Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Premiérův tanec mezi vejci

| 23. 11. 2015

Když jsem říkal, že Bohuslav Sobotka je jedním z nejlepších technologů moci v téhle zemi, spousta lidí si ťukala na čelo. Teď zřejmě začal hrát o to, jestli tuhle schopnost přetaví v něco hlubšího.

Premiérův tanec mezi vejci

Bohuslav Sobotka se dvacet let drží na významných postech hlavní levicové strany, aniž se na něj protivníkům podařilo vytáhnout něco, co by mu podrazilo nohy, i když několik rozporuplných nebo problematických kauz s různým podílem spoluodpovědnosti určitě existuje. Spíše vývojem okolností než vlastním dravým tlakem vzhůru se dostal až na vrchol pyramidy rozpolcené strany, která si nebyla a není jistá, zda v ní má převládnout liberální, či silně levicové křídlo.

Vyčítá se mu nedostatek charismatu, nedostatek vlastního přesvědčení, nečitelnost, nerozhodnost a nevýraznost. Jenže když se podíváme pod tenhle mediální obraz trochu hlouběji, ukáže se nám mnohem zajímavější pohled. Bohuslav Sobotka totiž velice nenápadně, ale velice systematicky zdolává jednu překážku za druhou.

Silnější než kdy jindy

Novináři o něm říkají, že jeho největší deviza proti stranickým konkurentům spočívá v tom, že je přesvědčeným demokratem, a že jeho největší ohrožení představuje, že o něco takového půlka jeho stranických kolegů, a vlastně i voličů, vůbec nestojí. Ba co víc, od chvíle těsného vítězství nad hlavním soupeřem Michalem Haškem se jen čekalo na chybu a podražení nohou. Ten moment nastal po posledních volbách, kdy ho už jeho spolupartajníci s prezidentským krytím v zádech viděli obětovaného na oltáři neúspěchu. Nevyšlo jim to. Výsledek?

Radikální opozice ve straně, jejímiž nepřehlédnutelnými členy jsou lidé jako Hašek, Škromach nebo Foldyna, je utlumena a Sobotka ve straně nikdy neměl silnější pozici, ačkoliv rozhodně nelze říci, že by za ním strana stála jako jeden muž – jen zatím neexistuje důvod ho vystřídat. Všichni předvídali, jak mu půjde Zeman po krku, přitom kromě těžko regulovaných excesů má prezident na skutečnou výkonnou politiku jen minimální vliv a kvůli stále silnější ostrakizaci se posouvá do stále extrémnějších pozic.

Říkalo se, že Andrej Babiš bude ve vládě de facto premiérem a skutečného premiéra převálcuje. Ani to se nestalo, byť je otázka, za jakou přesně cenu.

Teflon

Ukazuje se, že Bohuslav Sobotka našel recept, jak přežít v české politice. Když se na věc podíváte z druhé strany, politika je extrémně nevděčná záležitost, a ta česká speciálně. Vydržet v prostředí, které je ze strany občanů nenáviděno a vysmíváno a které je z druhé strany využíváno k parazitaci na veřejných prostředích, chce zvláštní povahu a odolnost. Vydržet v prostředí, které touží po rychlých reakcích, po silných emocích a gestech, ustát všechny psychické i mocenské tlaky je prakticky nemožné. A ustát je tak, aby politik navíc naplnil svou státnickou roli, aniž by za to byl okamžitě po zásluze potrestán kolegy, sponzory nebo voliči, ještě těžší.

Sobotkova taktika všechny problémy trpělivě „vysedět“ přináší ovoce. Nepřijímá nabízené zbraně největších konkurentů a jejich emočně vypjaté projevy odráží úřednicky působící ochrannou maskou (v magazínu Reportér se objevil přívlastek „teflonový“), která krátkodobě leckoho irituje, ale v dlouhodobě umožňuje, aby ti druzí udělali chybu. Podobně efektivním způsobem v německé politice dokáže přežít Angela Merkelová (do skutečného politického rizika, kdy předběhla všechny ostatní vlastní hodnotovou pozicí, šla až v uprchlické krizi, což se neobejde bez následků). A zdá se, že dlouhodobý efekt může být pro všechny zásadnější než krátkodobé zdánlivé nebo skutečné prohry.

Hledáme klaďase. Premiér se hlásí

Teď se to krásně ukazuje na dnešním střetu s prezidentem. Ostrakizovaný Zeman se posouvá do stále většího extrému a hranici absolutní nepřijatelnosti překročil 17. listopadu po boku největších extrémistů. Obrázek z tribuny na Albertově bude velkým mementem české politiky ještě hodně dlouho. A k překvapení mnohých se Bohuslav Sobotka tuhle fatální chybu prezidenta rozhodl využít naplno, jak ukazuje jeho rozhovor pro ihned.cz. To, co si u svého prezidenta mnozí stále nechtěli připustit, to, co pro některé nebylo tak zjevné, se přetavilo v jednoznačný mediální obraz, v jasně uchopitelné sdělení, že se prezident paktuje s tím nejhorším. Prezident a jeho okolí přitom zjevně ztratili všechny kontrolky a v kombinaci nedotknutelnosti a strachu postupují k absolutnímu rozkladu svých rolí v čele s urputným tiskovým mluvčím.

Stejně jako bylo po Haškově jedenácteru zapření všem jasné, kde je v sociální demokracii černá a kde je bílá, dnes je velké části společnosti jasné, kde je černá – a vyprofilovat proti ní bílou je tak mnohem snazší.

Poptávka po něčem takovém ve společnosti nepochybně existuje. Existuje i poptávka po překlenování příkopů, které se stále více prohlubují kvůli stupňující se polarizaci minimálně od prezidentské volby. Existuje i poptávka po pozitivním hodnotovém směřování. Těžko odhadnout, jak velkou část populace to zahrnuje, ale zdá se, že Bohuslav Sobotka se to rozhodl využít.

V populistickém segmentu je v tuto chvíli extrémní přetlak a je jasné, že v téhle cílové skupině premiér nemá šanci, naopak vytvořit ze sebe lídra pro nepopulistické publikum, kde se de facto vyprázdnil prostor, může dávat smysl.

Bohuslav Sobotka, zvyklý opatrně tančit mezi vejci, se rozhodl vsadit na silnou kartu. Odhození dlouholeté poker face v té správné chvíli může mít zajímavý efekt. Bude hodně zajímavé sledovat, jak mu ta sázka vyjde.


Převzato z autorova webu, mezititulky Finmag; úvodní foto yakub88 / Shutterstock.com

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (19 komentářů)

Phoenix | 26. 11. 2015 12:29

"Všichni předvídali, jak mu půjde Zeman po krku, přitom kromě těžko regulovaných excesů má prezident na skutečnou výkonnou politiku jen minimální vliv a kvůli stále silnější ostrakizaci se posouvá do stále extrémnějších pozic."

http://www.novinky.cz/domaci/387461-zeman-osocil-premiera-sobotku-ze-ohrozuje-bezpecnost-zeme.html

A trvalo to tři dny a už mu po krku jde (a má bohužel opět pravdu). Co se týče dlouholeté krize EU, tak tam je zbabělec Sobotka v konečném důsledku skutečně nebezpečný, protože je schopen svým loutkovodičům odkývat sebevětší kravinu (např. to, co opět předvádí fatálně zešílevší Anděla). Srovnejme jej například s novou politickou reprezentací Polska, ke které je sice možné mít z pravicových pozic nemálo výhrad, ale která dala jasně najevo, že si nesmysly diktovat nenechá.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

foji | 24. 11. 2015 18:14

Někdy mi FINmag přijde jako když má družbu s Deníkem Referendum. Naštěstí tyto a články různých kašpárků korigují čtenáři v komentářích kde je svět ještě v pořádku.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Má to cenu? | 23. 11. 2015 22:37

Že se s těmi zdejšími lokaji a plebejci zahazujete, pane Simkanič. Vy máte na víc.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

jenicek | 23. 11. 2015 15:00

Víte co je na tomhle zábavné?
Vážený pan premier včera odletěl do Číny s poměrně velkou delegací vyjednávat byznys.
Maně vzpomínám, jak podobné aktivity Zemana rozpalovaly Simkaniče a spol. doruda. Známe přece ty mantry o lických právech. Ale co, ti "naši" můžou cokoli, ti "druzí" nesmějí nic.
Simkanič je prostě ideologickej křiváček.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 23. 11. 2015 21:25
reakce na jenicek | 23. 11. 2015 15:00

Ještě zábavnější bylo pompézní přijetí čínského prezidenta v kolébce demokracie - Velké Británii. Určitě se ve zlaceném kočáře s Alžbětou bavili o Tibetu. Ticho bylo ohlušující.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Phoenix | 23. 11. 2015 10:43

S první částí článku by se dalo celkem souhlasit, i když příčinu vidím jinde. Bohuslav Sobotka není podle mého žádný technolog moci, ale prostě zbabělec, který nemá na nic vlastní názor a tak nemá čím voliče nadzvednout (a takový byt koupený z poslaneckých náhrad byl rychle zapomenut). Takže bych jeho působení rozhodně neviděl jako systematické zdolávání překážek, ale spíše beznázorové plynutí s určitým proudem. Opačný postup předvádí třeba Miroslav Kalousek, který má "ostrý" názor téměř na všechno (a který je v politice od roku 1984 a ve vrcholných funkcích řekněme podobě dlouho jako Sobotka). Jinými slovy, postup Sobotky stran dlouhodobého přežití ve vrcholné politice není evidentně jediný možný.

Co se týče toho, kdo je ve vládě faktickým premiérem, viděl to minimálně na remízu. A ano, Sobotka je úplně stejně teflonový jako Špidla (jeho jediný názor byl "Zdroje jsou", za což byl vykopnut výš) nebo Merkel (ta měla také jednou v životě názor - "Celá Afrika do Němec" - a od té doby se pod ní po zásluze houpe židle).

"Ostrakizovaný Zeman se posouvá do stále většího extrému a hranici absolutní nepřijatelnosti překročil 17. listopadu po boku největších extrémistů.Ostrakizovaný Zeman se posouvá do stále většího extrému a hranici absolutní nepřijatelnosti překročil 17. listopadu po boku největších extrémistů."

Tady předvádíte klasické "Přání otcem myšlenky". Zeman je ostrakizován jednou částí politického spektra a o to více mu (logicky, myšlení většiny občanů se přesouvá do úrovně Sparta vs Slávie) naslouchá strana druhá. Totéž platí pro Vámi uváděnou hranici nepřijatelnosti, podle výsledků průzkumu, uvedených třeba na seznamu, hodnotí uvedenou akci záporně 24 % lidí, zatímco kladně 29 % lidí (zbytek nedovede posoudit nebo nemá názor). Novináři samozřejmě neopomněli maličko zamanipulovat titulkem "Proti Zemanovi je čtvrtina republiky".

"Černá vs bílá"

Hašek je obdobně nechutná postavička jako Sobotka, nicméně podle mého podceňujete možnost, že příští volby může rozhodnout jediná otázka a to postoj kandidátů vůči islámu. Pokud si budou "protiislámští" voliči (kterých je v republice většina, stačí se podívat na různé průzkumy typu "strach z islámu" nebo "přijímání uprchlíků") vybírat pouze mezi Haškem a Sobotkou, vyberou si podle mého spíše Haška.

Co se týče poptávky po překlenování příkopů, zatím nenasloucháme hlasům, které správně popisují, co tyto příkopy vytváří. Chce to nečíst pouze p. Okamuru, ale také např. p. Robejška nebo p. Höschla (přičemž "druhou stranu" nezastupuje snad nikdo racionální, zato vymaštěnci typu Šabatová/Dienstbier/Kohout neslezou z obrazovky a novinových titulků). Ve společnosti je zcela očividná majorita občanů, kteří jsou naladěni proti imigrantům a proti islámu (z různých důvodů, někteří z hloupých, někteří z velmi racionálních). Dokud bude minorita označovat obavy této majority za fašizmus/nacizmus/islamofobii a podobně (případně pokud bude takový ministr spravedlnosti navrhovat kritiky islámu rovnou zavírat), tak opravdu nic nepřekleneme. Tím spíše, že sdělovací prostředky (v čele s ČT) se umanutě snaží pomocí dost průhledné propagandy vytvořit zcela opačný obraz (většina občanů pro imigranty a islám), čímž logicky docilují naprosto opačného než zamýšleného efektu. Bohužel nezbývá než konstatovat, že většina médií hlavního proudu opustila čistě deskriptivní roli a snaží se ovlivnit veřejné mínění.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

jenicek | 23. 11. 2015 10:30

Simkanič?! Co tu bude zítra?! Romancov? Honzejk? Mitrofanov?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

jenicek | 24. 11. 2015 14:15
reakce na jenicek | 23. 11. 2015 10:30

https://twitter.com/MichaelRomancov/status/668845212790296576

Když o sobě někdo se v roce 1988 rozhodl studovat učitelství komunistický propagandy pro děti (občanská nauka pro ZŠ a SŠ) ironicky napíše, že je sebranka...

Jinak, děkuju, Simkaničovi za citaci.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Capouch | 23. 11. 2015 09:57

O Sobotkově charakteru svědčí to, jak po své kariéře ministra financí se stomiliardovými rozpočtovými deficity bez mrknutí oka a bez uzardění krutizoval Topolánkovu vládu za - rozpočtové deficity.

Jinak přístup "problémy vysedět" považuji za rozumný a úctyhodný, až na to, že toto "vysedět" znamená v dnešní době vaření žáby - postupně a nenápadně přibývající zákony, nařízení, formuláře, certifikáty, tu se něco zakáže, tu se o něco samozřejmého musí žádat, zvedne se ta či ona daň, o chloupek, procentíčko... A pak se najednou probudíte ve společnosti, ve které se nedá volně dýchat, kde vás můžou kdykoli dostat, protože neustále něco porušujete, a obrana je téměř nemožná, protože se nové nařízení týká vždy jen (pokaždé jiné) menšiny a pořád je to zvládnutelné.

A státnický postoj? Sobotka pouze vycítil, kde je moc, vliv, peníze funkce a mediální obliba. Enocha Powella také podporovala značná většina Britů, a co mu to bylo platné.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

thr | 23. 11. 2015 19:12
reakce na Jan Capouch | 23. 11. 2015 09:57

Ad "problémy vysedět" či obecněji trpělivý bezkonfliktní přístup - ono to funguje dobře, pokud je vše v pohodě, tedy ekonomika je stabilní či lépe roste, nikde není žádný konflikt atd. Takto funguje řada politiků (nejen) v EU, nejvýraznější příklad je právě Merkelová. Ani bych neřekl, že to nutně musí vždy vést k zhoršování situace ve společnosti - někdy ano, ale jindy naopak může podobný neuspěchaný přístup i některým neuváženým změnám předejít. Tohle bych nezobecňoval.

