Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Peníze po maďarsku

| 11. 6. 2009

Jsou vaše děti přesycené Krtečkem a Rákosníčkem? Udělejte něco pro jejich vzdělání v ekonomii. Pořiďte jim DVD Jsou hotové! Peníze! Za směšných 42 Kč se dozvědí leccos o historii peněz, proč vůbec peníze existují, z čeho se skládá cena výrobku a podobně. Tedy... dozvědí, pokud přežijete alespoň první díl.

Peníze po maďarsku

S finančními základy vás ve formě seriálu seznamují kreslení myšáci v docela přívětivé grafické podobě. Na serveru DVD Inform kdosi tento titul vtipně glosuje: „Díky působení pohádkových bytostí se z dětí stávají v dospělosti naivní bloudi, kteří stále čekají nějakou nadpřirozenou pomoc s hůry. Ale marně, žijeme přece v kapitalismu a za všechno se musí tvrdě platit.“

Myšlenka hezká – dokud se nezaposloucháte do komentáře. Toto DVD bylo totiž vyrobeno v Maďarsku a zřejmě si kdosi v Maďarsku usmyslel, že když dovedou vyrobit animovaný seriál, proč by nedokázali nazvučit i jeho zahraniční jazykové verze. A tak autorem českého textu je nějaký Gábor Lexa, český komentář čte Ani Kovarka a o režii českého znění se postaral Čech jako poleno jménem (pokouším se o fonetický přepis) Abet Hali Forat. Výsledek tomu přesně odpovídá. Varovat nás může již text na přebalu s otázkou: „Víš jak vznikli peníze?“

Český komentář zní, jako by ho četla Maďarka, která má předpoklady k mluvené češtině spočívající v tom, že jeden z jejích rodičů byl Slovák. Pustíme si pár prvních dílů a už to sviští: „Když je zboží dost dlouho reklamované, čím dál víc lidí bude cítit, že si ho musí sehnat.“ Nebo: „Je obecně vědomé, že bychom docela dobře mohli žít i bez televize.“ A tak dále a tak dále.

Nabízí se otázka, jestli má autor překladu vůbec nějaké ponětí o tématu tohoto naučného dílka. Český komentář totiž neustále operuje s pro děti jistě zcela srozumitelným „dží dí pí“, našel jsem i termín „bartel“ ve smyslu přímé směny jednoho zboží za jiné.

Možná bude lepší jít přímo ke kovářovi a sehnat si raději české vydání francouzské knihy Peníze a euro krok za krokem, na jejímž základě tento film vznikl. Film byl vyroben za podpory maďarské K&H Banky, která patří do stejné skupiny jako naše ČSOB. Vydavatelem DVD je firma InterDomino. Jejich webová stránka je ovšem raději pouze na heslo.

Zkrátka - jak se praví na obalu DVD: „Buď vítán ve světě vědomostí!“

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (3 komentáře)

Jan Majer | 12. 6. 2009 18:03

Tak jsem si včera na DVD koupil a večer pustil cenami ověnčený britský film The Boxer, byl za 49,- korun v supermarketu. Šel pustit jen v českém dabingu s českými titulky (ano, pouze obojí zároveň). Kdyby jen to - každá cca pátá věta byla přeložena v dabingu a v titulcích v úplně jiném významu („zaprodali nás“/„je vyprodáno“ apod.), často dokonce s opačným vyzněním. Když se mluvilo o politice, dialogy nedávaly smysl, když se boxovalo, v dabingu byly všechny údery nahrazeny jediným zřetelným zvukem rumbakoule... :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Síla | 14. 6. 2009 17:33
reakce na Jan Majer | 12. 6. 2009 18:03

Tak to už je bída - film bez originálního znění. Já se českému dabingu vyhýbám, kde můžu a i titulky si pouštím jen výjimečně (třeba u finského filmu, kde nerozumím ani slovo). Tam kde rozumím je ale mnohdy snažší pochopit film jen z obrázků než z titulků. Ta masovost vydávaných DVD titulů se na kvalitě nepříjemně projevuje.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ivan Adamovič | 12. 6. 2009 22:09
reakce na Jan Majer | 12. 6. 2009 18:03

Dabing filmů pro kina se už asi zlepšil, ale naštěstí se nám díky levným DVD otevírá celý nový svět amatérštiny, bez níž by byl život tak nudný...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Ivan Adamovič
Publicista a novinář původně zaměřený na kulturu. V roce 1995 spoluzaložil a řadu let řídil časopis Živel, působil také v měsíčníku Ikarie, byl šéfredaktorem...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!