Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Čína nedohání Evropu

Spojené státy prý stojí na prahu úpadku, v lepším případě procházejí vážnou hospodářskou recesí, připomínající třicátá léta. Dolar klesá, hypoteční krize ochromila zemi, banky nepůjčují peníze. Super velmoc je na konci sil. Skutečnost? Faktem je pouze pokles dolaru v posledních letech.

Hypoteční krize sice skutečně zpomalila růst, ale stále není jisté, zda bude recese, či nikoli. Stavebnictví má problémy, ale ne tak velké, aby stáhlo zbytek ekonomiky do krize. Ostatnímu průmyslu prospělo oslabení dolaru a jede na plné obrátky. Americké banky na rozdíl od všeobecně rozšířené představy stále normálně půjčují peníze.

K začátku května 2008 vzrostl celkový objem úvěrů poskytnutých americkými komerčními bankami o 10 procent meziročně, což je růst odpovídající normálu posledních let. Růst komerčních a investičních úvěrů je ještě vyšší. Žádná úvěrová krize se nekoná.

Amerika dokonce ani není předlužená. Federální dluh přepočteno na hrubý domácí produkt je stále nižší než v Evropě a ani dluhy amerických domácností nejsou reálnou makroekonomickou hrozbou.

Evropa je prý kontinent bez perspektivy, sužovaný vysokými daněmi a byrokracií. Jednou všichni skončíme jako průvodci turistů z bohatých zemí, jakými budou Čína nebo Brazílie. Ve skutečnosti v posledním žebříčku konkurenceschopnosti Světového ekonomického fóra v Davosu zaujímají západoevropské země většinu z první desítky. Obávaná Čína je těsně za Českou republikou, která je na 33. místě.

Tolik kritizovaná evropská byrokracie je totiž ve skutečnosti velmi efektivní, pružná a poctivá ve srovnání s rozvojovými zeměmi. Evropané mají i velmi dobře fungující systém finančních trhů.

Navíc státy jako Dánsko, Švédsko, Francie nebo Německo mají, pokud jde o licence a povolení potřebná podnikání, „průchodnější“ administrativu než USA. Evropské daně z podnikových zisků patří mezi nejnižší na světě.

A jak to vypadá v Rusku, v Číně a v Brazílii? Prosperita ruské ekonomiky je dána vzestupem cen ropy. Ničím jiným. Technická úroveň průmyslu je o deset až třicet let za světovým vývojem, včetně výroby zbraní.

Čína není schopna po desítkách let ekonomických reforem vyrobit ani tak základní výrobek, jakým je automobil. Rakve na kolečkách značky Chery nebo Brilliance se nepočítají – kvalitě čínských motorových vozidel se posmívají dokonce i v chudém Vietnamu.

Většina čínského zboží je nekonkurenceschopná kvůli zoufalé kvalitě. Jakžtakž přijatelné kvality dosahují jen závody přímo řízené západními experty. Skvělý obraz neskýtá ani Brazílie. Je stále chudá kvůli vysokým daním a byrokracii.

V žebříčku celkových podnikatelských podmínek je na 122. místě. Obrovská je tu korupce. Patnáct procent členů brazilského Národního kongresu je formálně vyšetřováno pro různé zločiny, od praní špinavých peněz po vraždu.

V tomto srovnání se problémy vyspělého světa jeví ve zcela jiné perspektivě; asi jako drobný výmol na dálnici vedle prašné polní cesty.

Autor je ředitel strategie Partners. Článek napsal pro týdeník Reflex. Foto: Profimedia.cz.
Pavel Kohout

Pavel Kohout

Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD), od roku 2004 do roku 2006 byl členem... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 21 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK