Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Brněnští (a)sociální demokraté šetří: třicet korun u doktora ne, šest tisíc za jesle ano

| 16. 12. 2011

O solidaritě s nejslabšími se to hezky mluví při sněmovních obstrukcích. Když dojde na činy, regionální politici ČSSD umí s potřebnými vytřít stejně efektně jako pravicová vláda.

Brněnští (a)sociální demokraté šetří: třicet korun u doktora ne, šest tisíc za jesle ano

Opět se hlásím s novinkami z Brna, které ovšem i tentokrát mají celostátní dopad. Ve městě vědy a výzkumu totiž sociální demokraté spustili výzkumný program ČSSD jako pravicová strana.

Přijde vám Jaromír Drábek jako měkkota? Určitě doceníte snahu, se kterou se městští radní snaží stáhnout ještě níž ty, co jsou dole a snaží se vyškrábat nahoru. Pravda, „brněnská úsporná opatření“ částečně zaplatí ze svého sociálního pojištění zbytek země. Hlavní snad ale je, že magistrátu i příští rok zbude na ohňostrojový festival.

Jak z pracující matky udělat čerpadlo dávek

Kdo má malé dítě, potřebuje pracovat a doma mu schází babička, pro toho v Brně fungují troje jesle. Čtyři roky měly poplatky odstupňované: od osmi stovek za měsíc pro ty, kteří živořili na hranici bídy, po 4 500 korun pro střední třídu.

Rada města – ve které kromě socialistů sedí i šest členů ODS, ale u těch to nepřekvapí – na konci listopadu jednomyslně odhlasovala zvýšení poplatků na paušálních 6 000 měsíčně. I pro ty, kteří nosí domu minimální mzdu. I pro ty, kteří měli platnou, nevypověditelnou přihlášku a mohli s náklady počítat až do konce školního roku. Od ledna jim vyskočí platby na hlídání dětí až sedminásobně. Čas na nalezení alternativy? Pět týdnů.

Nejprudší nárůst se týká, pravda, několika jednotlivců. Od zaměstnanců jeslí se mi podařilo zjistit, že většina nejchudších klientů už našla hlídání v rodině nebo odejde na rodičovskou dovolenou s druhým dítětem. „Jste hodnej, že se staráte. Kdyby s tím měl ještě někdo problémy, ozveme se.“

Zarážející ale je, že strana, která se profiluje jako ochránce chudých a potřebných, kvůli úspoře několika desítek tisíc z městského rozpočtu zablokuje přístup do jeslí těm, kteří je nejvíc potřebují. Samoživitelkám, které nechtějí nebo nemohou sedět doma a čekat na dávky, ale pracovat a jesle státu vrátit daněmi a pojištěním.

Poprosil jsem e-mailem o vyjádření stínového ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha: „Ve chvíli, kdy Vaše strana má v programu aktivní podporu jeslí a navíc tak úporně a dlouhodobě bojuje například proti 30korunovému poplatku u lékaře, pokusíte se Vy sám nebo někdo z Vašich spolupracovníků tento krok rady zvrátit?“ Dva dny – a neodpověděl.

Sarkasticky za něj promlouvá jen oranžové motto senátorských webovek: Všichni víme, že je potřeba šetřit, ale záleží na tom, na kom se bude šetřit.

Dvacka za pětiminutovou jízdu: auto výhodnější tramvaje

Dalším vánočním dárkem je zdražení jízdného. Nárůst kopírující zvýšení DPH by šel pochopit. Z nabídky ale například zmizí desetiminutová jízdenka, se kterou jste se v malém Brně dostali z jednoho konce vnitřního města na druhý nebo z řady předměstí na nádraží. S bizarním zdůvodněním: cestující prý často překračovali její platnost. Za jedinou zastávku od nového roku zaplatíte dvacku za čtvrthodinový lístek, takže se poohlédneme po alternativách:

První je jízdní kolo. Z města ven sice vedou asfaltové cyklistické dálnice, na jeho ulicích se budete ale pořád přetlačovat s auty a na vjezd do centra zapomeňte. Tam můžou jen auta majitelů a hostů kasin; cyklisty empíci sesazují z kol a pokutují.

Druhou možností je automobil. Na kilometru jízdy spolkne dvě koruny za benzin a jednu za amortizaci, což je v mnoha případech výhodnější než dotovaná hromadná doprava. V centru se vám navíc staví dva parkovací domy a okolo něj chystá několik tunelů a estakád. Tuto možnost si tedy zapamatujeme.

