Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Překvapivé stavby Adama Gebriana: U Vuittona v Paříži

V novém dílu Překvapivých staveb nás Adam Gebrian fakt překvapil. Nevydal se ani do Brna, ani do Liberce, ani –. Ne Adam nás vezme do Paříže podívat se na dům, jaký v Česku asi vzniknout nemůže. Ovšem ne že bychom ho nemohli postavit.

To, co vidíte na obrázku níž, je první skica, kterou architekt ukázal investorovi. A nad ní si plácli.

Musíte uznat, že to zřejmě byl výjimečný architekt a zejména výjimečný investor.

Architekt se jmenoval Frank Gehry a kromě mnoha světově proslulých staveb ho znáte i jako spoluautora Tančícího domu – viz minulý díl Překvapivých staveb.

Odvážný investor je Bernard Arnault, majitel společnosti Moët Hennessy Louis Vuitton, nejbohatší Evropan. A taky milovník umění. Budovu Fondation Louis Vuitton nechal postavit jako multifunkční kulturní centrum a především galerii moderního umění. Nebo přesněji jedenáct galerií v jednom. A zřejmě mu ani tak moc nevadilo, že z plánované investice cca 2,5 miliardy korun bylo nakonec miliard dvacet.

Jak se natáčel další díl Překvapivých staveb na Mall.tv

Fotky: Mall.tv

Budova stojí v Boulogneském lesíku, poblíž botanické zahrady Jardin d'acclimatation. A její plánované umístění do historického parku bylo nejednomu Francouzi trnem v oku, soudní pře nakonec utnul až speciální zákon, který stavbu prohlásil za národní zájem.

Nakonec je obrovská spektakulární budova zasazena do okolí s respektem a citlivě. Obří podíl na tom má vzdušnost, které Gehry dociluje svým typickým způsobem: před vlastní hmotu budovy ještě vystrčí jeden plášť, v tomto případě dvanáct obrovských nepravidelných křídel ze skla, oceli a hliníku. A ve vzniklých meziprostorech se odehrává řada důležitých věcí… A právě tenhle inženýrský zázrak, v němž se pro naprostou pravidelnost žádný prvek neopakuje, sestavovaly zlaté české ručičky (a především hlavičky).

Finmag.cz

Komentáře

Celkem 6 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jaroslav B. Kořínek | 9. 10. 2019 07:37

Nemohu se zbavit dojmu, že architekt byl namol ožralý dobře chlazeným šampaňským Moët nebo koňakem Hennessy a odvážný investor zrovna tak.

A propos, myslí si pan Gebrian, že tahle věc obstojí ve zkoušce času a bude stát coby monument dnešní architektury i za nějakých 1500 let? Já odhaduji nejvýše stovku.

+5
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK