Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Socialismus žije. Venezuela umírá

Kde venezuelští compañeros udělali chybu? Neuznávali trh. A neuznávají ho dodnes, proto jejich reformy zemi nezachrání.

Naše bankovky mají příliš mnoho nul. Pět škrtneme a bude líp, oznámil národu někdejší řidič autobusu, nyní venezuelský prezident Nicolás Maduro. Od dvacátého srpna bude platit nový suverénní bolívar (bolívar soberano) navázaný na venezuelskou krytopměnu petro.

Tím ale změny končit nemají. Vláda zmírní regulaci devizového trhu a zváží další reformy. „Venezuela potřebuje nový ekonomický model – diverzifikovaný, účinný, moderní a pokrokový,“ prohlásil prezident.

Blíží se snad konec venezuelského socialismu 21. století?

Země, kde váží bankovky

Ve Venezuele se potvrdilo, že socialismus dokáže divy. Třeba srazit na kolena stát oplývající ložisky uhlí, zlata, diamantů a zejména ropy. Její zásoby odhadované na 300 miliard barelů jsou největší na planetě.

Poměřováno přírodním bohatstvím by měla být Venezuela nejbohatší zemí Jižní Ameriky, ba i celé i planety. K nejbohatším zemím také koncem čtyřicátých let minulého století patřila. Tehdy měla čtvrtý největší HDP na hlavu. A ještě v roce 2001 se řadila mezi nejbohatší státy Latinské Ameriky.

Dnes je Venezuela odstrašujícím příkladem socialistického experimentu, který začal koncem minulého století.

Po roce 2001 začala země chudnout a od roku 2014, kdy spadla cena ropy, se její ekonomika hroutí (grafika ilustrující úpadek státu zde). Životní úroveň klesá, kriminalita stoupá. Ceny zboží jsou regulované, lidé ho okamžitě vykoupí a regály zůstávají prázdné. V zemi chybějí základní potraviny i léky. Výpadky elektrické energie jsou každodenní realitou.

Venezuelskou měnu, bolívary, likviduje hyperinflace. Její tempo akceleruje. Mezinárodní měnový fond odhadoval, že do konce roku může vystoupit na milion procent.

V obchodech bankovky nepočítají, ale váží. Anebo odhadují jejich objem. Do bankomatů se znehodnocené bankovky nevejdou. Proto se platí až na výjimky kartami. Nejvyšší bankovka v hodnotě 100 000 bolívarů nestačí ani na koupi šálku kávy v restauraci a průměrná mzda nedosahuje ani tři dolary za měsíc.

Každý den opouští zbídačenou Venezuelu stovky až tisíce lidí. Odcházejí do sousedních států – Brazílie, Ekvádoru, Kolumbie a Peru.

Nasnadě jsou otázky: Kde venezuelští soudruzi-compañeros udělali chybu? A jsou schopni ji napravit?

Další čtení

Když dva dělají totéž…

Proč jde socialistická Venezuela ke dnu, zatímco socialistické Bolívii se daří? Je to jen tím, že Maduro je horší tatíček a hospodář než bolivijský Morales? Nebo v Bolívii vymysleli lepší socialismus?

Když socialismus flákáš, země se má líp

S Chávezem k propasti

Bývalý venezuelský prezident Hugo Chávez, který se dostal k moci v roce 1998, znárodňoval doly a ropné společnosti. Zabavoval půdu latifundistům a dával ji rolníkům, které nutil, aby zakládali družstva. Rozhodoval o tom, co se bude vyrábět a za kolik se to prodá. Určoval i kurz měny a centrální bance přikazoval nakupovat vládní dluhopisy.

Chávez necitoval z Marxe, ale ze Simóna Bolívara. Vyhlašoval „jiný“ socialismus – „socialismus 21. století“. Od sovětských satelitů se lišil třeba v tom, že nezestátnil celou ekonomiku, i když z 800 000 soukromých podniků zbylo v zemi jen 230 000.

Režim také zachovával politické svobody, tedy i svobodné volby, byť přívlastek spravedlivé se k nim nehodil. S tím však Maduro, Chávezův nástupce a následovník, skončil, když demokraticky zvolený parlament, ovládaný opozicí, nahradil zvláštním ústavodárným sborem.

Chávez každopádně dovedl na pokraj propasti. Pád do ní se teď Maduro snaží odvrátit reformami.

FINMAG NA SNĚHU!

Finmag předplatné

Téma: bydlení a nemovitosti. Přesun světa do měst sleduje Pavel Jégl. Jiří Hovorka analyzuje, proč je bydlení tak drahé. Apolena Rychlíková bouří nájemníky. Peter Bednár ví, čím brzdíme rozvoj měst. Adam Gebrian ukazuje, že i v centru Prahy se dají stavět dostupné byty. A další.

Ostrá ostří, syrové maso, na kosti kotoučová pila. Půlky, prasata, bejčci. Vysíláme redakčního vegetariána mezi řezníky. Na bourání.

Žil pod bičem otrokáře, ale pak… Uprchlý otrok Frederick Douglass byl váženým občanem, poradcem prezidentů a nejfotografovanějším Američanem 19. století. Josef Tětek a Nepřátelé státu.


Věříte v petro?

Madurova vláda letos zavedla kryptoměnu s názvem petro krytou ropou a také petro kryté zlatem. Na petro má být navázán suverénní bolívar.

Petro má vrátit zemi na finanční trhy. Je to vlastně digitální forma dluhopisů, která má zemi pomoci zmírnit důsledky amerických sankcí. (Americká vláda vloni zakázala kupovat nově vydané dluhopisy venezuelské vlády se splatností delší než třicet dnů a dluhopisy státní ropné společnosti PDVSA se splatností delší než tři měsíce.) Maduro se pochlubil, že během několika týdnů získala vláda prodejem petra pět miliard dolarů (neověřeno).

Jedno „ropné“ petro je ekvivalent jednoho barelu ropy – jenže barelu ceněného v bolívarech. To znamená že „nový bolívar bude navázán na něco, co je ve výsledku zase navázáno na bolívar“, upozorňuje profesor ekonomiky Luis Zambrano Sequin z Katolické univerzity v Caracasu.

Simon Quijano-Evans, analytik londýnské firmy Legal & General Investment označuje petro za „starou věc v novém balení“. Má za to, že investoři už nad Madurem vedenou Venezuelou už zlomili hůl.

Ratingová agentura S&P snížila loni rating Venezuely na SD, tedy selektivní platební neschopnost, protože země část svých závazků neplatí.

Kdo za to může

„Ekonomické modely, které jsme zkoušeli, selhaly. Je to i naše odpovědnost, moje, tvoje,“ citoval z Madurova projevu na nedávném sjezdu vládnoucí Sjednocené socialistické strany web rozhlasu RFI.

Zdrcují soudružská sebekritika. Znamená snad, že socialismus 21. století ve Venezuele končí? Zatím tomu nic nenasvědčuje. Protože ve stejném projevu Maduro zdůraznil, že úkolem zůstává hájit socialismus před největšími škůdci – Spojenými státy a domácí opozicí.

S koncem socialismu nepočítají ani chystané reformy ve financích, jejichž součástí je také liberalizace obchodu s devizami. Bude to jen liberalizace částečná – „socialistická“, která patrně na čas stabilizuje cenu dolaru.

Vláda dává najevo, že chce dál kontrolovat směnné kurzy a prodávat dolary podnikatelům za státní kurz. Ekonomové z caracaské Katolické univerzity předpovídají, že nový devizový režim se projeví zejména v obchodech pro privilegovanou vládní vrstvu a její spolupracovníky, kde se objeví víc zboží z dovozu.

Kdepak, návrat před rok 1999, kdy socialisté ovládli parlament, Maduro a spol. nepřipouštějí. Jinou cestu, která by zemi vrátila k prosperitě, si přitom lze sotva představit.

Socialismus 21. století tedy ještě žije. Venezuela však umírá.

Kdo ji zachrání? V nedávné historii latinskoamerických států je mnoho příkladů, kdy v době krize zasahuje v roli zachránce armáda a přebírá vládu. Je to krvavé řešení. Dokáže se mu Venezuela vyhnout?

Prezidenta Madura s petrem vymaloval IgorKom / Shutterstock.com

Pavel Jégl

Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a dvě desítky let pracoval... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 92 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Josef Fraj | 6. 8. 2018 09:17

Divné, divné. Tolik fuldopeněz natiskly a pořád jsou ve sra..ách . Čím to jen může být? :-)

+27
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Richard Fuld | 6. 8. 2018 11:15

Ve Venezuele se nesnaží "tisknout" účetní fuldopeníze. Snaží se naopak emitovat peníze kryté komoditami. Správně tedy Vaše věta měla znít: "To je divné. Tolik peněz krytých komoditami emitovali a pořád jsou v socialistických sra..ách". Čím to jen může být? No penězi určitě né. Na vině je přece socialismus. :-) To přece chápe každý trouba, jen Fraj do toho plete peníze. :-)

-20
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK