Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nahrála PPF Vídeňské burze?

PPF Banka se neúspěšně pokusila prodat 12,12 % akcií pražské burzy její vídeňské konkurenci. Jak serveru Finmag potvrdilo nezávisle na sobě několik zdrojů působících na finančním trhu, burzovní komora ovšem tento prodej neschválila. Krok PPF pak vyústil v překvapivé rozhodnutí. Akcionáři, kteří drží kontrolní balík akcií pražské burzy, se dohodli, že své akcie prodají a tento prodej budou společně koordinovat.

Rozhodnutí prodat burzovní akcie zdůvodňují atraktivitou burzy, která dostala řadu nabídek na strategické spojenectví, a to i od renomovaných světových burz. Doba je prý k podobné transakci velmi příznivá.

Pražská burza vykazuje příznivé výsledky – za loňský a předloňský rok vyplácela dividendy ve výši 620, resp. 490 Kč na akcii. Rozšířila také záběr o investiční certifikáty a další deriváty a zejména obchody s elektrickou energií. Postupně hodlá zahájit obchody s elektřinou i pro Slovensko a Maďarsko. Přesto zůstává menší burzou regionálního významu.

Je tu přitom jeden velice prozaický důvod, proč se, na rozdíl od předchozích let, najednou zcela otevřeně hovoří o prodeji akcií pražské burzy. Vídeňská burza nejprve ovládla Budapešťskou burzu, letos pak získala i lublaňskou burzu a není bez šancí získat také většinový podíl v sofijské burze. Vídeň, která častokrát proklamovala, že chce být středoevropským lídrem, přitom dala několikrát nepokrytě najevo, že má zálusk i na Prahu a Varšavu.

V hledáčku Vídně. Či Frankfurtu?


Podobným snahám na první pohled leccos nahrává. Pokud by se Vídeňská burza dohodla s PPF Bankou (a transakci nakonec schválila burzovní komora), získala by asi dvanáct procent akcií pražské burzy od jejího čtvrtého největšího akcionáře. Dalších 14,67 % akcií Burzy cenných papírů Praha (BCPP)drží Česká spořitelna, v níž má majoritu rakouská Erste Bank.

Jen o něco méně akcií, přesněji 13,54 %, vlastní finanční investor Tiger Holding, u něhož lze předpokládat, že jde o dočasnou investici a může tyto akcie pro někoho držet. Kdyby to byla Vídeňská burza, měla by celkem pod palcem přes 40 % akcií BCPP. Jak je to s akciemi burzy, které drží Tiger Holding, ovšem nikdo neví.

I když má o pražskou burzu údajně zájem přes deset subjektů, zdánlivě by již tedy mohlo být vše jasné. Sázet na vítězství Vídně přesto rozhodně zatím nelze. Nic na tom nemění ani fakt, že jí nejspíš odpadl velký konkurent – Varšavská burza. V té totiž drží majoritu stát a má být tedy do konce roku privatizována. Proč tudíž prodávat akcie subjektu, jehož budoucí vlastníci nejsou známi?

V situaci, kdy má být prodáno 30 % akcií varšavské burzy a dalších 20–30 % nabídnuto při primární emisi akcií na trhu, nelze nicméně vyloučit, že (dosud neznámý) budoucí majitel 30 % akcií této burzy uspěje i v Praze.

Zdaleka ne vše hovoří přitom pro Vídeň. Je třeba si například položit otázku, zda se tato burza koupí lublaňské (a možná i sofijské) konkurence finančně příliš nevyčerpá. Přinejmenším rozpačitě působí rovněž vzpomínky na minulost, kdy se Vídeňská burza neúspěšně snažila zavést pod názvem Newex středoevropský burzovní trh.

Lze přitom spekulovat o tom, zda Vídeň hraje sama za sebe, nebo může být vzhledem ke spolupráci s frankfurtskou Deutsche Boerse tak trochu považována za její prodlouženou ruku. Může to ale hrát rozhodující roli?

Podle jednoho ze zdrojů podepsali největší akcionáři pražské burzy dohodu o společném postupu a ve hře je nejlepší nabídka. Zájem o pražskou burzu má údajně více než deset subjektů, mezi nimiž nechybí ani ty s největším renomé. Může jim Vídeň konkurovat?

Zájem i z USA


Teoreticky je možné prodat pražskou burzu nebo alespoň část jejích akcií prostřednictvím jejich primární emise. Při citovaném počtu zájemců je to ale nejspíš nesmysl. Dokáží ovšem najít největší akcionáři pražské burzy společnou řeč?
Na jedné straně tedy mohou být ti, kteří budou preferovat Vídeň. Klíčovým majitelem největšího akcionáře burzy, jímž je s téměř 25% podílem Patria Finance, je belgická KBC.

Komerční banku zase ovládá francouzská Société Générale, což na první pohled nahrává Euronextu. Jednání mohou být velmi zajímavá, i proto, že je prý mj. ve hře také New York, Nasdaq, nebo skandinávská OMX. Zvítězí nejvyšší nabídka, nebo budou hrát roli i další faktory? Na jakou stranu se přikloní Tiger Holding?

Odhady hodnoty pražské burzy  se liší a pohybují se od zhruba dvou miliard korun až po více než 300 milionů dolarů v případě analytiků, oslovených agenturou Reuters, což přesahuje pět miliard korun. Důležitou roli hraje načasování celé transakce. Nejde jen o pražskou burzu, ale také prodej Varšavské, případně dalších konkurenčních trhů.


Zelená pro investory?


Všeobecně se soudí, že investoři a obchodníci s cennými papíry by mohli na chystaném prodeji kontrolního balíku akcií pražské burzy vydělat. Například na jednodušším a snazším vypořádání obchodů, o němž se v ČR stále hovoří, případně také, což je zatím spíše v rovině spekulací, na propojení se slovenským trhem.

Veřejná soutěž, případně jiná forma prodeje akcií pražské burzy může pochopitelně zvednout povědomí o českém trhu. Přispěje ve svých důsledcích ke zvýšení počtu primárních emisí akcií, včetně menších firem?

Třeba se dočkáme i toho, že vítěz tendru či nový vlastník pražské burzy umístí své akcie i na tento trh. Věřme, že pokud prodej pražské burzy přinese překvapení, tak jedině příjemné.

Foto: Profimedia.cz

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK