Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

WWW > WC. Spojení je důležitější než hygiena

| 28. 6. 2013

Stamiliony lidí od Afriky po české příhraničí dávají přednost mobilu a internetu před tekoucí vodou a splachovacím záchodem.

WWW > WC. Spojení je důležitější než hygiena

Kamarádka se vrátila k tradici letního bytu a sehnala si na následující dva měsíce chaloupku v Bílých Karpatech. Vodu bude brát ze studny a na záchod chodit sto metrů za barák. Protože budce chybí dvířka, užije si kamarádka výhled až za slovenskou hranici. Nějaký chlapík tam takhle žije celý rok, jen na léto odjíždí na brigádu do světa.

„Máš půlroční děcko,“ připomněl jsem ji nesměle. „To jde?“

„Co by nešlo. Hlavně je tam internet.“

Dlužno dodat, že pracuje na volné noze a bez připojení by jí na dva měsíce vypadly příjmy. A že skvěle vychovala už dvě děti, takže když říká, že to problém není, tak asi není.

Píšu o ní, protože jsem nechtěl začít zprávami zdaleka. Česká média zjara přehlédla varování náměstka šéfa OSN Jana Eliassona, že počet lidí s mobilem přerostl počet těch, kteří mají přístup k záchodu nebo alespoň latríně. Telefonovat může šest z celkových sedmi miliard pozemšťanů, civilizovaně kálet jen čtyři a půl miliardy. Miliarda a sto milionů musí dokonce pokládat kabel veřejně.

Eliasson tedy na Světový den vody vyzval vlády, nevládní organizace i firmy „k akci“. Nemůžeme popřít to, že na mnoha místech planety kvůli zoufalým hygienickým podmínkám zbytečně umírají lidé a že je práce na zlepšení poměrně spolehlivou cestou ke svatozáři. OSN si ale vybrala špatné srovnání. Pro stovky milionů lidí totiž jsou telefony a potažmo připojení k internetu důležitější než záchody.

Kevin Kelly v eseji o „postproduktivní ekonomice“ píše o čínských vesnicích, kde do domů nevedou vodovodní trubky, ale zato přípojky ze solárních panelů na střechách:

Farmáři na čínském venkově dali přednost mobilům a Twitteru před toaletami a tekoucí vodou. Není to hypotetická volba, ale volba zcela reálná, a shodlo se jich na ní spousty. Desítky milionů, možná stovky milionů, a jestli ne miliardy, když počítáte i Asii, Afriku a Jižní Ameriku. Přesvědčte se na vlastní oči v pomalu jakékoliv africké vesnici. A není to proto, že by jim na stavbu záchodu chyběly peníze. V provincii Jün-nan zjistíte, že by si farmáři mohli postavit aspoň kadibudky, kdyby jim to za to stály. (Vím, že je nemají, protože jsem tam v mnoha domech přespal.) Místo toho zjistili, že jsou pro ně nehmatatelné výhody internetového připojení cennější než hmatatelné pohodlí tekoucí vody.“

Kelly to možná zbytečně zplošťuje na sjíždění sociálních sítí. Robert Neuwirth v pozoruhodné knize o šmelině ukazuje, jak v rozvíjejících se ekonomikách pomáhají telefony byznysu:

Stačil mu jen mobilní telefon a příslib peněz od strýce – a David Obi zvládl to, s čím nigerijská vláda narážela po desítky let. Elektrifikoval nejlidnatější africkou zemi.

Neuwirth tomu říká Systém D, což je velice příznačná zkratka z démerder, doslova vyhrabat se z – francouzštináři už vědí z čeho. Dokládá, jak podobní obchodníčci, vybavení jen mobilem a mopedem, distribuují v „padlých státech“ věci, které v Evropě považujeme za naprostou samozřejmost. Třeba pitnou vodu.

Proč to píšu: v posledních týdnech tu vyšly recenze několika pozoruhodných knih kritizujících digitální technologie. Evgeny Morozov, Jaron Lanier i Václav Klaus na to každý jdou z jiného konce, všichni by se ale nejspíš shodli na jednom. Že výkřiky posledních let, jako jsou mobily nebo Facebook, nejsou zásadní společenskou nebo ekonomickou revolucí, že jde často spíš o volnočasové hračky.

V lecčems mají pravdu, ale záchodový argument mi přijde jako nejlepší, čím jim oponovat: stamiliony lidí, obvykle velmi chudých, dávají těmhle údajným hračkám z různých důvodů přednost před něčím, co bylo po generace nezpochybnitelným měřítkem rozvinutosti země a bohatství domácnosti. Před splachovacími záchody. Někteří možná z marnotratnosti – miliony ale proto, že jim mobil přináší bohatší, a tedy v důsledku i zdravější život než porcelánová mísa. A nemusíte hned po vzoru Kevina Kellyho cestovat do čínského Jün-nanu ani do Afriky: stačí sednout na autobus do Bílých Karpat.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Jan Daniel | 10. 7. 2013 16:51

Celá tato záchodová story je sice velmi poutavá, zábavná a dokonce i inspirativní, ale ve vztahu k tvrzení zmíněných tří autorů nedokazuje vůbec nic.Je to pouze článek o spotřebitelských preferencích. Netřeba do třetího světa. I na Západě žije řada lidí ve špíně, smradu v polorozpadlých obydlích, ale má při tom kabelovou TV. Mám z toho snad usuzovat, že kabelovka způsobila nějaký převrat v dějinách lidstva?
Současný digitální svět opravdu není svědkem žádné zvláštní sociální a ekonomické revoluce. A ve srovnání s takovou neolitickou či průmyslovou revolucí se dnes neděje vlastně nic. Nuda. Skutečnost, že se nezměnily sanitární podmínky a způsob života stovek milionů lidí, to právě jen dokazuje. Stále kálí v lese, jenom teď se o svoje vyprazdňování mohou podělit na facebooku. Co je na tom revolučního?
Jsem přesvědčen, že historie jednou nenalezne na mobilech, a už vůbec ne na facebooku nic extra převratného. Na rozdíl například od železnice.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin Brezina | 29. 6. 2013 08:52

Náš život je kriticky závislý na druhých lidech. Tzv. sociální sítě to vyjadřují dostatečně zřetelně. Právě proto má internet nebo mobil vyšší hodnotu, než civilizovaná toaleta.
Vždycky mne pobaví, když čtu absurdní teze o tržním "individualismuquot;.Trh je nejkolektivističtější zařízení světa ("co nechtějí ti druzí, nemá hodnotu"), a umenšení role trhu je tudíž prostorem pro individualismus, ne naopak.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Krejčí | 28. 6. 2013 10:02

Není to právě krásné, jak jsme všichni jiní? Není to nejlepším argumentem proti centralizaci a moudrému řízení shora? Našinec by vyměnil všechny moderní technologie za soukromí a hygienu při vyprazdňování...anebo by naopak za nepohodlím jel do Bílých Karpat.
Pohrdavě se díváme na vybydlené paneláky obsypané satelity. Řkáme si i jeden o druhém - proč jezdí v autě, ale cpe se náhražkami a umělými hmotami, prolévá hrdlo ředěnou desítkou nebo konzumuje levnou televizní/rozhlasovou zábavu? Vždyť přece MÁ NA TO jíst obyčejné jídlo (evropsky se mu říká bio), pít obyčejné pivo (dnes mu říkáme speciály) nebo se bavit podle svého gusta, ne podle gusta většiny.
Nenamlouvejme si, že jsme stejní.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal Weinfurtner | 28. 6. 2013 07:41

Při čtení tohoto článku se mi okamžitě vybavil jeden snímek z cesty našich dobrodruhů Trabantem jižní amerikou.

Dokonale podtrhuje zde vyslovené poznatky :-) Snad to nebude příliš pohoršující, ale cíťové se to dívat nemusí.

https://fbcdn-sphotos- f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-pr n1/470833_10150246648819956_18 31605113_o.jpg

Fotopochází z Georgetownu v Guayaně. Podobné příhody lze potkat třeba i vRumunsku. Nás zhýčkané to přinejmenším znejistí, tam si toho nikdo nevšímá a klidně si čte dál své noviny. Ale i internet v Georgetownu byl, fotka pochází z facebooku, kde prbíhala on-line reportáž z celé cesty napříč jižní amerikou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Müller | 28. 6. 2013 07:36

Souhlasím s autorem, mobily mohou nyní přinést víc užitku než keramická mísa. Přinesou informace a z nich si i v té nejzapadlejší vesnici najdou informace, které potřebují, posunou si život kam budou chtít. Jistě při výběru bude mnoho omylů, ztrát, ale jinak se snáší omyl ze svého rozhodnutí než omyl co nadiktuje vláda.
A po jisté době přijdou i ty keramické mísy a tekoucí voda. Jen ten pokrok bude mít trochu jinou posloupnost, než tomu bylo např. u nás.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!