Třetí řešení: jízda načerno. Pokud se vozíte hlavně na kratších trasách, sedmistovková pokuta je při lístcích za dvacku výhodnější investice do rizika, než při jízdenkách za čtrnáct. Jak na Finmagu vysvětlil Pricing Idiot: „Počet černých pasažérů se sníží, jestliže zvýším pokutu, snížím cenu jízdenky nebo zvýším pravděpodobnost chycení.“ Bohužel, vedení DPMB nečte Finmag a v magazínu Šalina se o tom nepíše.

Těším se na to, až se bude moci vedení podniku pochlubit výběrem jízdného za první čtvrtletí ve srovnání s rokem 2010. Sázím se o víkendovou rodinnou jízdenku, že případný nárůst ani nezkopíruje zvýšení DPH.

Když jste tak chytří, dejte mi korunu a zkuste si to sami

Přehled netradičních pokusů o úpravu kvality života v Brně uzavřeme uzavřením kina Scala. Akademici z Filosofické fakulty následně otevřeným dopisem upozornili na to, že by do městského kina možná chodilo více než průměrných 37 diváků na představení a nebylo by tedy nutné jej zrušit, kdyby úředníci v jeho vedení nekašlali na dramaturgii i technické vybavení.

Reakce náměstka primátora Olivera Pospíšila? Když jste tak chytří, zkuste si to sami! Přesně v duchu brněnského neofeudalismu impulzivně nabídl škole korunový nájem.

Univerzita se ale naštvaného bonmotu chytla, takže bude zajímavé sledovat, jestli se vedení města podaří z trapasu vycouvat. Pokud ne, nespokojení cestující získají morální nárok na korunový pronájem vlastní tramvajové flotily, Klub vojenské historie na obsazení Špilberku a trpaslíci na znovuosídlení zrekonstruovaného brněnského podzemí.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

Jan Daniel | 16. 12. 2011 09:58

Logika za zdánlivým paradoxem mezi 30 korunami u lékaře 6000 za jesle je vcelku triviální: 30kč u lékaře se týká hodně voličů, zatímco 6000 za jesle mála voličů. Stejně jako nejsou z hlediska volebních hlasů zajímaví například onkologičtí pacienti ale pacienti s chřipkou ano.
Celá tzv.sociální politika levice je podvod, ve skutečnosti jde jen o kupování volebních hlasů.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Otakar Hokynář | 19. 12. 2011 15:07
reakce na Jan Daniel | 16. 12. 2011 09:58

On ten poplatek je lumpárna zprava i zleva.
Zdravotnické zařízení je k výběru poplatků nuceno pod hrozbou vysoké pokuty. Dále byla snížena hodnota bodu, takže příjmy zdravotnických zařízení často klesly víc, než dokázal nahradit regulační poplatek. Kromě toho je v systému poměrně dost výluk z placení julínkovného, takže jsou na tom bita zdravotnická zařízení.
On se ten poplatek stal spíš symbolem, ale to je na dlouhou polemiku: Třeba jak se umetají cestičky zdravotnickým řetězcům.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Müller | 16. 12. 2011 08:24

A já si myslel, že jen v Praze máme problémy. To mi řekněte, kdy tyto giganty politiky volil :- (
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Robert Kubíček | 16. 12. 2011 12:04
reakce na Aleš Müller | 16. 12. 2011 08:24

Priznam se, ze je mi z toho v Brne smutno. Na prosinci 2009 jsem si s vypetim sil koupil rocni kupon, po peti mesicich jsem chtel kupon z duvodu prestehovani z mesta pod Spilberkem vratit a bylo mi receno, ze vratka je 0 Kc. Tak bylo lepsi si kupon nechat.
DPMB se tou dobou chvastal tim, jak ma levne jizdne, ze ma desetiminutovou jizdenku a ze to je prece bezva a kdyz ctu tento clanek, rikam si, ze to je skutecne jen jeden velky podvod na volice. Divne je, ze DMPB ani brnenska radnice nezverejni, jak se zdrazuje po kolika letech (ano, je to zdrazeni, kdyz konci platnost nejkratsiho listku). Asi skutecne finmag nectou. :(
Jesle, to radeji ani nekomentuji. Pro informaci - zkouseli jsme skolku od zari 2011, v rijnu mel nasledne syn pet roku a co myslite? Nemel sanci se dostat...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!