na historii vychytávek, které už nám přijdou všední. Kde bychom byli bez přehazovačky? Pod kopcem!

A další

Jakub Jetmar ochutnává v prostějovském pivovaru Axiom.Monika Veselíková slyší krávu růst. Je to japonské plemeno wagjú z farmy v Dolní Sloupnici. Gabriel Pleska se léčí kameny. Martin Vlnas jede Tour de France. Vojta Dobeš popisuje, jak kartou dokoupíte koně pod kapotu auta, ve kterém právě sedíte.


Babiš nehájil evropské, a tedy ani české zájmy

Z ekonomického hlediska ale Babišova návštěva úspěšná nebyla. Nebyl na ní podepsán ani připraven jediný kontrakt. Vysmívaný Apple Store na Staroměstském náměstí v Praze by třeba i mohl být třešinkou na dortu – kdyby byl nějaký dort.

Obchodní vztahy s USA se pro Česko nevyvíjejí dobře. Dokonce by se dalo říct, že kvůli Trumpově politice Amerika především směřují k možná největší krizi za desítky posledních let.

Připomeňme, že jedna z prvních věcí, kterou Donald Trump udělal, bylo rozstřelení vrcholících jednání o americko-evropské investiční a obchodní dohodě TTIP. Ta, pravda, v některých částech Evropy narážela na odpor, mohla ale obchodně i civilizačně propojit Evropskou unii a USA, dva navzájem politicky i lidsky nejbližší ekonomické bloky světa, víc než kdykoli předtím.

Místo dohody s Evropskou unií má ale buldozer Trump našlápnuto na obchodní válku s ní. Válku, ve které tahají USA vůči půlmiliardovému unijnímu bloku za kratší konec. Aby za něj netahaly, musí postupovat politikou rozděl a panuj. A k tomu jsou dobří politici typu Andreje Babiše, kteří nad společný evropský zájem stavějí vlastní hokynářské ego. A jen se tetelí blahem, jak doma prodají, že je přijali v Bílém domě.

Pokud Trump zavede drakonická cla na dovoz aut z Evropy, je to útok na srdce české prosperity, automobilový průmysl. Pravda, neodnesla by to přímo Škodovka, ale její mateřský koncern VW už ano, a to velmi těžce. O desítkách českých firem vyrábějících autodíly pro evropskou produkci ani nemluvě.

Babiš sice cla a hrozbu obchodní války zmínil a snažil se prý u Trumpa apelovat, aby zavedení cel aspoň odložil na dobu po evropských volbách, stěžejní bod rozhovoru s Trumpem ale z tématu neudělal, byť pro Česko to stěžejní bod nepochybně je. Na takovou debatu se ale český premiér nepřipravil, ostatně to veřejně přiznal. „Nemám o jednání USA a EU o clech dostatek informací. Neznám celý kontext, mandát ani strategii Evropské komise,“ přiznal premiér státu, který vyrábí nejvíc aut na hlavu na světě.

Inu, nevyrábějí se v Agrofertu, nabízí se jedovatá poznámka.

Nenechat se rozdělit

Trump, který mimochodem nadšeně přivítal brexit, největší katastrofu, která se na Evropskou unií a český průmysl řítí, je po desítkách let první americký prezident, který sice bere Evropu jako bezpečnostního partnera. Ekonomicky v nás ale vidí pokud ne nepřítele, tak minimálně soupeře.

Proto je klíčové, aby Česko jasně podporovalo jednotné unijní vyjednávání s USA, samozřejmě i s tím, že máme i při jednání s Amerikou své specifické národní zájmy. Je s podivem, jak málo je český premiér hájí a jak málo o dění kolem obchodu s USA, pro Česko klíčovém, ví a jak málo je schopen a ochoten naše zájmy ve Washingtonu prosazovat.

Trump je pro Česko a celou Evropu za mnoho, mnoho let nejhorší prezident. I tak je ale třeba udržet přátelské vztahy a zachránit z euro-amerického partnerství, co se dá. Pokud ale Trump razí heslo Amerika především, není odpovědí Babišovo Především Česko, ale to, že se český premiér bude v USA chovat především jako státník země Evropské unie. Protože jen jako součást Unie je Česko Spojeným státům rovnocenným hráčem, nebo možná v něčem i silnějším. A to je něco, čemu i „kazisvět“ Donald Trump nakonec rozumí.

Autor je redaktor Deníku. Foto Profimedia.cz

Luboš Palata

Luboš Palata

Narodil se v roce 1967 a vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově. Je nositelem několika ocenění, mimo jiné novinářské ceny Ferdinanda Peroutky. Byl rovněž nominován na Cenu Evropského parlamentu.... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 37 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Martin Zadražil | 11. 3. 2019 08:11

Tak si to opět shrňme:

"Válku, ve které tahají USA vůči půlmiliardovému unijnímu bloku za kratší konec." Čirá propaganda, ekonomická výkonost přece nezáleží na počtu obyvatel.

"Pravda, neodnesla by to přímo Škodovka, ale její mateřský koncern VW už ano." Němci si stejně brzy uregulují automobilový průmysl sami.

„Nemám o jednání USA a EU o clech dostatek informací. Neznám celý kontext, mandát ani strategii Evropské komise,“ přiznal premiér státu, který vyrábí nejvíc aut na hlavu na světě.
Zdroj: https://finmag.penize.cz/ekonomika/403623-hokynar-u-kazisveta
Jak Babiše nemusím tak tady má bohužel pravdu. Byl to právě Palata, který neopomenul zmínit společnou zahraniční politiku EU při každé příležitosti, takže Babiš opravdu nemá na tato vyjednávání mandát.

"Trump je pro Česko a celou Evropu za mnoho, mnoho let nejhorší prezident." Jestli ono to nebude tím, že to je prezident Americký a Evropané ho volit nebudou.

Těšil jsem se v pondělí ráno na nějaký zajímavý článek, ale asi se nic nenašlo, tak se splnil plán dávkou propagandy.

+114
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

František Kusák | 16. 3. 2019 10:57

- A Afrika či Asie leží kde?
- Ano právo na stejnou životní úroveň má každý, je ovšem otázka, zdali má stejné podmínky a možnosti nebo předpoklady a dokáže-li ho využít. Levicovost je v tom, že chci svá práva naplnit na úkor někoho jiného, omezením práv těch ostatních.
- pokud jste někdy pracoval ve výrobě a víte jaký je rozdíl mezi variabilními a fixními náklady, pak Vám musí být jasné, co znamená zastavit výrobu v takové automobilce. To je to poslední, co si každý ekonom přeje. A že některé automobilky mají až fatální problémy s odbytem je fakt a je mně líto, že to nevíte. Důvody jsou různé, to je na celý článek.
- podívejte se, já také neovlivním nějakou pandemii a přesto mně vadí a způsobuje mi potíže. To, že je na silnici aut víc než je definovaná propustnost, je fakt. Zkuste mně to vyvrátit. Jak to chcete řešit, tedy pokud si myslíte, že se to řešit má. Pokud je Vám to fuk, pak je diskuze zbytečná. Já si zase myslím, že politici tuto situaci mohli předpokládat a řada projektů už mohla být dávno realizována. Já jsem se o to snažil alespoň na úrovni komunální politiky. Nevím, co je na tom levicového nebo dokonce komunistického. Nechápete-li, že se některé věci prostě regulovat musí, protože by to jinak zasáhlo do práv druhých, pak si nechte své názory. Já do Vašeho jednoduchého světa nepatřím a považuji za zbytečné, na Vaše urážky reagovat.

-4
+
-