Problém je ale v tom, že valná většina politiků tohoto typu je absolutně neschopná dobře fungovat i v momentu, kdy nastane opravdu vážný problém a místo "uklidňovače" to chce alespoň na nějký čas "vůdce". Merkelová už na to dost doplatila (i když bych jí ještě neodepisoval), na Sobotku zřejmě podobný moment v dohledné době čeká. Pak se teprve uvidí, osobně moc velký optimista nejsem a v jeho schopnosti v tomto směru nevěřím.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Triolet | 23. 11. 2015 09:35

Až autorovým prvotním záměrem nebude kritika Miloše Zemana, která se v posledních dnech stala v médiích nezbytností až otrockou povinností, možná bude schopný jakési objektivní analýzy Bohuslava Sobotky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Dan Balrog | 23. 11. 2015 09:25

Tento článek je ukázková manipulace se čtenářem.
Níže malá ukázka:
"Ostrakizovaný Zeman se posouvá do stále většího extrému a hranici absolutní nepřijatelnosti překročil 17. listopadu po boku největších extrémistů."
1) "Ostrakizovaný" :-) Zeman má v listopadu 2015 podporu 67,2% dotázaných obyvatel (Sanep)
2) Nevidím nic absolutně nepřijatelného na těchto slovech prezidenta republiky: "Tento národ si zaslouží, aby si vládnul sám a aby mu nikdo, opakuji nikdo, z vnějšku nediktoval, co má a co nemá dělat."
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 23. 11. 2015 11:19
reakce na Dan Balrog | 23. 11. 2015 09:25

1) to máte špatně. Zemana odmítá 32,8% dotázaných :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

jenicek | 23. 11. 2015 10:47
reakce na Dan Balrog | 23. 11. 2015 09:25

No jistě. Pokrokoví soudruzi si opět pletou realitu a svá vlhká přání.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Krejčí | 23. 11. 2015 09:48
reakce na Dan Balrog | 23. 11. 2015 09:25

Jojo, hranice absolutní nepřijatelnosti :-) To mi připomíná páně Paroubkovu hlášku: Legitimita této vlády je nulová, a stále klesá.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Krejčí | 23. 11. 2015 08:04

Sobotka skončí v Bruselu, to je jasné - pokud ještě nějaký Brusel bude. Podobností s předchozími poturčenci je více než dost. Nejvíce ale připomíná Špidlu, kterého taky média vzala pod ochrannou ruku v situaci, kdy byl úplně na dně a vycítil, že to nejjednodušší, co je potřeba udělat, je zastat se spacákovců, a udělali z něj málem Mirka Dušína. Přitom za dnešní nezaměstnanost přes 10% (dle metodiky z let jeho nástupu na post ministra sociálních věcí) může nejvíc ze všech právě on.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

est! | 23. 11. 2015 05:56

Příští vláda bude Babišova. S tím už nikdo nic neuděláme. A mám li, já pravičák, nejakou možnost mu toto co nejvíce stížit, budu volit uředníka Sobotku.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin | 23. 11. 2015 09:58
reakce na est! | 23. 11. 2015 05:56

A jak mu to ztížíte? Copak současný stav není pro Babiše mnohem lepší? Nebo jinak, Babiš i po dalších volbách bude ve vládě, má tedy význam něco řešit?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

george | 23. 11. 2015 03:47

Tohle je zajímavá a vcelku pravdivá analýza pana Sobotky. Ještě zajímavější však je, že těchto mocenských úspěchů dosahuje za postupného zhoršování výsledků v jednotlivých volbách. Dá se říct, že za poslední 4 roky to jde dolů a v průzkumech taky a ČSSD nikdy neměla tak silnou mocenskou pozici ve státě a v parlamentu. Sobotka tedy zřejmě vsadil na získání levicově liberálního voliče, jenže problém je, že tradiční socdem volič mizí. Sobotka musí brát voliče Babišovi, pokud se mu to nepodaří, bude následovat směr ODS. Příští sněmovní volby určitě budou osudové pro Sobotku, ovšem je možná i ta varianta, že bude s 10 procenty představovat bohatou nevěstu pro Babiše a uplatní tu popisovanou dokonale zvládnutou technologii moci.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Ján SimkaničJán Simkanič
Je výkonným ředitelem internetového vydavatelství Internet Info (např. vydává servery Lupa.cz, Měšec.cz, Podnikatel.cz), v němž působí již od roku 2001....více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!