Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

David Ondráčka: Pod záminkou covidu si vláda uspořádala velkou žranici

David Ondráčka | 27. 2. 2021 | Vstoupit do diskuze – 5 komentářů

Jako každá krize nese s sebou i ta covidová příležitosti. Včetně příležitostí bohatnout na obskurních výjimkách z pravidel nebo jejich obcházení. Přátelé státních aktiv nikdy nespí a velká miliardová žranice je v plném proudu.

David Ondráčka: Pod záminkou covidu si vláda uspořádala velkou žranici

Zdroj: Shutterstock

Vidíme to v přímém přenosu, až nepříjemně naživo. Tak třeba scénka z tiskové konference vlády 22. února t. r. Téma – nákup čínských testů do škol a výběr jejich distributora.

  • Jan Hamáček: Firma dostane zaplaceno za testy až po dodání.
  • Alena Schillerová: Žádná firma sice nesplnila podmínky, ale není čas, takže peníze už jsme jí vyplatili.

Dva místopředsedové vlády si sice dokonale protiřečí, ale nevadí, pak zapnou třetího místopředsedu Havlíčka a ten zbytek tiskovky bezpečně zakecá. Prostor na dotazy a vysvětlování rozporů nezbude. Média v palbě událostí, slibovaných opatření, odvolávaných opatření, popřených opatření a nedopatření nestíhají kauzu víc rozebírat, tak se jen napíše, že kolem nákupu byly určité kontroverze. Hotovo, jedeme dál.

Mimochodem zakázku získala firma bez referencí a dohledatelných majitelů.

stopka
Zdroj: FTY STRATEGYCIDE

Jak funguje „protikorupční vláda“ Andreje Babiše? Neověřuje skutečné majitele, zadává zakázky neprůhledným firmám – a standardní firmy mají smůlu. 

Duben 2020. Ministerstvo zdravotnictví zadalo stamilionovou zakázku na zdravotní pomůcky firmě De Sol Investmentregistrované v daňovém ráji v Belize nebo nakoupilo respirátory za 310 milionů od firmy Recea Prague, proti jejímu jednateli se vede 18 exekucí, trvalé bydliště má hlášené na úřadě Prahy 5, evidentně bílý kůň. 

 

Všechno se může, když je vyšší moc

Nouzový stav vláda a úřady bez ostychu nadužívají, nebo přímo zneužívají k nakupování z ruky, obcházení zadávacího řízení. Ve stavu nouze můžete oslovovat předem vybrané uchazeče, neohlížet se na cenu ani kvalitu, neověřovat reference a majetkové struktury, využívat nejrůznější výjimky nebo vymýšlet nové. Bere se to, že pořád jde o nějakou vyšší moc. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nezasáhne, kontrolní mechanismy jednotlivých rezortů jsou de facto vypnuty, Nejvyšší kontrolní úřad se ozve někdy zpětně a policie řeší jiné věci.

Vláda se už v dubnu 2020 pokusila využít legislativního stavu nouze a schválila novelu zákona o zadávání veřejných zakázek. Návrh se týkal takzvaných jednacích řízení bez uveřejnění a byl odůvodněn jen velmi stručně tím, že v souvislosti s šířením covidu je potřeba zrychlit administrativně náročný a zdlouhavý proces nákupů, protože převažuje veřejný zájem na rychlém plnění veřejné zakázky.

Pokus zneužít krize k rozebírání státu nevyšel díky tlaku Transparency International, dalších nevládek a médií. Ale nešťastný příběh tím nekončí, spíš začíná. Téměř rok pokračují další pokusy zavést výjimky, najít boční cestu. Všichni vidí ty příběhy neprůhledných nákupů roušek, respirátorů, zdravotních pomůcek, čínský most. Panuje zmatek, kdo je za nákupy zodpovědný, jestli jednotlivá ministerstva, Správa hmotných rezerv nebo někdo jiný. A celé je to rámováno nedostatkem transparentnosti a nepřehlednou komunikací.

Dezinformace, koronavirus

Co je dovoleno bohovi... a ostatní jsme volové?

Neprůhlednost, nízká efektivita a korupce u veřejných zakázek by nám měla vadit kdykoli – jde o naše daně –, ale během mimořádné krizové situace jsou asi ještě škodlivější než jindy. Ničí poslední zbytky důvěry, kterou potřebujeme pro společný postup vůči dopadům pandemie. Když ale lidi vidí, že věrchuška je schopna zneužít i takovou situaci, těžko můžeme chtít, aby nadšeně přijímali a dodržovali všechna omezení a pozastavení života.

otaznik
Zdroj: FTY STRATEGYCIDE

Anketa

Vláda...

Otázka je, jestli (a případně proč) je Babišova vláda opravdu neschopná zvládat nákupy se zachováním elementární efektivity a důvěryhodnosti. Anebo jestli to bere úplně pragmaticky – že v krizi nejsou nákupy pod drobnohledem a projde úplně cokoli? Vypadá to spíš na ten druhý přístup, po nás potopa, do voleb to nějak doklepeme a pak se uvidí.

Připadá mi hodně nefér, jak rozdílným metrem se teď ve veřejném sektoru měří. Svět veřejného zadávání a nákupů se v posledním roce samozřejmě nezastavil. Současně s vládními nákupy se dál připravují nebo probíhají tisíce jiných veřejných zakázek na úrovni ministerstev, škol, měst a obcí, které s koronakrizí nijak nesouvisejí. A tam žádné výjimky neplatí, musí se dodržovat zákonné povinnosti, musí se vykazovat, zveřejňovat.

A tihle zadavatelé hledí nevěřícně na rozpadající se stát na té nejvyšší úrovni, a vidí, že jeho vysocí představitelé nemají problém hledat a nacházet cestičky kolem zákonů. Zdá se, že ministři i někteří vysocí úředníci až příliš spoléhají na to, že teď není čas skládat účty. Měl by přijít. Nejpozději až pandemii překonáme.

Finmag v novém!

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

Kasaštyk. „V pondělí to vymyslíme, v úterý a ve středu se na tom dělá a ve čtvrtek to můžeme spustit. Jinde se do čtvrtka nesejde vedení.“ Tak vaří bří Kasové Pilulku.

Stříbrná. Téma čísla stáří. Pavel Jégl o nemilém průvodním jevu dlouhého života: dlouhém stáří. Jirka Hovorka spočte domovy pro seniory, pečovateláky a pečovatele. Co to stojí? Robert Vlach ví, proč volnonožci vydělávají do osmdesáti.

FIN.Finanční část magazínu poví, koho sledit na Twitteru, jak zbohatnout sběrem kamení či psích h., jak neřídit automobilku a na co mají majitelé bitcoinů pět let, jestli se o ně nechtějí bát.

S mate- a dramatikem Reném Levínským mluvil Michal Kašpárek. I o tom, že na covid nestačí opsat německé recepty. Nejsme Němci.

David Ondráčka

David Ondráčka

Bývalý ředitel české pobočky Transparency International a spoluzakladatel Lidé PRO. Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 5 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Josef Kalát | 27. 2. 2021 10:46

Děkuji pane Ondráčko. Míříte opět přímo k jádru věci, které je však mnohem temnější, než si mnozí z nás dokáží a chtěji připustit. Realitou však stále zústává chorobně ctižádostivý trestně stíhaný samolibý sociopat, obklopený suitou loajálních úředníků, kteří mu nedokáží oponovat. Ryba smrdí od hlavy a tahle vzdor tomu, že už je hodně zkažená, stále nějak drží pohromadě a dále kolem sebe šíří čím dál méně snesitelný odér arogance, povýšenosti a neochoty dát prostor jiným než jí vlastním "best-in-" nápadům. Obávám se, že nás čeká hodně těžké období, ale vzdor tomu jsem optimista a věřím, že právě díky tomu, mnozí z nás konečně otevřou oči a začnou přemýšlet o tom, proč právě nyní se věci vyvíjejí jinak, než bychom si přáli.

+410
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Karel Konrad | 28. 2. 2021 12:22

Na úvod chci uvést, že nejsem volič žádné politické strany, můj názor na dění ve veřejném prostoru se řídím jen selským rozumem.
Pane Ondráčko, moc by mě zajímalo, jak jste došel k závěrům, které uvádíte ve vašem článku, nemáte náhodou máte nějaké věrohodné informace, co nebyly zveřejněny ve veřejném prostoru? Jak jste došel k závěru, že "Nouzový stav vláda bez ostychu nadužívá, nebo přímo zneužívá k nakupování z ruky, obcházení zadávacího řízení". Kdo z vlády byl ve výběrové komisi na nákup čehokoliv v rámci nouzového stavu? Jakým způsobem kdokoliv z vlády tímto způsobem zbohatl? Jestli takové informace máte, tak je i s důkazy předejte policii a nebo na státní zastupitelství k prošetření!
A teď k vámi popisované zpackanému výběrovému řízení na nákup antigenních testů. Ministerstvo vnitra vypsalo zakázku na výběr antigenních testů. Tyto podmínky byly velmi velmi tvrdé. Výběrová komise (nikoliv vláda) vybrala na základě vypsaných kritérií vítěze této veřejné zakázky. A poté se vyrojilo spoustu rádoby vševědů, kteří měli na 1000% věrohodné informace že něco není správně, že ten či onen účastník výběrového řízení je podvodník a nebo aspoň potencionální podvodník s matkou v daňových rájích atd. Pak se ještě připojili novináři a komentátoři, kteří to všechno zveličili a přibarvili ale ve skutečnosti skutek utek. Výběrové řízení zrušeno nebylo a vybraný dodavatel antigenních testů nám (doufám) dodá objednané testy v objednaném množství, za vysoutěženou cenu a v objednaném termínu podle řádně sepsané kupní smlouvě. Všechny tyto kroky jsou zpětně přezkoumatelné a v případě, že někdo něco porušil, tak za to (doufám) ponese důsledky.
Budu se opakovat: jestli máte informace nebo důkazy že je cokoliv v nepořádku, předejte je policii a nebo na státní zastupitelství k prošetření!
A ještě jedna poznámka na závěr, poslední odstavec je neplacená reklama bývalého ředitele pobočky Transparency International?!?!

-34
+
-

Doporučujeme